Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Możemy jedynie czekać

23.11.2012

O unijnym szczycie oraz działaniu polskiego premiera portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Trwa unijny szczyt budżetowy. Nowa propozycja Hermana Van Rompuya zakłada większe cięcia w budżecie. Skupiają się m.in. na środkach dla Polski. Na co możemy liczyć?

Witold Waszczykowski: Spodziewaliśmy się, że trend obcinania dopłat będzie utrzymywany. Niestety rządowi, premierowi Tuskowi nie udaje się tego trendu zatrzymać. Zobaczymy, na jakim poziomie zatrzymają się te cięcia. Czy w ogóle się zatrzymają... Niestety decyzje należą do innych. Premier Tusk nie jest żadnym znaczącym elementem w podejmowaniu decyzji w tej sprawie. Rozgrywka toczy się w trójkącie najważniejszych państw - Francja, Wielka Brytania, Niemcy. My możemy jedynie czekać. Nie mamy bowiem żadnych instrumentów, które pozwalałyby oddziaływać na największe państwa. Tzw. koalicja biorców unijnych dopłat nie powstała, ona jest fikcją. Ona powinna istnieć już od kilku lat, Polska powinna działać na rzecz jej powstania. Jednak nie ma nawet zalążków takiej koalicji. Niestety nie tylko o wysokość dopłat musimy walczyć.

O co jeszcze?

Sprawą, która jest dla nas szalenie ważna, ale nie zawsze się o niej pamięta i mówi, są warunki korzystania z dopłat oraz warunki ich rozliczania. Dochodzą do nas informacje, że wydatkowanie i rozliczanie unijnych środków ulegnie dalszej komplikacji. To może być próba ograniczenia dopłat nie tylko przez ich poziom, ale również przez utrudnienie w ich wykorzystaniu. W efekcie nie będziemy mogli z tych środków korzystać.

Z czego wynikają różnice w narracji premiera Wielkiej Brytanii oraz premiera Polski przed szczytem? David Cameron zapowiada twardą walkę o swoje interesy, premier Tusk tłumaczy, że liczy za wszelką niemal cenę na kompromis i nawet mniejszy budżet dla Polski przyjmie z satysfakcją.

David Cameron jest przywódcą silnego państwa, mocarstwa światowego. On może sobie pozwolić na otwartą i twardą grę. Po drugie on ma bardzo ograniczony mandat w tej sprawie. Znaczące siły wewnątrzkrajowe bardzo mocno go naciskają, wytyczając mu pewne ramy działalności i negocjacji. On ma małą swobodę. W przypadku Tuska sytuacja wygląda inaczej. On będzie się cieszył z czegokolwiek, ponieważ nie ma żadnych instrumentów oddziaływania. Może jedynie liczyć na Niemcy, że oni mu się odwdzięczą za 5-letnią politykę stawiania wyłącznie na Berlin. Tusk został już jednak obsypany gradem niemieckich nagród. Od lat ma bardzo dobrą prasę niemiecką, którą wykorzystuje w Polsce dla celów partyjnych. W związku z tym on ma świadomość, że Niemcy mu już odpłacili. To jest jeden z problemów, które powodują, że on nie chce zajmować stanowiska wbrew Berlinowi. A Niemcy również chcą ograniczać budżet, chcą bardzo dużych restrykcji. Tusk nie jest w stanie powiedzieć Niemcom "Nie".

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook