Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: meandry polityki unijnej

07.03.2014

Rozmowa z byłym wiceministrem spraw zagranicznych, byłym wiceszefem BBN, posłem PiS Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia reakcję Unii Europejskiej na wydarzenia na Krymie. Ostatni szczyt, na którym omawiano sankcje wobec Rosji, usatysfakcjonował pana?

Witold Waszczykowski: Unia Europejska pokazała, że nie podejmie się żadnej walki o Krym, UE pokazała, że nie ma woli walczyć z Rosjanami o cokolwiek. Ten szczyt to można chyba nawet w kabaretach opisać. Zdecydowano bowiem, żeby zawiesić coś, co jest nie odwieszone, odebrano Rosji, coś czego ona i tak nie ma. Zrobiono z tego „wielkie halo”, ale jest to kompromitacja. Podobne zdziwienie budzi stanowisko wobec samej Ukrainy.

Dlaczego?

Przecież jeszcze w ubiegłym roku, nawet w czasie szczytu w Wilnie, Unia Europejska domagała się, by Kijów podpisał układ Stowarzyszeniowy. Wycofano się wręcz z warunku, by Julia Tymoszenko wyszła z więzienia. W tej chwili mamy nowy ukraiński rząd, akceptowany przez Unię, który chce podpisać porozumienie Stowarzyszeniowe, była premier Tymoszenko wyszła z więzienia i jest na europejskich spotkaniach, ale okazuje się, że UE już nie chce Stowarzyszenia. Podpisze umowę, ale tylko jej fragment. I nie wiadomo nawet kiedy. Może przed wyborami.

O czym to świadczy? Unia się czegoś boi?

Dziwne są meandry polityki unijnej. Być może UE się boi, że każdy jej ruch wobec Ukrainy spotka się z jeszcze większą agresją Rosji. Obecnie zdaje się, że powinniśmy się przyglądać temu, co dzieje się w tej sprawie i przestać się łudzić, że Unia Europejska może gwarantem gwarantem czegokolwiek dla Polski. Unia jest obecnie zarządzana przez grupę „Chamberlainów”. To są ludzie, którzy funkcjonując w 1938 roku zrobiliby to samo co zrobił Chamberlain, czyli sprzedali by i rozebrali Czechosłowację. Przywiązanie do pieniądza i do zysku jest zatrważające. Mamy do czynienia z agresją, agresorem, ale Francja nie jest nawet w stanie zatrzymać programu zbrojeniowego i sprzedaje Mistrale Rosji. To są przecież okręty desantowe, czyli agresywna broń ofensywna. Co się musi jeszcze stać, jak daleko musi się posunąć Putin z agresją, jak wiele musi zabrać Putin Ukrainie czy innemu państwu, by spotkało się to z jakąkolwiek sankcją? Jakie jeszcze prawa międzynarodowe można złamać?

Już złamał wiele, ale nie spotyka się to z reakcją

W uchwale sejmowej wymieniono wszystkie porozumienia i umowy, jakie Putin złamał. Gdyby chodziło o działanie innego państwa, świat natychmiast wprowadziłby ostre restrykcje, reakcja byłaby natychmiastowa. A tu mamy totalną bezkarność. Mamy potężną lekcję, choć oczywiście również inne kraje będą wyciągać wnioski. Mówię o tych, którzy mają napięte stosunki ze światem – Iranie, Korei czy Syrii. Nikt już w żadne gwarancje międzynarodowe nie uwierzy, ani w sankcje.

Dlaczego Unia wykazuje się kolejny raz taką naiwnością w podejściu do Rosji?

Unia zdaje się uwierzyła, że podpisując porozumienia i sojusze zapewnią pokój Europie, że każdy kraj marzy o wejściu do UE, że chce wprowadzać rozwiązania unijne. Bruksela liczy, że każde państwo będzie marzyło o pieniądzach unijnych itd. A tu się okazuje, że poza Unią są kraje takie, jak Rosja, które mają w nosie to wszystko. Moskwa gra bowiem z geopolityczną grę i nie przejmuje się procedurami unijnymi, posiedzeniami, naradami czy rozważaniami. Dla Kremla liczy się twarda siła i pieniądze.

Media ukraińskie informują, że przedstawiciel Rosji przy ONZ poinformował, że Rosja zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą. Na ile to znaczące wydarzenie?

Z komentowaniem tej sprawy należy poczekać na potwierdzenie z wiarygodnych źródeł. Putin zapowiedział przecież, że nie będzie utrzymywał stosunków z nowymi władzami Ukrainy, więc zrywanie kontaktów dyplomatycznych byłoby niepotrzebne. Jednak nie wykluczam, że aż taka jest determinacja po stronie rosyjskiej. Trzeba jednak czekać na potwierdzenie tej wiadomości. I to najlepiej przez samych Rosjan.

Co pan sądzi o dalszych działaniach Putina? Czego po nim się można spodziewać? Czy Krymem się zaspokoi?

On na pewno będzie obecnie zabiegał, by utrwalić swoją władzę na Krymie. To nie jest jeszcze przesądzone, tam są jeszcze Ukraińcy, są wojska... Kreml na pewno będzie dążył do tego, by miejscowa ludność i przebierańcy metodą faktów dokonanych doprowadzili do Anschlussu i wchłonięcia przez Rosję. I oczywiście nikt, nic nie zrobi. Wprowadzenie sankcji gospodarczych i ekonomicznych to są sprawy rozłożone na miesiące, to są bardzo kosztowne sprawy. W tym czasie zawierucha będzie prowadziła do tego, że ceny na surowce, które eksportuje Rosja, będą duże, więc Kreml nie będzie na tym tracił. Jeśli nawet wejdą w życie sankcje to Moskwa da radę. W międzyczasie Putin będzie destabilizował Ukrainę, szczególnie południowo-wschodnią. Być może będzie się starał zachęcić inne regiony Ukrainy do buntu i przyłączać je do Rosji. Niewykluczone, że dojdzie z tymi próbami do Odessy, by móc połączyć się z Naddniestrzem. To jest prawdopodobny plan. Wtedy Putin zdobędzie panowanie nad całym Morzem Czarnym i zyska dostęp do Bałkanów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook