Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: meandry polityki unijnej

07.03.2014

Rozmowa z byłym wiceministrem spraw zagranicznych, byłym wiceszefem BBN, posłem PiS Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia reakcję Unii Europejskiej na wydarzenia na Krymie. Ostatni szczyt, na którym omawiano sankcje wobec Rosji, usatysfakcjonował pana?

Witold Waszczykowski: Unia Europejska pokazała, że nie podejmie się żadnej walki o Krym, UE pokazała, że nie ma woli walczyć z Rosjanami o cokolwiek. Ten szczyt to można chyba nawet w kabaretach opisać. Zdecydowano bowiem, żeby zawiesić coś, co jest nie odwieszone, odebrano Rosji, coś czego ona i tak nie ma. Zrobiono z tego „wielkie halo”, ale jest to kompromitacja. Podobne zdziwienie budzi stanowisko wobec samej Ukrainy.

Dlaczego?

Przecież jeszcze w ubiegłym roku, nawet w czasie szczytu w Wilnie, Unia Europejska domagała się, by Kijów podpisał układ Stowarzyszeniowy. Wycofano się wręcz z warunku, by Julia Tymoszenko wyszła z więzienia. W tej chwili mamy nowy ukraiński rząd, akceptowany przez Unię, który chce podpisać porozumienie Stowarzyszeniowe, była premier Tymoszenko wyszła z więzienia i jest na europejskich spotkaniach, ale okazuje się, że UE już nie chce Stowarzyszenia. Podpisze umowę, ale tylko jej fragment. I nie wiadomo nawet kiedy. Może przed wyborami.

O czym to świadczy? Unia się czegoś boi?

Dziwne są meandry polityki unijnej. Być może UE się boi, że każdy jej ruch wobec Ukrainy spotka się z jeszcze większą agresją Rosji. Obecnie zdaje się, że powinniśmy się przyglądać temu, co dzieje się w tej sprawie i przestać się łudzić, że Unia Europejska może gwarantem gwarantem czegokolwiek dla Polski. Unia jest obecnie zarządzana przez grupę „Chamberlainów”. To są ludzie, którzy funkcjonując w 1938 roku zrobiliby to samo co zrobił Chamberlain, czyli sprzedali by i rozebrali Czechosłowację. Przywiązanie do pieniądza i do zysku jest zatrważające. Mamy do czynienia z agresją, agresorem, ale Francja nie jest nawet w stanie zatrzymać programu zbrojeniowego i sprzedaje Mistrale Rosji. To są przecież okręty desantowe, czyli agresywna broń ofensywna. Co się musi jeszcze stać, jak daleko musi się posunąć Putin z agresją, jak wiele musi zabrać Putin Ukrainie czy innemu państwu, by spotkało się to z jakąkolwiek sankcją? Jakie jeszcze prawa międzynarodowe można złamać?

Już złamał wiele, ale nie spotyka się to z reakcją

W uchwale sejmowej wymieniono wszystkie porozumienia i umowy, jakie Putin złamał. Gdyby chodziło o działanie innego państwa, świat natychmiast wprowadziłby ostre restrykcje, reakcja byłaby natychmiastowa. A tu mamy totalną bezkarność. Mamy potężną lekcję, choć oczywiście również inne kraje będą wyciągać wnioski. Mówię o tych, którzy mają napięte stosunki ze światem – Iranie, Korei czy Syrii. Nikt już w żadne gwarancje międzynarodowe nie uwierzy, ani w sankcje.

Dlaczego Unia wykazuje się kolejny raz taką naiwnością w podejściu do Rosji?

Unia zdaje się uwierzyła, że podpisując porozumienia i sojusze zapewnią pokój Europie, że każdy kraj marzy o wejściu do UE, że chce wprowadzać rozwiązania unijne. Bruksela liczy, że każde państwo będzie marzyło o pieniądzach unijnych itd. A tu się okazuje, że poza Unią są kraje takie, jak Rosja, które mają w nosie to wszystko. Moskwa gra bowiem z geopolityczną grę i nie przejmuje się procedurami unijnymi, posiedzeniami, naradami czy rozważaniami. Dla Kremla liczy się twarda siła i pieniądze.

Media ukraińskie informują, że przedstawiciel Rosji przy ONZ poinformował, że Rosja zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą. Na ile to znaczące wydarzenie?

Z komentowaniem tej sprawy należy poczekać na potwierdzenie z wiarygodnych źródeł. Putin zapowiedział przecież, że nie będzie utrzymywał stosunków z nowymi władzami Ukrainy, więc zrywanie kontaktów dyplomatycznych byłoby niepotrzebne. Jednak nie wykluczam, że aż taka jest determinacja po stronie rosyjskiej. Trzeba jednak czekać na potwierdzenie tej wiadomości. I to najlepiej przez samych Rosjan.

Co pan sądzi o dalszych działaniach Putina? Czego po nim się można spodziewać? Czy Krymem się zaspokoi?

On na pewno będzie obecnie zabiegał, by utrwalić swoją władzę na Krymie. To nie jest jeszcze przesądzone, tam są jeszcze Ukraińcy, są wojska... Kreml na pewno będzie dążył do tego, by miejscowa ludność i przebierańcy metodą faktów dokonanych doprowadzili do Anschlussu i wchłonięcia przez Rosję. I oczywiście nikt, nic nie zrobi. Wprowadzenie sankcji gospodarczych i ekonomicznych to są sprawy rozłożone na miesiące, to są bardzo kosztowne sprawy. W tym czasie zawierucha będzie prowadziła do tego, że ceny na surowce, które eksportuje Rosja, będą duże, więc Kreml nie będzie na tym tracił. Jeśli nawet wejdą w życie sankcje to Moskwa da radę. W międzyczasie Putin będzie destabilizował Ukrainę, szczególnie południowo-wschodnią. Być może będzie się starał zachęcić inne regiony Ukrainy do buntu i przyłączać je do Rosji. Niewykluczone, że dojdzie z tymi próbami do Odessy, by móc połączyć się z Naddniestrzem. To jest prawdopodobny plan. Wtedy Putin zdobędzie panowanie nad całym Morzem Czarnym i zyska dostęp do Bałkanów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook