Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: meandry polityki unijnej

07.03.2014

Rozmowa z byłym wiceministrem spraw zagranicznych, byłym wiceszefem BBN, posłem PiS Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia reakcję Unii Europejskiej na wydarzenia na Krymie. Ostatni szczyt, na którym omawiano sankcje wobec Rosji, usatysfakcjonował pana?

Witold Waszczykowski: Unia Europejska pokazała, że nie podejmie się żadnej walki o Krym, UE pokazała, że nie ma woli walczyć z Rosjanami o cokolwiek. Ten szczyt to można chyba nawet w kabaretach opisać. Zdecydowano bowiem, żeby zawiesić coś, co jest nie odwieszone, odebrano Rosji, coś czego ona i tak nie ma. Zrobiono z tego „wielkie halo”, ale jest to kompromitacja. Podobne zdziwienie budzi stanowisko wobec samej Ukrainy.

Dlaczego?

Przecież jeszcze w ubiegłym roku, nawet w czasie szczytu w Wilnie, Unia Europejska domagała się, by Kijów podpisał układ Stowarzyszeniowy. Wycofano się wręcz z warunku, by Julia Tymoszenko wyszła z więzienia. W tej chwili mamy nowy ukraiński rząd, akceptowany przez Unię, który chce podpisać porozumienie Stowarzyszeniowe, była premier Tymoszenko wyszła z więzienia i jest na europejskich spotkaniach, ale okazuje się, że UE już nie chce Stowarzyszenia. Podpisze umowę, ale tylko jej fragment. I nie wiadomo nawet kiedy. Może przed wyborami.

O czym to świadczy? Unia się czegoś boi?

Dziwne są meandry polityki unijnej. Być może UE się boi, że każdy jej ruch wobec Ukrainy spotka się z jeszcze większą agresją Rosji. Obecnie zdaje się, że powinniśmy się przyglądać temu, co dzieje się w tej sprawie i przestać się łudzić, że Unia Europejska może gwarantem gwarantem czegokolwiek dla Polski. Unia jest obecnie zarządzana przez grupę „Chamberlainów”. To są ludzie, którzy funkcjonując w 1938 roku zrobiliby to samo co zrobił Chamberlain, czyli sprzedali by i rozebrali Czechosłowację. Przywiązanie do pieniądza i do zysku jest zatrważające. Mamy do czynienia z agresją, agresorem, ale Francja nie jest nawet w stanie zatrzymać programu zbrojeniowego i sprzedaje Mistrale Rosji. To są przecież okręty desantowe, czyli agresywna broń ofensywna. Co się musi jeszcze stać, jak daleko musi się posunąć Putin z agresją, jak wiele musi zabrać Putin Ukrainie czy innemu państwu, by spotkało się to z jakąkolwiek sankcją? Jakie jeszcze prawa międzynarodowe można złamać?

Już złamał wiele, ale nie spotyka się to z reakcją

W uchwale sejmowej wymieniono wszystkie porozumienia i umowy, jakie Putin złamał. Gdyby chodziło o działanie innego państwa, świat natychmiast wprowadziłby ostre restrykcje, reakcja byłaby natychmiastowa. A tu mamy totalną bezkarność. Mamy potężną lekcję, choć oczywiście również inne kraje będą wyciągać wnioski. Mówię o tych, którzy mają napięte stosunki ze światem – Iranie, Korei czy Syrii. Nikt już w żadne gwarancje międzynarodowe nie uwierzy, ani w sankcje.

Dlaczego Unia wykazuje się kolejny raz taką naiwnością w podejściu do Rosji?

Unia zdaje się uwierzyła, że podpisując porozumienia i sojusze zapewnią pokój Europie, że każdy kraj marzy o wejściu do UE, że chce wprowadzać rozwiązania unijne. Bruksela liczy, że każde państwo będzie marzyło o pieniądzach unijnych itd. A tu się okazuje, że poza Unią są kraje takie, jak Rosja, które mają w nosie to wszystko. Moskwa gra bowiem z geopolityczną grę i nie przejmuje się procedurami unijnymi, posiedzeniami, naradami czy rozważaniami. Dla Kremla liczy się twarda siła i pieniądze.

Media ukraińskie informują, że przedstawiciel Rosji przy ONZ poinformował, że Rosja zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą. Na ile to znaczące wydarzenie?

Z komentowaniem tej sprawy należy poczekać na potwierdzenie z wiarygodnych źródeł. Putin zapowiedział przecież, że nie będzie utrzymywał stosunków z nowymi władzami Ukrainy, więc zrywanie kontaktów dyplomatycznych byłoby niepotrzebne. Jednak nie wykluczam, że aż taka jest determinacja po stronie rosyjskiej. Trzeba jednak czekać na potwierdzenie tej wiadomości. I to najlepiej przez samych Rosjan.

Co pan sądzi o dalszych działaniach Putina? Czego po nim się można spodziewać? Czy Krymem się zaspokoi?

On na pewno będzie obecnie zabiegał, by utrwalić swoją władzę na Krymie. To nie jest jeszcze przesądzone, tam są jeszcze Ukraińcy, są wojska... Kreml na pewno będzie dążył do tego, by miejscowa ludność i przebierańcy metodą faktów dokonanych doprowadzili do Anschlussu i wchłonięcia przez Rosję. I oczywiście nikt, nic nie zrobi. Wprowadzenie sankcji gospodarczych i ekonomicznych to są sprawy rozłożone na miesiące, to są bardzo kosztowne sprawy. W tym czasie zawierucha będzie prowadziła do tego, że ceny na surowce, które eksportuje Rosja, będą duże, więc Kreml nie będzie na tym tracił. Jeśli nawet wejdą w życie sankcje to Moskwa da radę. W międzyczasie Putin będzie destabilizował Ukrainę, szczególnie południowo-wschodnią. Być może będzie się starał zachęcić inne regiony Ukrainy do buntu i przyłączać je do Rosji. Niewykluczone, że dojdzie z tymi próbami do Odessy, by móc połączyć się z Naddniestrzem. To jest prawdopodobny plan. Wtedy Putin zdobędzie panowanie nad całym Morzem Czarnym i zyska dostęp do Bałkanów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook