Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Litwa odwraca się od Polski

11.04.2012

Prezydent Litwy Dalia Grabauskaite odmówiła przyjazdu do Warszawy na zaproszenie prezydenta Komorowskiego, który 17 kwietnia chciał zorganizować szczyt z przywódcami państw bałtyckich na temat wspólnego stanowiska przed zbliżającym się szczytem NATO. Łotwa i Estonia przyjęły zaproszenie. Litewska prezydent stwierdziła, że wszystkie kwestie zostały już omówione. Były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, dziś poseł PiS, wyjaśnia na portalu wPolityce.pl, przyczyny tej decyzji.

- wPolityce.pl: Jak powinniśmy rozumieć tę decyzję prezydent Litwy?

Należy to przede wszystkim odnieść do stosunków bilateralnych polsko-litewskich, które dla tego rządu są bardzo złe. Proszę zwrócić uwagę na absolutną bezczelność, jaką popełnił minister Sikorski w expose sejmowym kilkanaście dni temu, gdzie zapowiedział, że będzie czekał na nowy rząd litewski. To jest absolutnie upokarzające podejście do kraju, który jest bardzo bliski, współpracuje z nami w ramach NATO i Unii Europejskiej.

Od wielu miesięcy Sikorski nie podejmuje żadnych rozmów z Litwinami, do tego stopnia, iż nawet jeśli Polskę czy Warszawę wizytują jakieś delegacje, to nie są one przyjmowane w ministerstwach polskich. Chciałem tutaj zastrzec, że absolutnie nie bronię Litwinów, wiadomo, że mamy z nimi problemy, natomiast drogą do rozwiązania tych problemów nie jest zerwanie jakichkolwiek kontaktów. Widziałbym ten gest pani Grybauskaite przede wszystkim w kontekście tych relacji bilateralnych. Jeśli Polska otwarcie obraża się i odmawia rozmów, to należałoby oczekiwać, że ze strony litewskiej również taki gest nastąpi.

- Czy może to być także wyrazem niechęci do prowadzonej przez Polskę polityki prorosyjskiej?

Nasza postawa w regionie to druga ważna kwestia. Zarówno Litwa, jak i kilka innych krajów w regionie od lat liczyło, że Polska będzie tutaj takim naturalnym rzecznikiem, jakby pasem transmisyjnym między mniejszymi krajami a dużymi krajami europejskimi, razem ze Stanami Zjednoczonymi. Taką rolę Polska pełniła do czasu kiedy żył jeszcze śp. Lech Kaczyński. Ten rząd z tej pozycji zrezygnował. Zrezygnował też z pozycji rzecznika tych krajów wobec Rosji. Kraje te w związku z tym nie czują naszego wsparcia, naszej opieki i siłą rzeczy poszukują innych rozwiązań poza naszym udziałem. Gest prezydent Litwy należy więc rozumieć także w tym kontekście, jako gest odwracający się od Polski, która wcześniej te kraje porzuciła.

Więcej, na wpolityce.pl.

Greg/wPolityce.pl
[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook