Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Krok w dobrym kierunku

24.11.2013

"To krok w dobrym kierunku, ale musi być on w pełni wykonany, realizowany i nie może być jedynym, by doprowadzić do odprężenia wojskowo-politycznego w tym regionie" - mówi Witold Waszczykowski w rozmowie ze Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Jak należy rozumieć porozumienie podpisane między USA a Iranem? Czy widzi Pan szanse na to, by zmniejszenie sankcji gospodarczych mogło przyczynić się do większej kontroli ze strony Zachodu, jeśli chodzi o bombę nuklearną?

Witold Waszczykowski, b. wiceminister spraw zagranicznych, poseł PiS: Aby stwierdzić, czy to będzie sukces i w jakim stopniu porozumienie będzie realizowane, trzeba poczekać na to, gdy wejdzie ono w życie. Zgodnie ze skomplikowanym systemem politycznym w Iranie, to porozumienie musi być zaakceptowane przez najwyższe władze religijne. Pytanie pierwsze: czy taka akceptacja będzie miała miejsce, a negocjatorzy dostali pełne pozwolenie na daleko idące zobowiązania. Trzeba poczekać. Po drugie, nawet jeśli zostanie zaakceptowane, to w jaki sposób będzie realizowane? Czy międzynarodowi obserwatorzy będą mieli dostęp do składów wzbogaconego uranu, czy będą mogli zweryfikować to porozumienie i zobaczyć, czy Iran rzeczywiście nie wzbogaca uranu do pewnego poziomu, a ten wzbogacony będzie rozcieńczał.

Trzeba więc poczekać, czy to porozumienie zostanie zaakceptowane, a potem na ile zostanie wprowadzone w życie. Jednak jeśli tak się stanie, to będzie to poważny krok na drodze zastopowania Iranu do budowania bomby jądrowej, bo jak na razie, takie podejrzenia są coraz poważniejsze.


A nie widzi Pan zagrożeń ze strony zmiękczenia polityki wobec Iranu?

Jeszcze nie. Warto jednak pamiętać, że Iran kontynuował równolegle produkcję plutonu, ciężkiej wody w reaktorze Arak. Nie mam jednak wiedzy, czy porozumienie, o którym rozmawiamy, objęło i tę sprawę, a to również istotny proces. To kolejna sprawa przy analizie tego porozumienia. Pozostaje jednak pytanie, czy po tym porozumieniu nastąpią kroki polityczne na rzecz odprężenia w regionie, czy nastąpi może nie pojednanie, ale choćby nawiązanie szerszych kontaktów amerykańsko-irańskich, a potem może też izraelsko-irańskich.


Wspomniał Pan o Izraelu, który nie kryje oburzenia i irytacji z powodu genewskiego porozumienia. Zgrzyt na linii Obama-Netanjahu?

Zastrzeżenia Izraela są zrozumiałe, bo nawet jeśli dojdzie do porozumień w sprawie Iranu, to retoryka polityczna i wroga postawa tego kraju wobec Izraela się nie zmienia i jak do tej pory, nawet nie mając bomby atomowej, to bardzo wroga polityka, która prowadzona jest bardziej konwencjonalnymi środkami, takimi jak wsparcie tych ruchów odnowy Palestyńczyków czy Irańczyków, którzy nie chcą porozumienia z Izraelem. Netanjahu obawia się, że to odprężenie na linii Zachód-Iran niekoniecznie spowoduje zmianę postawu Iranu wobec Izraela. Oni boją się, że działania innymi środkami mogą być dalej prowadzone.


Podsumowując, z naszej perspektywy możemy wyrazić lekki optymizm z szeregiem zastrzeżeń?

Tak to można ująć. To krok w dobrym kierunku, ale musi być on w pełni wykonany, realizowany i nie może być jedynym, by doprowadzić do odprężenia wojskowo-politycznego w tym regionie.


Wierzy Pan w takie odprężenie? Czy irański reżim można kontrolować w stu procentach?

W stu procentach nie, to bardzo ambitne i duże państwo i społeczeństwo. Wszystko zależy od tego, czy świat znajdzie jakiś sposób na włączenie Iranu – do tej pory jest on ostracyzowany jako niebezpieczny parias. Czy taka formuła się znajdzie, a Iran odejdzie od wojennej retoryki i częściowo również polityki? Czas pokaże.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marcin Fijołek

[Fot. PAP/EPA]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook