Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Krok w dobrym kierunku

24.11.2013

"To krok w dobrym kierunku, ale musi być on w pełni wykonany, realizowany i nie może być jedynym, by doprowadzić do odprężenia wojskowo-politycznego w tym regionie" - mówi Witold Waszczykowski w rozmowie ze Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Jak należy rozumieć porozumienie podpisane między USA a Iranem? Czy widzi Pan szanse na to, by zmniejszenie sankcji gospodarczych mogło przyczynić się do większej kontroli ze strony Zachodu, jeśli chodzi o bombę nuklearną?

Witold Waszczykowski, b. wiceminister spraw zagranicznych, poseł PiS: Aby stwierdzić, czy to będzie sukces i w jakim stopniu porozumienie będzie realizowane, trzeba poczekać na to, gdy wejdzie ono w życie. Zgodnie ze skomplikowanym systemem politycznym w Iranie, to porozumienie musi być zaakceptowane przez najwyższe władze religijne. Pytanie pierwsze: czy taka akceptacja będzie miała miejsce, a negocjatorzy dostali pełne pozwolenie na daleko idące zobowiązania. Trzeba poczekać. Po drugie, nawet jeśli zostanie zaakceptowane, to w jaki sposób będzie realizowane? Czy międzynarodowi obserwatorzy będą mieli dostęp do składów wzbogaconego uranu, czy będą mogli zweryfikować to porozumienie i zobaczyć, czy Iran rzeczywiście nie wzbogaca uranu do pewnego poziomu, a ten wzbogacony będzie rozcieńczał.

Trzeba więc poczekać, czy to porozumienie zostanie zaakceptowane, a potem na ile zostanie wprowadzone w życie. Jednak jeśli tak się stanie, to będzie to poważny krok na drodze zastopowania Iranu do budowania bomby jądrowej, bo jak na razie, takie podejrzenia są coraz poważniejsze.


A nie widzi Pan zagrożeń ze strony zmiękczenia polityki wobec Iranu?

Jeszcze nie. Warto jednak pamiętać, że Iran kontynuował równolegle produkcję plutonu, ciężkiej wody w reaktorze Arak. Nie mam jednak wiedzy, czy porozumienie, o którym rozmawiamy, objęło i tę sprawę, a to również istotny proces. To kolejna sprawa przy analizie tego porozumienia. Pozostaje jednak pytanie, czy po tym porozumieniu nastąpią kroki polityczne na rzecz odprężenia w regionie, czy nastąpi może nie pojednanie, ale choćby nawiązanie szerszych kontaktów amerykańsko-irańskich, a potem może też izraelsko-irańskich.


Wspomniał Pan o Izraelu, który nie kryje oburzenia i irytacji z powodu genewskiego porozumienia. Zgrzyt na linii Obama-Netanjahu?

Zastrzeżenia Izraela są zrozumiałe, bo nawet jeśli dojdzie do porozumień w sprawie Iranu, to retoryka polityczna i wroga postawa tego kraju wobec Izraela się nie zmienia i jak do tej pory, nawet nie mając bomby atomowej, to bardzo wroga polityka, która prowadzona jest bardziej konwencjonalnymi środkami, takimi jak wsparcie tych ruchów odnowy Palestyńczyków czy Irańczyków, którzy nie chcą porozumienia z Izraelem. Netanjahu obawia się, że to odprężenie na linii Zachód-Iran niekoniecznie spowoduje zmianę postawu Iranu wobec Izraela. Oni boją się, że działania innymi środkami mogą być dalej prowadzone.


Podsumowując, z naszej perspektywy możemy wyrazić lekki optymizm z szeregiem zastrzeżeń?

Tak to można ująć. To krok w dobrym kierunku, ale musi być on w pełni wykonany, realizowany i nie może być jedynym, by doprowadzić do odprężenia wojskowo-politycznego w tym regionie.


Wierzy Pan w takie odprężenie? Czy irański reżim można kontrolować w stu procentach?

W stu procentach nie, to bardzo ambitne i duże państwo i społeczeństwo. Wszystko zależy od tego, czy świat znajdzie jakiś sposób na włączenie Iranu – do tej pory jest on ostracyzowany jako niebezpieczny parias. Czy taka formuła się znajdzie, a Iran odejdzie od wojennej retoryki i częściowo również polityki? Czas pokaże.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marcin Fijołek

[Fot. PAP/EPA]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook