Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: klęska polskiej polityki zagranicznej

17.04.2012

Rosja ponownie ostrzega, że jeśli nie dojdzie do porozumienia z NATO i USA w sprawie tarczy antyrakietowej w Europie, to może zostać zmuszona do podjęcia kontrposunięć, którymi groził w listopadzie 2011 r. prezydent Dmitrij Miedwiediew - m.in. odstąpi od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń oraz rozmieści na zachodzie i południu kraju nowoczesne systemy uderzeniowe, pozwalające na niszczenie elementów tarczy. O ocenę nowych gróźb płynących z Moskwy poprosiliśmy b. wiceministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, dziś posła Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: Jak należy rozumieć te nowe pomruki Rosji?

Chodzi ciągle o to samo, o status bezpieczeństwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Kiedy wstępowaliśmy do NATO, a później do Unii Europejskiej, Rosjanie w zasadzie odnostowali to, przyjęli do wiadomości. Natomiast nie pogodzili się z tym faktem, nie pogodzili się szczególnie z tym, że wstępując do NATO możemy mieć status bezpieczeństwa taki sam, jak kraje Europy Zachodniej. Stąd też, przed naszym wstąpieniem do Sojuszu bardzo mocno zabiegali, aby naterenie Polski ale i innych nowych państw Sojuszu, nie stacjonowały żadne wojska natowskie, nie było tu żadnych istotnych instalacji obronnych, a tak właśnie postrzegaja tarczę antyrakietową. Postrzegają wszelkie instalacje związane z tarczą antyrakietową, jako zagrożenie, w tym sensie, że wyrównuje ono status bezpieczeństwa naszych krajów ze statusem krajów zachodnich.

Oni wciąż zakładają, że nasze kraje będą w dalszym ciągu miał gorszy, słabszy, niższy status bezpieczeństwa od reszty państw NATO, co pozwoli im na utrzymywanie tu istotnych wpływów polityczno-gospodarczych.

- Te pomruki są, jak się wydaje kierowane przede wszystkim do USA. Czy Barack Obama będzie podatny na tego typu głosy?

To zależy, jak Amerykanie będą oceniać tę politykę resetu wobec Rosji, którą zainicjował  Obama po dojściu do władzy w 2009 r. Wtedy uznali, że Rosja jest im potrzebna w kilku innych regionach, w kilku innych kryzysach, w kryzysie irańkim, w kryzysie afgańskim, na Bliskim Wschodzie. I wtedy myśmy zapłacili cenę za ów reset. Tą ceną było odejście od tarczy antyrakietowej - bo tak to trzeba rozumieć - jeśli Obama zapowiedział, że tarcza będzie budowana w Polsce w 2018 r., to tym samym zakomunikował, że za jego dwóch kadencji, żadnej tarczy w Polsce nie będzie. Wtedy też wstrzymano proces rozszerzenia NATO i odmówiono dalszych kroków Ukrainie i Gruzji.

I teraz jest pytanie, jak Amerykanie będą oceniać ten reset - czy on im przyniósł jakieś korzyści, jakieś rezultaty pozytywne, czy w dalszym ciągu Rosja jest im potrzebna w rozwiązywaniu kryzysu irańskiego, wojny w Afganistanie i w innych gorących tematach i czy są w stanie dalej płacić tę cenę Rosji - chociażby poprzez nierealizowanie tarczy antyrakietowej tym razem już natowskiej.

- Czy zbliżające się wybory, mogą zmienić stanowisko USA?

Jak na razie wydaje się, że reelekcja Obamy nie jest zagrożona. W ciągu swojej kadencji wycofał on wojska z Iraku, godpodarka amerykańska również odżyła, w związku z czym ma się pochwalić. Z kolei kandydat republikański nie jest też jakimś tuzem intelektualnym ani bardzo doświadczonym politykiem, który by porwał tłumy. Tak więc wydaje się, że, choć do wyborów jeszcze ponad pół roku, że jednak będzie to reelekcja i kontynuacja tej polityki Obamy i może nie dojść do jakichś istotnych zmian. Niestety, my będzimy za to płacić, bo Obama nie postrzega tej części Europy jako ważnej.

To jest też niestety klęska naszej polityki zagranicznej, która liczyła, że Obama inaczej będzie się zachowywał. Okazuje się jednak, że zostaliśmy całkowicie zmarginalizowani.

- A jak w tej sytuacji powinna zachowywać się Polska, jak powinien zachowywać się polski rząd?

Nie wydaje mi się, że ten polski rząd był w stanie wygenerować cokolwiek nowego. On popełnił tyle błędów i wyszedł przed laty z tak niebezpiecznymi dla Polski koncepcjami, że dzisiaj ponosi tego konsekwencje. Trzeba by przede wszystkim zacząć od regionu, od zbudowania dobrych relacji w regionie, od współpracy z najbliższymi krajami, a tutaj jest totalna klęska, chociażby w przypadku Litwy. Trzeba by ponownie stać się rzecznikiem interesów tych państw, powrócić do aktywnej polityki na wschodzie, wobec Ukrainy, Gruzji, odejść od tej samobójczej polityki, "naszego polskiego resetu" wobec Rosji, bo jak widać nie daje ona żadnych pozytywnych efektów. Rosja ani nie oddawała nam pozytywnych odzewów ani w sprawie katyńskiej, smoleńskiej, nie robimy z nią interesów gospodarczych - płacimy za gaz najdrożej w Europie.

Tu więc byłyby najprostsze zmiany, ale zakładam, że ten rząd nie jest zdolny do tego. To jest rząd, który raczej myśli jakby tu  przetrwać wewnętrznie, jak przyjąć jakiekolwiek reformy, które by go uratowały. Dlatego nie widzę żadnej zdolności aby ten rząd podjął aktywna politykę zagraniczną.

rozmawiał zrk
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook