Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Izrael walczy o przeżycie

17.11.2012

Od paru dni mamy nową eskalację konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Izrael oznajmił, że w Strefie Gazy rozpoczęto zakrojoną na dużą skalę operację przeciwko infrastrukturze organizacji terrorystycznych i ich aktywistom. Ci, w odpowiedzi wystrzelili ze Strefy Gazy setki rakiet. O tym, czy na Bliskim Wschodzie mamy zapowiedź nowej wojny mówi Witold Waszczykowski, b. wiceszef polskiej dyplomacji, dziś poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - O co chodzi w obecnym konflikcie izraelsko-palestyńskim?

- Ciągle o to samo - o życie Izraela. Izrael jest otoczony krajami, które na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat były bardziej lub mniej wrogo do niego nastawione - stale na granicach Izraela były państwa, działania i partie, które próbowały Izrael zniszczyć. Tak się dzieje również i dzisiaj.

Tak zwana rewolucja arabska, która dokonała się w kliku krajach arabskich w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, doprowadziła do głosu prądy antyizraelskie. W wyniku tych prądów antyizraelskich doszło do kolejnej fali radykalizacji Hamasu w Strefie Gazy i rozpoczęła się kolejna faza konfliktu.

Stefczyk.info: - Ale to chyba akcja Izraela - zamach na wojskowego przywódcę tego Hamasu Al-Dżabariego spowodowała reakcję Palestyńczyków i wybuch obecnego konfliktu?

- Bardzo trudno jest odpowiedzieć, w którym momencie, która strona jest odpowiedzialna, bo ten konflikt tli się od kilkudziesięciu lat i z jednej strony można powiedzieć, że winny jest zamach, ale z drugiej strony praktycznie ostrzał terytorium izraelskiego trwa już od kilku lat. To też może być pretekst do działań Izraela. Bardzo trudno jest wskazać pierwszy moment - kto strzelił, gdzie jest ten dymiący rewolwer.

Stefczyk.info: - A czy zbliżające się w Izraelu wybory mogły być impulsem do eskalacji tego konfliktu?

- Jest taka rzeczywiście spekulacja -  w styczniu w Izraelu mają się odbyć wybory, stąd też ruchy antyizraelskie, takie jak Hamas chcą zaognić sytuację, chcą doprowadzić do tego, żeby kampania wyborcza i potem wybory odbywały się w atmosferze napięcia i strachu i mogły doprowadzić do jakiejś destabilizacji sceny politycznej. Są też inne komentarze, łączące szerzej sytuację i napięcia między Izraelem a Strefą Gazy, z jakąś rywalizacją między Palestyńczykami, a nawet łączy się to również z przewidywanym, zbliżającym się konfliktem z Iranem.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie to są naczynia połączone i rzeczywiście bardzo trudno jest wskazać w danym momencie przyczynę czy problem - dopiero w dłuższej perspektywie - kilku tygodni czy kilku miesięcy będziemy mogli odkryć, do czego ta sytuacja zmierza i ewentualnie, co było przyczyną tej sytuacji, którą mamy dzisiaj.

Stefczyk.info: - Izrael przeprowadził szeroką mobilizację rezerwistów - czy mimo ostrzeżeń m.in. Wiliamma Hague'a, szefa brytyjskiej dyplomacji, Izrael zdecyduje się na operację lądowa i inwazję Strefy Gazy?

- Nie wykluczam tego, dlatego że sytuacja na innej granicy Izraela - na Wzgórzach Golan - pogarsza się. Choć tam jest strefa zdemilitaryzowana i w dalszym ciągu stoją tam wojska ONZ, to jednak powstańcy syryjscy coraz śmielej wkraczają na te wzgórza i pojawiają się już pojedyncze próby odpalania rakiet i ostrzału Izraela z tego rejonu.

Zmiana sytuacji w Syrii - przejęcie tam władzy przez radykalne ugrupowania, które stałyby się antyizraelskie, które zawładnęłyby całym arsenałem syryjskim - mogłaby doprowadzić do dużej destabilizacji i nie wykluczam, że w obawie, czy też przewidując taką sytuację, Izrael chce w tej chwili spacyfikować Strefę Gazy, aby na swoim zapleczu nie mieć drugiego frontu, jeśli w przyszłości miałoby dojść do konfliktu z Syrią, a być może również z Hezbollahem po drugiej stronie granicy libańskiej.

Stefczyk.info: - A jak pan ocenia zachowanie w tym konflikcie Polski - Izrael informuje na bieżąco Polskę o sytuacji w Strefie Gazy a Polska deklaruje poparcie dla działań Izraela. Czy takie jednostronne opowiedzenie się po jednej ze stron konfliktu i brak prób niuansowania swojego stanowiska jest właściwe?

- Polska nie ma żadnego znaczenia w tym konflikcie. Polska za czasów tego rządu wycofała swoje instrumenty oddziaływania w tym regionie, wycofała się z Iraku, wycofała się ze Wzgórz Golan i  z Libanu.

Doceniam pewną kurtuazję strony izraelskiej, że informuje nas, że wykonało telefon do Biura Bezpieczeństwa Narodowego, natomiast jesteśmy nieliczącym się graczem w tamtym regionie ze względu na wycofanie się ze wszystkich działań i jakiejkolwiek aktywności w tamtym regionie. Minister Sikorski, po objęciu przez Platformę władzy 5 lat temu jasno i wyraźnie przyznał, że jest to strefa dominacji Stanów Zjednoczonych i nie mamy tam żadnych interesów i nie prowadzi tam żadnej działalności dyplomatycznej.

not. zrk
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook