Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Izrael walczy o przeżycie

17.11.2012

Od paru dni mamy nową eskalację konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Izrael oznajmił, że w Strefie Gazy rozpoczęto zakrojoną na dużą skalę operację przeciwko infrastrukturze organizacji terrorystycznych i ich aktywistom. Ci, w odpowiedzi wystrzelili ze Strefy Gazy setki rakiet. O tym, czy na Bliskim Wschodzie mamy zapowiedź nowej wojny mówi Witold Waszczykowski, b. wiceszef polskiej dyplomacji, dziś poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - O co chodzi w obecnym konflikcie izraelsko-palestyńskim?

- Ciągle o to samo - o życie Izraela. Izrael jest otoczony krajami, które na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat były bardziej lub mniej wrogo do niego nastawione - stale na granicach Izraela były państwa, działania i partie, które próbowały Izrael zniszczyć. Tak się dzieje również i dzisiaj.

Tak zwana rewolucja arabska, która dokonała się w kliku krajach arabskich w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, doprowadziła do głosu prądy antyizraelskie. W wyniku tych prądów antyizraelskich doszło do kolejnej fali radykalizacji Hamasu w Strefie Gazy i rozpoczęła się kolejna faza konfliktu.

Stefczyk.info: - Ale to chyba akcja Izraela - zamach na wojskowego przywódcę tego Hamasu Al-Dżabariego spowodowała reakcję Palestyńczyków i wybuch obecnego konfliktu?

- Bardzo trudno jest odpowiedzieć, w którym momencie, która strona jest odpowiedzialna, bo ten konflikt tli się od kilkudziesięciu lat i z jednej strony można powiedzieć, że winny jest zamach, ale z drugiej strony praktycznie ostrzał terytorium izraelskiego trwa już od kilku lat. To też może być pretekst do działań Izraela. Bardzo trudno jest wskazać pierwszy moment - kto strzelił, gdzie jest ten dymiący rewolwer.

Stefczyk.info: - A czy zbliżające się w Izraelu wybory mogły być impulsem do eskalacji tego konfliktu?

- Jest taka rzeczywiście spekulacja -  w styczniu w Izraelu mają się odbyć wybory, stąd też ruchy antyizraelskie, takie jak Hamas chcą zaognić sytuację, chcą doprowadzić do tego, żeby kampania wyborcza i potem wybory odbywały się w atmosferze napięcia i strachu i mogły doprowadzić do jakiejś destabilizacji sceny politycznej. Są też inne komentarze, łączące szerzej sytuację i napięcia między Izraelem a Strefą Gazy, z jakąś rywalizacją między Palestyńczykami, a nawet łączy się to również z przewidywanym, zbliżającym się konfliktem z Iranem.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie to są naczynia połączone i rzeczywiście bardzo trudno jest wskazać w danym momencie przyczynę czy problem - dopiero w dłuższej perspektywie - kilku tygodni czy kilku miesięcy będziemy mogli odkryć, do czego ta sytuacja zmierza i ewentualnie, co było przyczyną tej sytuacji, którą mamy dzisiaj.

Stefczyk.info: - Izrael przeprowadził szeroką mobilizację rezerwistów - czy mimo ostrzeżeń m.in. Wiliamma Hague'a, szefa brytyjskiej dyplomacji, Izrael zdecyduje się na operację lądowa i inwazję Strefy Gazy?

- Nie wykluczam tego, dlatego że sytuacja na innej granicy Izraela - na Wzgórzach Golan - pogarsza się. Choć tam jest strefa zdemilitaryzowana i w dalszym ciągu stoją tam wojska ONZ, to jednak powstańcy syryjscy coraz śmielej wkraczają na te wzgórza i pojawiają się już pojedyncze próby odpalania rakiet i ostrzału Izraela z tego rejonu.

Zmiana sytuacji w Syrii - przejęcie tam władzy przez radykalne ugrupowania, które stałyby się antyizraelskie, które zawładnęłyby całym arsenałem syryjskim - mogłaby doprowadzić do dużej destabilizacji i nie wykluczam, że w obawie, czy też przewidując taką sytuację, Izrael chce w tej chwili spacyfikować Strefę Gazy, aby na swoim zapleczu nie mieć drugiego frontu, jeśli w przyszłości miałoby dojść do konfliktu z Syrią, a być może również z Hezbollahem po drugiej stronie granicy libańskiej.

Stefczyk.info: - A jak pan ocenia zachowanie w tym konflikcie Polski - Izrael informuje na bieżąco Polskę o sytuacji w Strefie Gazy a Polska deklaruje poparcie dla działań Izraela. Czy takie jednostronne opowiedzenie się po jednej ze stron konfliktu i brak prób niuansowania swojego stanowiska jest właściwe?

- Polska nie ma żadnego znaczenia w tym konflikcie. Polska za czasów tego rządu wycofała swoje instrumenty oddziaływania w tym regionie, wycofała się z Iraku, wycofała się ze Wzgórz Golan i  z Libanu.

Doceniam pewną kurtuazję strony izraelskiej, że informuje nas, że wykonało telefon do Biura Bezpieczeństwa Narodowego, natomiast jesteśmy nieliczącym się graczem w tamtym regionie ze względu na wycofanie się ze wszystkich działań i jakiejkolwiek aktywności w tamtym regionie. Minister Sikorski, po objęciu przez Platformę władzy 5 lat temu jasno i wyraźnie przyznał, że jest to strefa dominacji Stanów Zjednoczonych i nie mamy tam żadnych interesów i nie prowadzi tam żadnej działalności dyplomatycznej.

not. zrk
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook