Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Hollande to dla nas szansa na samodzielną grę

07.05.2012

Kilka lat temu polska władza podpisała cyrograf bezwarunkowej współpracy z Niemcami. W związku z tym nie jestem pewny, czy rząd będzie w stanie podjąć samodzielną grę w oparciu o współpracę z krajami regionu – mówi portalowi Stefczyk.info były wiceszef MSZ, obecny poseł PiS Witold Waszczykowski.

Stefczyk.info: Wybory we Francji i Grecji wygrali politycy i ugrupowania niechętne dalszym oszczędnościom i mało przychylne wobec dominującego do tej pory sposobu zarządzania Unią. Czy można mówić o wspólnym głosie społeczeństwa francuskiego i greckiego?

Witold Waszczykowski: Można mówić o podobnym sygnale, który świadczy, że Grecy i Francuzi kontestują porządek, panujący do tej pory w Unii. Jednak to jedyne, co łączy te państwa. One znajdują się dziś w zupełnie innej sytuacji, mają zupełnie inne ambicje. Grecy muszą przetrwać. Te wybory nie rozstrzygnęły definitywnie kierunku przemian w Grecji. Ateny czekają obecnie trudne dni, próba stworzenia rządu. Jeśli się okaże, że nie ma szansy na szeroką koalicję, stworzoną z kilku partii, potrzebne będą nowe wybory w tym kraju. O wiele więcej o Grecji nie można dziś powiedzieć.

O Francji można?

Można zdecydowanie więcej. Francois Hollande zapowiadał buńczucznie, że doprowadzi do rewizji paktu fiskalnego i stabilizacyjnego, że uzupełni je o elementy prorozwojowe. Pakt obecnie prowadzi do stagnacji, mówi jedynie o oszczędnościach. Jest w nim również element, który mówi o nadzorze i kontroli budżetów państw narodowych. Hollande zapowiadał, że będzie chciał dodać kwestie dotyczące rozwoju. Ja się jednak boję, że nowy prezydent, który mówił dużo, może zmienić zdanie.

Dlaczego?

Może się okazać, że gdy zostanie skonfrontowany z rzeczywistym stanem państwa francuskiego, gdy dowie się od Angeli Merkel, jak wygląda strefa euro, stępi swój radykalizm. Może się skończyć na polityce kontynuacji, a jedyną zmianą będzie zmiana retoryki. Prezydent odejdzie od arogancji i asertywności w stylu Sarkozy’ego. Boję się, że po pierwszych miesiącach może dojść do zmiany kursu Hollande’a.

Czego można się po nim spodziewać w innych kwestiach międzynarodowych?

To trudno powiedzieć. Prezydent mało mówił na ten temat, jego doradcy również się nie wypowiadali. Ciężko wyciągnąć wnioski, jak widzi on stosunki z USA, czy sprawę bezpieczeństwa europejskiego. Mamy za mało danych, by mówić, czy polityka Paryża w ogóle się zmieni w innych obszarach.

Co wybory we Francji oznaczają dla Polski?

To jest dla nas szansa. Nowy prezydent jest bardziej kooperatywny niż Sarkozy. Hollande w czasie kampanii wyborczej przyjechał do Polski. Chciał się spotkać z naszymi politykami i dowiedzieć się, co my sądzimy o jego planach politycznych. To jest pozytywny i obiecujący sygnał. Jeśli bowiem Hollande rzeczywiście będzie chciał zmienić kurs europejski, będzie musiał szukać partnerów i sojuszników. To otwiera dla nas szansę, by zaproponować współpracę i swoje pomysły. Przez to moglibyśmy próbować uzyskać pozycję podmiotową we władzach Unii. Mamy szansę wywalczyć pozycję, o którą chcemy walczyć.

Spodziewa się Pan, że rządowi się to uda?

W tej sprawie potrzeba stanowczej, skutecznej i asertywnej dyplomacji. Nie wiem, czy polski rząd będzie w stanie taką prowadzić. Kilka lat temu polska władza podpisała cyrograf bezwarunkowej współpracy z Niemcami. W związku z tym nie jestem pewny, czy rząd będzie w stanie podjąć samodzielną grę w oparciu o współpracę z krajami regionu. Na bazie tego przewodnictwa Polska mogłaby zaistnieć w rozgrywce, jaka może się rozpocząć między Paryżem i Berlinem o nowy układ przywódczy Unii.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook