Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Euro to marginalizacja

19.02.2013

Rozmowa z posłem PiS, Witoldem Waszczykowskim, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: We wstępie do paktu fiskalnego, nad którym we wtorek debatuje Sejm, znajduje się adnotacja, że ma on na celu ochronę interesów i wzmocnienie bezpieczeństwa strefy euro. Komu służy ten dokument?

Witold Waszczykowski: Ten pakt głównie służy strefie euro, ale może być wykorzystywany do pilnowania, do narzucenia nadzoru nad gospodarkami państw spoza eurolandu. On może być wykorzystany również w następnej perspektywie budżetowej do kontrolowania naszej gospodarki, a później do oceniania czy należą nam się pieniądze, które obiecano. To m.in. dlatego ten pakt jest groźny. On godzi w suwerenne zdolności państwa do kontrolowania gospodarki, przede wszystkim sfery finansowej - gospodarczej i budżetowej.

Rząd przekonuje, że w Polsce mamy wyśrubowane standardy fiskalne, a pakt nie niesie za sobą nieznanych wcześniej wymagań.

Skoro tak, to dlaczego chcemy go wprowadzać. Po co się zobowiązywać do czegokolwiek w umowach z podmiotami zewnętrznymi? Rzeczywiście mamy rozwiązania fiskalne, których i tak trzeba przestrzegać. Jednak obecny pomysł oddania zewnętrznemu podmiotowi procedur sprawdzania i kontroli wypełniania tych wymogów jest uszczerbkiem suwerenności. To oznacza, że ktoś inny będzie dokonywał audytu naszego budżetu, audytu naszych gospodarek i na tej podstawie będzie oceniał, jaką mamy wiarygodność, czy możemy otrzymać pieniądze z Unii, czy nie itd. To jest utrata suwerenności.

Kiedy możemy odczuć skutki tego pakietu, jeśli wejdzie on w życie?

Choćby w 2014 czy 2015 roku, kiedy będziemy chcieli sięgnąć po fundusze strukturalne na projekty drogowe i wtedy Unia zażąda od nas oceny polityki makro. Jeśli uzna, że nie spełniamy standardów, to te fundusze nie zostaną nam przyznane.

Koalicja uznała, że pakt należy przyjąć zwykłą większością głosów. Wywołuje to wiele kontrowersji.

To działanie z punktu widzenia koalicji rządowej jest racjonalne. Najlepiej mieć możliwie duży margines swobody i decydować samodzielnie. Szczególnie jeśli politycy rządzący są przekonani, że chcą ten pakiet przyjąć. Jest jakaś bezmyślna doktryna, która zawładnęła otoczeniem premiera, by z determinacją pchać się do strefy euro. Premier w dość fałszywy sposób próbuje przekonać Polaków, że jedynie wejście do strefy euro pozwoli nam funkcjonować w głównym nurcie Unii Europejskiej, a pozostanie poza nią będzie skutkowało marginalizacją. Jest jednak odwrotnie. Jak pokazuje przykład Słowacji, Słowenii, Estonii czy Cypru przyjęcie euro nie daje tym państwom żadnych dodatkowych praw decyzyjnych w UE. Argument, iż euro pozwoli nam współdecydować, jest więc fałszywy. To eurolad jest marginalizacją. Strefa euro jest obszarem utopijnego myślenia politycznego. Obecnie, żeby z tej utopii wyjść, podejmuje się próbę tworzenia federalnej struktury, która miałaby funkcjonować nad obszarem euro. W naszej ocenie to dalekie od idei Unii Europejskiej. Ona powinna być obszarem, na którym panują różne wolności. Marsz w kierunku euro to marsz odejścia od idei Unii, która rozwijała się od kilkudziesięciu lat. My chcemy być obrońcami idei unijnych.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook