Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Euro to marginalizacja

19.02.2013

Rozmowa z posłem PiS, Witoldem Waszczykowskim, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: We wstępie do paktu fiskalnego, nad którym we wtorek debatuje Sejm, znajduje się adnotacja, że ma on na celu ochronę interesów i wzmocnienie bezpieczeństwa strefy euro. Komu służy ten dokument?

Witold Waszczykowski: Ten pakt głównie służy strefie euro, ale może być wykorzystywany do pilnowania, do narzucenia nadzoru nad gospodarkami państw spoza eurolandu. On może być wykorzystany również w następnej perspektywie budżetowej do kontrolowania naszej gospodarki, a później do oceniania czy należą nam się pieniądze, które obiecano. To m.in. dlatego ten pakt jest groźny. On godzi w suwerenne zdolności państwa do kontrolowania gospodarki, przede wszystkim sfery finansowej - gospodarczej i budżetowej.

Rząd przekonuje, że w Polsce mamy wyśrubowane standardy fiskalne, a pakt nie niesie za sobą nieznanych wcześniej wymagań.

Skoro tak, to dlaczego chcemy go wprowadzać. Po co się zobowiązywać do czegokolwiek w umowach z podmiotami zewnętrznymi? Rzeczywiście mamy rozwiązania fiskalne, których i tak trzeba przestrzegać. Jednak obecny pomysł oddania zewnętrznemu podmiotowi procedur sprawdzania i kontroli wypełniania tych wymogów jest uszczerbkiem suwerenności. To oznacza, że ktoś inny będzie dokonywał audytu naszego budżetu, audytu naszych gospodarek i na tej podstawie będzie oceniał, jaką mamy wiarygodność, czy możemy otrzymać pieniądze z Unii, czy nie itd. To jest utrata suwerenności.

Kiedy możemy odczuć skutki tego pakietu, jeśli wejdzie on w życie?

Choćby w 2014 czy 2015 roku, kiedy będziemy chcieli sięgnąć po fundusze strukturalne na projekty drogowe i wtedy Unia zażąda od nas oceny polityki makro. Jeśli uzna, że nie spełniamy standardów, to te fundusze nie zostaną nam przyznane.

Koalicja uznała, że pakt należy przyjąć zwykłą większością głosów. Wywołuje to wiele kontrowersji.

To działanie z punktu widzenia koalicji rządowej jest racjonalne. Najlepiej mieć możliwie duży margines swobody i decydować samodzielnie. Szczególnie jeśli politycy rządzący są przekonani, że chcą ten pakiet przyjąć. Jest jakaś bezmyślna doktryna, która zawładnęła otoczeniem premiera, by z determinacją pchać się do strefy euro. Premier w dość fałszywy sposób próbuje przekonać Polaków, że jedynie wejście do strefy euro pozwoli nam funkcjonować w głównym nurcie Unii Europejskiej, a pozostanie poza nią będzie skutkowało marginalizacją. Jest jednak odwrotnie. Jak pokazuje przykład Słowacji, Słowenii, Estonii czy Cypru przyjęcie euro nie daje tym państwom żadnych dodatkowych praw decyzyjnych w UE. Argument, iż euro pozwoli nam współdecydować, jest więc fałszywy. To eurolad jest marginalizacją. Strefa euro jest obszarem utopijnego myślenia politycznego. Obecnie, żeby z tej utopii wyjść, podejmuje się próbę tworzenia federalnej struktury, która miałaby funkcjonować nad obszarem euro. W naszej ocenie to dalekie od idei Unii Europejskiej. Ona powinna być obszarem, na którym panują różne wolności. Marsz w kierunku euro to marsz odejścia od idei Unii, która rozwijała się od kilkudziesięciu lat. My chcemy być obrońcami idei unijnych.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook