Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Edukacja i jeszcze raz edukacja

19.10.2013

Należy rozwijać niezależne media, które mówią prawdę. Media, które nie idą na kompromis z władzą – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info poseł PiS Witold Waszczykowski.

Stefczyk.info: Właśnie mija trzecia rocznica zabójstwa działacza i pracownika biura PiS w Łodzi, pana Marka Rosiaka, który został zastrzelony przez Ryszarda Cybę - byłego działacza Platformy Obywatelskiej. Wówczas rządzący obiecywali zmianę poziomu debaty publicznej, mówiono o zmniejszeniu poziomu agresji, wzajemnych ataków. Co z tych obietnic zostało po latach?

Witold Waszczykowski, poseł PiS – Zauważyłem, ale zmiany na gorsze. Zaraz po zabójstwie próbowano utrzymywać, że zbrodni dokonał wariat, dlatego Ryszarda Cybę wożono po całym kraju, do rozmaitych lekarzach, którzy mieli stwierdzić jego niepoczytalność. Ten zabieg nie powiódł się – Cyba doskonale wiedział co robi, dlatego został skazany. Popełnił ten czyn ponieważ był indoktrynowany przez działania polityczne Platformy Obywatelskiej i mediów, które od lat demonizują opozycję. Od tamtego czasu sytuacja stale się pogarsza. Okrzyk „dorżnąć watahę” usłyszałem nawet dziś w radiu, a wypowiedział te słowa europoseł SLD Wojciech Olejniczak.

Wobec kogo te słowa zostały wypowiedziane?

Olejniczak wypowiedział się o zespole parlamentarnym kierowanym przez Antoniego Macierewicza – zespole, który od lat jest solą w oku rządzących.

To jeden przykład. Drugim może być Kościół, który od trzech tygodni jest pod stałym obstrzałem mediów w Polsce. Jak pana zdaniem powinna toczyć się debata publiczna w Polsce? Co można zmienić i jak?

Różne środowiska w tym Kościół poddane są atakom. To jest efekt pewnej inżynierii społecznej, która ma dokonywać radykalnej zmiany postaw w naszym kraju. Atakujący chcieliby stworzenia grupy społecznej – swojej prawicy – która posiadając pewną ideologię, byłaby spolegliwa wobec władzy i popierała rządzących. Dlatego atakuje się każdego, kto posiada własne spojrzenia na obecną sytuację w Polsce. Mówi się zdecydowane „nie” tradycyjnym wartością, a popiera się ideologię Gender, która wchodzi z kopytami w społeczeństwo. Najlepszym sposobem na zmianę sytuacji jest edukacja. Należy mówić prawdę i być uczciwym w mediach – to najprostsze rozwiązania, aby zmienić tę sytuację. Nie wolno zaciemniać w mediach złej sytuacji panującej w kraju.

Tylko w których mediach? Przecież większość z nich realizuje przytoczone przez pana interesy.

Należy rozwijać niezależne media, która mówią prawdę. Media, które nie idą na kompromis z władzą, które nie dają się zastraszyć. Rzeczywiście w Polsce jest mało takich ośrodków – portal wPolityce.pl jest przykładem tej małej grupy mediów, która nie poddaje się i walczy o prawdę.

Jak wygląda debata publiczna na zachodzie? Zauważmy, że w Stanach Zjednoczonych opozycja nazywa prezydenta „złodziejem”, co jest dopuszczalne, jednak pewnych granic się nie przekracza. W Polsce, gdy nazwiemy premiera „złodziejem” lub „zdrajcą” to pojawia się przekonanie o popełnieniu przestępstwa, ale tylko przez jedną stronę. Druga może mówić wszystko – nawet grozić.

Wszędzie na świecie zdarzają się ostre dyskusje – to nieuniknione. Jednak nigdzie nie słyszałem o sytuacji, gdzie można było nawoływać do „dorżnięcia” kogoś – życząc politykowi śmierci. Taki polityk w USA lub Europie zachodniej zostałby wyeliminowany z polityki. W Polsce taki człowiek jest „cool i trendy”, co eskaluje i powoduje, że kolejni politycy nie mają zahamowań i podkręcają atmosferę wzajemnych ataków. Spójrzmy na partię Janusza Palikota? Warto czerpać wzorce z kultury anglosaskiej lub polityki niemieckiej, gdzie podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, toczyła się ostra walka, jednak żadne z mediów nie raportowało takich ekscesów jakie mają miejsce od kilku lat w Polsce.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook