Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Edukacja i jeszcze raz edukacja

19.10.2013

Należy rozwijać niezależne media, które mówią prawdę. Media, które nie idą na kompromis z władzą – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info poseł PiS Witold Waszczykowski.

Stefczyk.info: Właśnie mija trzecia rocznica zabójstwa działacza i pracownika biura PiS w Łodzi, pana Marka Rosiaka, który został zastrzelony przez Ryszarda Cybę - byłego działacza Platformy Obywatelskiej. Wówczas rządzący obiecywali zmianę poziomu debaty publicznej, mówiono o zmniejszeniu poziomu agresji, wzajemnych ataków. Co z tych obietnic zostało po latach?

Witold Waszczykowski, poseł PiS – Zauważyłem, ale zmiany na gorsze. Zaraz po zabójstwie próbowano utrzymywać, że zbrodni dokonał wariat, dlatego Ryszarda Cybę wożono po całym kraju, do rozmaitych lekarzach, którzy mieli stwierdzić jego niepoczytalność. Ten zabieg nie powiódł się – Cyba doskonale wiedział co robi, dlatego został skazany. Popełnił ten czyn ponieważ był indoktrynowany przez działania polityczne Platformy Obywatelskiej i mediów, które od lat demonizują opozycję. Od tamtego czasu sytuacja stale się pogarsza. Okrzyk „dorżnąć watahę” usłyszałem nawet dziś w radiu, a wypowiedział te słowa europoseł SLD Wojciech Olejniczak.

Wobec kogo te słowa zostały wypowiedziane?

Olejniczak wypowiedział się o zespole parlamentarnym kierowanym przez Antoniego Macierewicza – zespole, który od lat jest solą w oku rządzących.

To jeden przykład. Drugim może być Kościół, który od trzech tygodni jest pod stałym obstrzałem mediów w Polsce. Jak pana zdaniem powinna toczyć się debata publiczna w Polsce? Co można zmienić i jak?

Różne środowiska w tym Kościół poddane są atakom. To jest efekt pewnej inżynierii społecznej, która ma dokonywać radykalnej zmiany postaw w naszym kraju. Atakujący chcieliby stworzenia grupy społecznej – swojej prawicy – która posiadając pewną ideologię, byłaby spolegliwa wobec władzy i popierała rządzących. Dlatego atakuje się każdego, kto posiada własne spojrzenia na obecną sytuację w Polsce. Mówi się zdecydowane „nie” tradycyjnym wartością, a popiera się ideologię Gender, która wchodzi z kopytami w społeczeństwo. Najlepszym sposobem na zmianę sytuacji jest edukacja. Należy mówić prawdę i być uczciwym w mediach – to najprostsze rozwiązania, aby zmienić tę sytuację. Nie wolno zaciemniać w mediach złej sytuacji panującej w kraju.

Tylko w których mediach? Przecież większość z nich realizuje przytoczone przez pana interesy.

Należy rozwijać niezależne media, która mówią prawdę. Media, które nie idą na kompromis z władzą, które nie dają się zastraszyć. Rzeczywiście w Polsce jest mało takich ośrodków – portal wPolityce.pl jest przykładem tej małej grupy mediów, która nie poddaje się i walczy o prawdę.

Jak wygląda debata publiczna na zachodzie? Zauważmy, że w Stanach Zjednoczonych opozycja nazywa prezydenta „złodziejem”, co jest dopuszczalne, jednak pewnych granic się nie przekracza. W Polsce, gdy nazwiemy premiera „złodziejem” lub „zdrajcą” to pojawia się przekonanie o popełnieniu przestępstwa, ale tylko przez jedną stronę. Druga może mówić wszystko – nawet grozić.

Wszędzie na świecie zdarzają się ostre dyskusje – to nieuniknione. Jednak nigdzie nie słyszałem o sytuacji, gdzie można było nawoływać do „dorżnięcia” kogoś – życząc politykowi śmierci. Taki polityk w USA lub Europie zachodniej zostałby wyeliminowany z polityki. W Polsce taki człowiek jest „cool i trendy”, co eskaluje i powoduje, że kolejni politycy nie mają zahamowań i podkręcają atmosferę wzajemnych ataków. Spójrzmy na partię Janusza Palikota? Warto czerpać wzorce z kultury anglosaskiej lub polityki niemieckiej, gdzie podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, toczyła się ostra walka, jednak żadne z mediów nie raportowało takich ekscesów jakie mają miejsce od kilku lat w Polsce.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook