Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Co z finansowaniem modernizacji wojska?

10.06.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem BBN i MSZ, polskim negocjatorem ws. tarczy antyrakietowej Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Szef MON Tomasz Siemioniak zapowiedział start projektu budowy polskiej tarczy antyrakietowej oraz systemu obrony przeciwlotniczej. Dziś "Rzeczpospolita" informuje, że rusza największy projekt modernizacyjny w polskim wojsku. Jak Pan ocenia plan budowy w Polsce tych systemów?

Witold Waszczykowski: Koncepcja, by Polska była bezpieczniejsza, lepiej wyposażona w broń antyrakietową i przeciwlotniczą jest koncepcją dobrą. Polska leży i długo będzie leżała na skraju NATO oraz UE. Przez lata będziemy sąsiadować z obszarem o deficycie demokracji, z obszarem niestabilnym i nieprzewidywalnym. Musimy się zabezpieczyć. Musimy to robić samodzielnie oraz w porozumieniu z NATO. Pytanie czy nas stać na te projekty. Wydaje mi się, że zapowiedzi są trochę na wyrost, są zbyt optymistyczne. Założenie, jakie przyświecało koncepcji prezydenta Bronisława Komorowskiego, opierało się na stwierdzeniu, że polską tarczę antyrakietową i obronę przeciwlotniczą będziemy finansować ze środków, które pozostaną w MON po polskim kontyngencie w Afganistanie. A przecież polscy żołnierze z Afganistanu wrócą dopiero w 2014 roku. A i to nie jest pewne, ponieważ ostatnio sekretarz NATO odbył podróż po Europie i lobbował na rzecz przedłużenia misji.

Czy sprawa finansowania nie jest pewna?

Sprawa jest niepewna. Obecnie wydaje się, że środki MON, które mogą pójść na tarcze i system obrony przeciwlotniczej, zostaną uwolnione najwcześniej w 2014 roku. Mówienie, że już coś w tej sprawie rusza jest przedwczesne. Wciąż nie ma finansowania tych prac. To niejedyne problemy. Przecież prezydent Bronisław Komorowski oraz premier Donald Tusk mówią rzeczy rozbieżne. Prezydent w sierpniu 2012 roku mówił o koncepcji budowy tarczy w Polsce, a miesiąc później premier Tusk zapowiedział duże programy zbrojeniowe. Wśród nich nie wymienił koncepcji budowy tarczy antyrakietowej czy systemu obrony przeciwlotniczej. One dotyczyły innych projektów i programów. Pisanie, że coś rusza, jest przedwczesne i nie ma uzasadnienia.

Projekt budowy tarczy antyrakietowej może godnie zastąpić budowę amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która miała być w Polsce?

Oczywiście, że nie. Tarcza amerykańska dotyczyła zupełnie innego rodzaju antyrakiet. Ona miała nas bronić przed rakietami nadlatującymi z dużej odległości, np. z Bliskiego Wschodu. Projekt amerykański był dla nas dodatkowo korzystny. Istnienie dużej bazy na terenie Polski, która byłaby broniona przez system amerykański, dawało nam dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa. To był główny zamiar, jaki przyświecał nam podczas negocjacji z USA ws. tarczy. Tamta tarcza była dodatkową gwarancją dla Polski. Systemy, o których obecnie rozmawiamy, mają inną wartość polityczną.

"Rzeczpospolita" pisze, że na projekty modernizacyjne Polska ma wydać 14 mld złotych. Czy państwo jest dobrze przygotowane, by te pieniądze wydać w sposób zasadny oraz zabezpieczyć procedurę przed korupcją?

Dotychczasowa praktyka związana z wydatkowaniem pieniędzy pokazuje, że nie jesteśmy zabezpieczeni. Mamy praktyki korupcjogenne, ponieważ konkursy na wykonanie usług są prowadzone w oparciu o błędne regulacje. Decyzje są podejmowane w oparciu o cenę. I często oferty tak wyłaniane okazują się nie do zrealizowania, ponieważ dumpingowa cena proponowana przez firmy okazuje się nierealna. Tak było przy różnego rodzaju przetargach drogowych. Również w przypadku systemów zbrojeniowych możemy mieć do czynienia z podobnymi wydarzeniami. Co więcej, Polska nie jest przygotowana, by prowadzić wieloletnie projekty. W Polsce nie funkcjonuje praktyka realizowania jednego projektu przez wiele lat. Należałoby zmodyfikować polskie prawo, by możliwe było odejście od aspektu cenowego w wyłanianiu kontrahentów, a z drugiej strony, żeby można było realizować projekty na podstawie wieloletnich planów finansowych.

Rozmawiał saż
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook