Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Chcemy, by Polska była postrzegana jako kraj stabilny

02.01.2017

Szef MSZ odniósł się do ostatnich wydarzeń politycznych w kraju.

Opozycja chce mieć demokrację ideologiczną; my byśmy chcieli mieć demokrację normalną - wtedy, gdy ktoś wygrywa wybory, ma prawo realizować swój program - ocenił w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski. W nadchodzącym roku dyplomację czeka wiele wyzwań - wskazał.

"Na świecie są demokracje przymiotnikowe: w Rosji walczy się o demokrację suwerenną, na Zachodzie walczy się o demokrację liberalną, a ja chciałbym, żeby w Polsce była demokracja bezprzymiotnikowa, niepoddawana jakiejś ideologii" - powiedział minister w RMF FM.

"Opozycja chce mieć demokrację ideologiczną, która dominuje w niektórych państwach Europy Zachodniej. My byśmy chcieli mieć demokrację normalną, że wtedy, gdy ktoś wygrywa wybory, ma prawo rządzić, realizować swój plan i program, z którym doszedł do władzy i tyle" - powiedział szef MSZ.

Dopytywany o wypowiedź z końca roku, że wizerunek rządu jest taki, że konsekwentnie wprowadza reformy, a wizerunek opozycji wygląda kabaretowo, minister powiedział w poniedziałek, że "martwi się o wizerunek Polski".

"Chciałbym, żeby Polska była postrzegana jako kraj stabilny, jako kraj, który ma program zarówno wewnętrzny, jak i w polityce zagranicznej, i o to zabiegam" - dodał.

Pytany, czy opozycja powinna zostać usunięta siłą, jeśli nie zakończy protestu do 11 stycznia, szef MSZ odparł, że "to nie jest pytanie do niego". Indagowany, że jest posłem, dodał: "chciałbym, żeby prawo było przestrzegane oczywiście i ci, którzy mają obowiązek egzekwowania prawa, to prawo wyegzekwowali".

Jego zdaniem nie ma potrzeby powtarzania głosowania nad budżetem. "Głosowanie nad budżetem, jeśli dobrze pamiętam 16 grudnia, odbyło się zgodnie z procedurami" - zaznaczył.

Pytany o życzenia noworoczne dla opozycji odparł: "rozsądku, rozsądku i jeszcze raz rozsądku".

Szef MSZ podkreślił, że przed dyplomacją w rozpoczynającym się roku stoi wiele międzynarodowych wyzwań m.in. realizacja porozumień, integracja regionu, bycie ważnym partnerem w dyskusji na temat przyszłości UE.

"Dostosowujemy swoich partnerów do różnych interesów, Polska ma różne interesy w różnych kwestiach. Są interesy w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego i tu są partnerzy tacy jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, państwa które podobnie postrzegają kwestie międzynarodowe" – wskazał minister. "Mamy interesy w dziedzinach takich jak ekonomia, gospodarka i tutaj np. nasza gospodarka żyje w symbiozie z Unią Europejską, a szczególnie Niemcami" - dodał.

Szef MSZ pytany o ograniczenie dotacji dla telewizji Biełsat, powiedział, że "nie ma pieniędzy na tę inicjatywę". "Stanęły przed nami nowe zadania - uchodźcy syryjscy którym należy pomagać i inne kwestie" - powiedział. Dodał, że rozwiązaniem jest to, by Telewizja Polonia i TVP Kultura były odbierane na Białorusi; tym bardziej, że - jak dodał - tam "żyje kilkaset tysięcy Polaków".

Mly/PAP

fot. [Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook