Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Bufonada i bałwochwalstwo szefa MSZ

12.09.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ i BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Media zachwyciły się tezą, że to Radosław Sikorski stoi za pomysłami na rozwiązanie kryzysu w Syrii. Szef polskiej dyplomacji miał poruszyć lawinę, która sprawiła, że dziś jest szansa na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. Rzeczywiście tak było?

Witold Waszczykowski: Radosław Sikorski potrafi robić zamieszanie, głównie wokół swojej osoby. Przecież o broni chemicznej w Syrii jest mowa na arenie międzynarodowej od lat. Od 20 lat działa konwencja o zakazie stosowania broni chemicznej. Od lat Syria nie jest członkiem tej konwencji, m.in. ze względu na sytuację w regionie czy fakt, że nie przystąpił do niej także Izrael. Od lat padają propozycje, by Syrię namówić do przystąpienia do tej konwencji i pozbycia się broni. Poważną propozycję w tej sprawie zgłosił ostatnio - przed rokiem - senator USA Richard Lugar. To, że jakiś polityk, jak Sikorski, coś powie czy napisze na Twitterze niczego do sprawy nie wnosi. Zresztą minister pisze wiele, więc za kilka lat wiele faktów będzie można z jego aktywności wywieźć. Jak się okaże, że napisał coś o Księżycu, a kiedyś na Księżycu się coś wydarzy będzie można mówić i pisać, że Sikorski przepowiedział coś takiego na Twitterze. Podczepianie się dziś pod kwestię syryjską robi wrażenie, jak z opowieści o żabie, która dostawiała łapkę tam, gdzie konie kują. To przejaw bufonady i bałwochwalstwa ze strony szefa MSZ. On idzie w zaparte i w to wierzy.

Media jednak doceniają rolę Sikorskiego w tej sprawie.

Oczywiście dziennikarze podchwytują, że niemiecki "Die Welt" napisał o roli Sikorskiego i rządu Polski w sprawie syryjskiej. Domyślam się, że im bliżej do wyborów tym częściej prasa niemiecka będzie pisała w ten sposób. Będziemy słyszeć, że ten czy tamten polityk PO jest niemal darem niebios. Na to musimy być przygotowani. Korespondenci powiązani w jakiś sposób z obecną ekipą będą podsyłać takie sugestie, by przekonać, żeby niczego w kraju nie zmieniać.

Zamieszanie wokół Sikorskiego zdaje się przesłoniło ocenę samych propozycji Rosji ws. Syrii. Czy Kreml obecnie zaczyna kreować się na gwaranta światowego ładu?

Rosja bardzo sprawnie wykorzystała tę sytuację. Jej dyplomacja zachowała się bardzo profesjonalnie. Gdy Moskwa zorientowała się, że ten czy tamten polityk chlapie coś o broni chemicznej i mówi o możliwości przekazania tej broni w ręce opinii międzynarodowej, podchwyciła ten pomysł i wmanewrowała Obamę i Zachód. Obecnie to Rosja dyktuje tempo, czas i warunki na najbliższe tygodnie czy wręcz miesiące. Tymczasem jeśli kontrolą Syrii ma się zajmować Rosja ani Asadowi, ani jego reżimowi nic złego się nie stanie. Gdyby Zachód natomiast podjął potem jakieś kroki, czy zdecydował o interwencji w Syrii Kreml miałby podstawy do mówienia, że Zachód złamał warunki porozumienia. Rosja byłaby bardzo zadowolona z faktu uwikłania się USA w kolejną niejednoznaczną wojnę. To niszczyłoby reputację Obamy, prezydenta, który dochodził do władzy jako antyBush.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook