Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Bezpieczeństwo nie jest na zawsze

28.08.2012

O polskiej polityce obronnej oraz planach rozwoju armii portal Stefczyk.info rozmawia z Witoldem Waszczykowskim, posłem PiS, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Polska bierze się za reformę armii. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi przedstawicieli władz. Rzucamy się na modernizację wszystkiego, od marynarki wojennej po lotnictwo. Dodatkowo, budujemy polską tarczę antyrakietową. Czy to nie za dużo?

Witold Waszczykowski: Rzeczywiście widać spory chaos w wystąpieniach członków rządu, Prezydenta RP oraz jego współpracowników. Dobrze jednak, że w ogóle zaczynamy rozmawiać o polskim bezpieczeństwie. W historii Polski i naszego regionu jest wiele dowodów, że bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze. Musimy o tym wiedzieć i pamiętać. Dbałość o bezpieczeństwo powinno być stałym elementem polskiej debaty publicznej.

Jest?

Niestety obecny rząd przez lata tworzył fałszywe wrażenie, że sprawa naszego bezpieczeństwa jest załatwiona. Dobitnie mówił o tym Bronisław Komorowski, który w swoim inauguracyjnym wystąpieniu już jako Prezydent RP zaznaczał, że Polska jest bezpieczna, że nikt na nas nie czyha i nie będzie czyhać. Wszelkie próby dyskusji o polskim bezpieczeństwie były zbijane atakami. Mówiono, że to fobie antyeuropejskie, antyrosyjskie czy antyniemieckie. Unikano rzetelnych rozmów. Obecnie widać, że politycy obozu rządzącego doszli do wniosku, że potrzebna jest rozmowa o bezpieczeństwie Polski. Wkoło nas widać coraz więcej negatywnych trendów. W Unii Europejskiej jest kryzys, NATO ma problem ze swoją tożsamością, Stany Zjednoczone odwróciły się od naszego regionu, a na Wschodzie narastają tendencje antydemokratyczne. Mamy przykłady antydemokratycznych zachowań. My jesteśmy krajem frontowym w UE i NATO. Potrzebujemy więc poważnej dyskusji na temat naszego bezpieczeństwa.

Obecna jest poważna?

Poważna debata wymaga trzech elementów. Po pierwsze, musimy jasno określić polityczne wyzwania i zagrożenie. Musimy odejść od politycznej poprawności, od udawania, że posmoleńska empatia rosyjska sprzyja pojednaniu. Musimy zdefiniować, jak wygląda sytuacja wokół Polski. Potrzebna jest jasna definicja, do czego dążymy, jakie mamy oczekiwania wobec międzynarodowych organizacji, w jakich funkcjonujemy. Musimy odejść od eufemizmów, że wystarczy sama obecność. To nie załatwia sprawy. Musimy poważnie definiować nasze cele i oczekiwania. Dopiero wtedy możemy przejść do trzeciego etapu, do etapu rozważania o narzędziach, jakie należy rozwijać. Pytanie o instrumenty, jakie są nam potrzebne, możemy zadać dopiero, jak określimy cele, zagrożenia i zadania. W tym trójkącie zadań i zagadnień należy prowadzić dyskusję dotyczącą działań politycznych. Do takiej rozmowy trzeba również włączyć sojuszników. Przecież jesteśmy częścią sojuszu wojskowego. Nie możemy sobie rzucać na wiatr pomysłów wojskowych. One muszą być konsultowane. Wątpię, by to się działo obecnie.

Sprawa tarczy sugeruje, że nie

Takie można odnieść wrażenie. Nie ma jednak żadnej szansy, by Polska była w stanie zbudować samodzielnie tarczę antyrakietową. To jest mrzonka.

Mówił Pan o trójkącie dot. bezpieczeństwa Polski. U nas ten trójkąt ma jeden bok. Słyszymy jedynie o narzędziach, jakie Polska chce rozwijać. To mało poważnie wygląda

Te plany wydają się mało poważne i nie przemyślane. Zastanawia szczególnie prezydencki plan dotyczący tarczy antyrakietowej. Czy to była chęć przypomnienia o sobie? Czy próba zatuszowania kiepskiej prezydentury? Czy może pewna krytyka rządzących? A może chęć zasygnalizowania, że należy rozwijać obronę powietrzną? Nie mam pewności. Wydaje się jednak oczywiste, że to Rosja może zagrozić Polsce, że tarcza antyrakietowa miałaby nas chronić przed rosyjskim atakiem. Być może chodziło więc o krytykę resetu z Moskwą?

Cieszy mnie, że debata się rozpoczyna, ale ona musi być poważniejsza. Potrzebne są opracowania dotyczące celów i zagrożeń, jakie stoją przed Polską. Kwestia narzędzi to sprawa drugorzędna.

Rozmawiał saż
[Fot. Wojsko-polskie.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook