Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Bezdyskusyjna odpowiedzialność władzy

31.01.2013

Rozmowa z Witoldem Waszczykowskim, posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: Komisja Europejska zakwestionowała polskie inwestycje drogowe. Wstrzymana została wypłata środków unijnych na ten cel. KE oczekuje, że polskie władze przyjrzą się wszystkim projektom inwestycyjnym prowadzonym przez GDDKiA. Do tego czasu Polska nie otrzyma żadnych pieniędzy. Kto ponosi odpowiedzialność za ten stan rzeczy?

Witold Waszczykowski: Ta sprawa obarcza przede wszystkim Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Jednak GDDKiA nie jest ciałem izolowanym, jest bezpośrednio nadzorowana przez władze polityczne, ministra transportu i premiera. Budowa infrastruktury jest programem rządowym. Polityczna odpowiedzialność jest więc bezdyskusyjna. Ta odpowiedzialność powinna być wyciągana również wobec ludzi, którzy odpowiadali za nadzór w latach poprzednich. Z tego co słyszę w mediach, wynika, że sprawa dotyczy wydarzeń z roku 2010 czy nawet okresu wcześniejszego. Wtedy ministrem był Cezary Grabarczyk. To poważna sprawa i jestem zdziwiony, że nie ma reakcji premiera Donalda Tuska. Kwota, jaką kwestionuje Komisja Europejska, jest olbrzymia. Konieczność jej zwrotu będzie dla Polski ogromnym ciosem. To może prowadzić wręcz do destabilizacji polskiego budżetu. W związku z tym reakcja premiera Tuska powinna być czymś naturalnym i powinna mieć miejsce już dawno. Szef rządu powinien już dawno prowadzić choćby telefoniczne rozmowy z szefem KE Jose Barroso, a w najbliższych dniach powinien lecieć do Brukseli, by podjąć rozmowy w tej sprawie. Polityczna odpowiedzialność jest oczywista i trzeba oczekiwać reakcji.

Ujawnienie decyzji KE zbiega się w czasie z negocjacjami ws. kolejnej perspektywy budżetowej. Czy wątpliwości związane z wydatkowaniem unijnych funduszy mogą być wykorzystywane przeciwko Polsce?

Ta sprawa oczywiście może być wykorzystywana w rozmowach z Polską. Może się pojawić argument, że Polska nie powinna otrzymać tak dużych pieniędzy, skoro nie umie ich odpowiednio wydatkować. Po drugie, decyzja KE może skutkować nałożeniem na Polskę dodatkowych restrykcji obowiązujących w następnej perspektywie budżetowej. Tego się już spodziewaliśmy od dawna. Nawet jeśli Polska otrzyma kwoty podobne do tych poprzednich, to i tak mogą one być obarczone dużymi warunkami wydatkowania. To może skutkować utrudnieniami wydatkowania środków unijnych. Obecna sytuacja na pewno może być wykorzystywana do nałożenia dodatkowych restrykcji na Polskę.

Możliwe, że Komisja Europejska gra na osłabienie Polski, że czepia się w sposób nieuprawniony?

Jest taka teoretyczna możliwość. Jednak w ostatnich miesiącach w Polsce mieliśmy pewną lawinę upadków firm budowlanych. Nawet bez informacji z Komisji Europejskiej wiedzieliśmy np., że po zakończeniu Euro 2012 szereg firm budowlanych nie otrzymało pieniędzy za wykonaną pracę. Już w zeszłym roku wiedzieliśmy, że na naszym podwórku źle się dzieje, że system przetargów i zawierania kontraktów jest wadliwy. Nawet bez ingerencji Komisji Europejskiej mieliśmy przykłady złego działania w obszarze inwestycji drogowych. To samo dotyczy również np. Stadionu Narodowego. Wracając do pytania, oczywiście jest możliwe, że KE się czepia. Jednak wydaje się, że obecnie czepia się sytuacji rzeczywistych, dotyka realnych problemów. W ostatnim czasie mieliśmy wiele przykładów niewłaściwego funkcjonowania procesów inwestycyjnych.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Artur Reszko]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook