Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Bezdyskusyjna odpowiedzialność władzy

31.01.2013

Rozmowa z Witoldem Waszczykowskim, posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: Komisja Europejska zakwestionowała polskie inwestycje drogowe. Wstrzymana została wypłata środków unijnych na ten cel. KE oczekuje, że polskie władze przyjrzą się wszystkim projektom inwestycyjnym prowadzonym przez GDDKiA. Do tego czasu Polska nie otrzyma żadnych pieniędzy. Kto ponosi odpowiedzialność za ten stan rzeczy?

Witold Waszczykowski: Ta sprawa obarcza przede wszystkim Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Jednak GDDKiA nie jest ciałem izolowanym, jest bezpośrednio nadzorowana przez władze polityczne, ministra transportu i premiera. Budowa infrastruktury jest programem rządowym. Polityczna odpowiedzialność jest więc bezdyskusyjna. Ta odpowiedzialność powinna być wyciągana również wobec ludzi, którzy odpowiadali za nadzór w latach poprzednich. Z tego co słyszę w mediach, wynika, że sprawa dotyczy wydarzeń z roku 2010 czy nawet okresu wcześniejszego. Wtedy ministrem był Cezary Grabarczyk. To poważna sprawa i jestem zdziwiony, że nie ma reakcji premiera Donalda Tuska. Kwota, jaką kwestionuje Komisja Europejska, jest olbrzymia. Konieczność jej zwrotu będzie dla Polski ogromnym ciosem. To może prowadzić wręcz do destabilizacji polskiego budżetu. W związku z tym reakcja premiera Tuska powinna być czymś naturalnym i powinna mieć miejsce już dawno. Szef rządu powinien już dawno prowadzić choćby telefoniczne rozmowy z szefem KE Jose Barroso, a w najbliższych dniach powinien lecieć do Brukseli, by podjąć rozmowy w tej sprawie. Polityczna odpowiedzialność jest oczywista i trzeba oczekiwać reakcji.

Ujawnienie decyzji KE zbiega się w czasie z negocjacjami ws. kolejnej perspektywy budżetowej. Czy wątpliwości związane z wydatkowaniem unijnych funduszy mogą być wykorzystywane przeciwko Polsce?

Ta sprawa oczywiście może być wykorzystywana w rozmowach z Polską. Może się pojawić argument, że Polska nie powinna otrzymać tak dużych pieniędzy, skoro nie umie ich odpowiednio wydatkować. Po drugie, decyzja KE może skutkować nałożeniem na Polskę dodatkowych restrykcji obowiązujących w następnej perspektywie budżetowej. Tego się już spodziewaliśmy od dawna. Nawet jeśli Polska otrzyma kwoty podobne do tych poprzednich, to i tak mogą one być obarczone dużymi warunkami wydatkowania. To może skutkować utrudnieniami wydatkowania środków unijnych. Obecna sytuacja na pewno może być wykorzystywana do nałożenia dodatkowych restrykcji na Polskę.

Możliwe, że Komisja Europejska gra na osłabienie Polski, że czepia się w sposób nieuprawniony?

Jest taka teoretyczna możliwość. Jednak w ostatnich miesiącach w Polsce mieliśmy pewną lawinę upadków firm budowlanych. Nawet bez informacji z Komisji Europejskiej wiedzieliśmy np., że po zakończeniu Euro 2012 szereg firm budowlanych nie otrzymało pieniędzy za wykonaną pracę. Już w zeszłym roku wiedzieliśmy, że na naszym podwórku źle się dzieje, że system przetargów i zawierania kontraktów jest wadliwy. Nawet bez ingerencji Komisji Europejskiej mieliśmy przykłady złego działania w obszarze inwestycji drogowych. To samo dotyczy również np. Stadionu Narodowego. Wracając do pytania, oczywiście jest możliwe, że KE się czepia. Jednak wydaje się, że obecnie czepia się sytuacji rzeczywistych, dotyka realnych problemów. W ostatnim czasie mieliśmy wiele przykładów niewłaściwego funkcjonowania procesów inwestycyjnych.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Artur Reszko]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook