Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: armia w zatrważającym stanie

11.02.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem BBN i MSZ, posłem PiS Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Cztery lata temu w życie weszła ustawa znosząca pobór wojskowy w Polsce. Jak Pan ocenia jej skutki?

Witold Waszczykowski: Ta ustawa to była część większej koncepcji i szerszego planu. To była część planowanej profesjonalizacji armii. W tym kontekście trzeba oceniać ustawę. Ten plan się nie powiódł. Zmiana - z przyczyn politycznych - była bardzo krótka. Tymczasem takie procesy w innych krajach trwają całe pokolenia. Po zmianach polska armia jest w zatrważającym stanie. To rzutuje negatywnie na polskie bezpieczeństwo. Nasze wojska lądowe nie byłyby teraz w stanie zabezpieczyć naszych granic nawet z Obwodem Kaliningradzkim. Na to nakłada się dziwna koncepcja praktycznego korzystania z Sił Zbrojnych. Rząd buduje armię ekspedycyjną, również pod wpływem sugestii NATO, lekką, zdolną do prowadzenia operacji zagranicznych o charakterze patrolowym, policyjnym itd. I w tym samym czasie władze coraz mocniej pokazują, że z tych sił korzystać nie chcą. Polska zrezygnowała z wielu operacji międzynarodowych, w przyszłym roku wycofujemy się z Afganistanu.

Siły, który mamy, są przydatne w kraju?

Te siły nie są zdolne do obrony Polski, do realizowania zadań obronnych. My bowiem nie mamy sił liniowych. To są siły manewrowe. One nie są w stanie obronić i zabezpieczyć dużej część terytorium. W tym kontekście należy oceniać zawieszenie poboru. Polska na dekady jest krajem skrajnym zarówno w UE, jak i NATO. Rozszerzenie tych instytucji na Wschód w najbliższych latach jest wątpliwy. My z kolei graniczymy z obszarem niedemokratycznym, bądź o deficycie demokracji. To obszar niestabilny i trudno przewidywalny. To oznacza, że powinniśmy mieć odpowiednie siły i możliwości zabezpieczenia się przed nieprzewidywalnymi scenariuszami. Musimy mieć adekwatne siły, które pozwolą nam zabezpieczyć nasze bezpieczeństwo. W obecnej nasze sytuacji skromna, manewrowa armia, przygotowana do misji pokojowych o charakterze patrolowym nie jest wystarczająca.

Jaką armię powinniśmy mieć?

Znacznie większą i w mojej ocenie również opartą na powszechnym poborze. Niestety jednak nie mamy obecnie możliwości politycznych, by taki pobór przywrócić. Brakuje odwagi, by to proponować, choć specjaliści mówią otwarcie, że Polska potrzebuje znacznie większej i lepiej wyposażonej armii do obrony polskiego terytorium. A my w Polsce nie mamy nawet spójnej koncepcji wśród władz dotyczącej kierunków rozwoju armii. Obóz prezydencki promuje zupełnie inne kierunki rozwoju niż obóz rządowy.

"Gazeta Polska Codziennie" opisuje raport amerykańskich specjalistów, którzy wskazują, że planowana budowa tarczy antyrakietowej jest nieefektywna. Zdaniem Pentagonu elementy instalacji w Polsce i Rumunii nie gwarantują skuteczności. Czy to koniec tarczy w Polsce?

W mojej ocenie tak. To, co Obama powiedział 17 września, już oznaczało, że za jego dwóch kadencji w Polsce tarcza nie powstanie. Mówiłem o tym przez lata, że on odejdzie z Białego Domu w 2017 roku, więc nie może obiecywać tarczy w 2018. To już nie należy do niego. Co więcej, wiele mówi jego złowrogi szept do Dmitrija Miedwiediewa, któremu mówił, że będzie bardziej elastyczny wobec Rosji po wyborach. Od wielu miesięcy analitycy amerykańscy pracujący dla rządu wskazywali, że ze względu na rosyjski upór należy poważnie rozważyć, czy fazy budowy tarczy nie powinny zostać zniesione. Wydaje się, że właśnie mamy z tym do czynienia. Dla Obamy znacznie większą wartością jest zachowanie rosyjskiego wsparcia dla jego innych rozstrzygnięć niż dochowanie zobowiązań sojuszniczych wobec Polski. Należy się liczyć z fatalnymi dla Polski rozwiązaniami.

Rozmawiał TK
[Fot. Halibutt/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook