Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Alarmy bombowe to cios dla państwa

07.12.2013

W dokumentach przygotowywanych m.in. przez działające pod kierownictwem Stanisława Kozieja BBN przeciwdziałanie atakom cybernetycznym zostało wyraźnie wypunktowane. Jeśli tak, to można zapytać: dlaczego nie podejmuje się działań zapobiegawczych? Dlaczego nie tworzy się filtrów, które by takie ataki wyłapywały i natychmiast wskazywały skąd one pochodzą? To zastanawiające - mówi Witold Waszczykowski.

Poseł PiS, b. wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, odnosi się do fałszywych alarmów bombowych, które w ostatni piątek sparaliżowały kilka urzędów państwowych, w tym dwa ministerstwa. Z różnych instytucji ewakuowano w sumie aż 4 tys. osób. Podobna sytuacja miała miejsce pół roku temu. Minister spraw wewnętrznych, Bartłomiej Sienkiewicz, zapowiadał wtedy wielkie śledztwo, a skończyło się na schwytaniu jednego podejrzanego.

- Minister Sienkiewicz to osobny problem. Wiele rzeczy zapowiadał, krzyczał: "Idziemy po was!", podjął wojnę z "kibolami", a efekty są mizerne.  Nie warto w tej chwili się nad nim pastwić, bo jest ciężko kontuzjowany i przeszedł operację. Być może to powoduje, że ma problem z ogarnięciem sytuacji - zaznacza Waszczykowski w rozmowie z portalem wPolityce.pl

- Nadal nie jesteśmy przygotowani na tego typu działania. Może się za nimi stać uczeń, który rano wstał lewą nogą, usiadł przy komputerze i napisał kilka maili. A państwo nie ma przed tym ochrony. To wina zarówno MSW, jak i ministerstwa cyfryzacji, które powinno w tej kwestii  współpracować z resortem Sienkiewicz. (...) Taki atak potrafi postawić na nogi kilka ministerstw i tysiącom urzędników przerwać pracę. W momencie, gdy jest orkan i ludzie potrzebują pomocy, nagle pojawia się tego typu atak, który odciąga służby od istotnych potrzeb. I to jest cios dla państwa - podkreśla poseł.  

I dodaje:

Polska jest w tej chwili mocno zaangażowana w kwestię ukraińską. Cały czas jesteśmy obecni w Afganistanie. Więc to może być próba zdestabilizowania kraju. Warto poczekać na wyjaśnienia. Rząd powinien to wytłumaczyć.

Więcej na wPolityce.pl

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


JKUB

[fot. premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook