Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: 40 mld dolarów warte wizyty

04.11.2013

Przed przyjazdem amerykańskiego Sekretarza Stanu J. Kerry’ego, media spekulują czy dojdzie do rozmowy o podsłuchach. Nie uważam, że sprawa podsłuchów amerykańskich to burza w szklance wody, ale nie sądzę też, aby był to temat priorytetowy do rozmów – pisze poseł PiS Witold Waszczykowski.

Chyba, że polskie władze posiadają niezbite dowody naruszenia naszej suwerenności, to wtedy taka interwencja byłaby potrzebna.

Polsko-amerykańskie rozmowy powinny dotyczyć więc problemów bezpieczeństwa naszego państwa i regionu. W szczerej rozmowie warto przedyskutować przyszłość funkcjonowania NATO, szczególnie po zakończeniu misji afgańskiej. Polskie władze od dawna zapowiadają zakończenie udziału w sojuszniczych misjach ekspedycyjnych i apelują, aby NATO poświęciło więcej uwagi bezpieczeństwu państw członkowskich. Wizyta amerykańskiego Sekretarza Stanu jest dobrą okazją do przekonania Amerykanów do podjęcia przez NATO takiej korekty, którą zaakceptowałby następnie sojuszniczy szczyt w Londynie w przyszłym roku.

Zakładam również, że wizyta zbiegająca się z manewrami NATO w Polsce, powinna objąć rozmowę o dalszym wzmacnianiu planów ewentualnościowych dla państw regionu w świetle rosnącej asertywności militarnej Rosji. Mam nadzieję, że polskie władze szczerze przypomną Amerykanom, że ewentualne przedłużanie resetu z Rosją nie może odbywać się kosztem naszych interesów bezpieczeństwa. W tym kontekście uzyskają zatem od Amerykanina realistyczną i wiarygodną deklarację zbudowania bazy antyrakietowej i amerykańskich inwestycji w eksploatację gazu łupkowego.

W polskim interesie jest również przekonanie Amerykanów do podjęcia lobbingu w europejskich stolicach na rzecz podpisania umowy stowarzyszeniowej przez UE z Ukrainą. Powstanie strefy wolnego handlu Europy z Ukrainą nie będzie oczywiście bezpośrednim benefitem dla USA, ale to ważne posunięcie geopolityczne, które Amerykanie powinni uwzględniać w rozgrywce z Rosją.

Nie łudźmy się jednak, że Kerry przyjedzie tylko po to, aby spełnić nasze oczekiwania i zapewnić nas o bezgranicznym wsparciu USA. Ta wizyta, jak i wcześniejsze błyskawiczne odwiedziny Polski przez Hollanda, nie wynika z altruizmu. Świat obserwuje, iż Polska zapowiedziała wiele programów zbrojeniowych o wartości prawie 40 mld dolarów. Zapowiedź spotkania z premierem, ministrem obrony oraz wizyta w polskiej bazie lotniczej jasno dowodzi, iż Amerykanin pojawi się też z ofertą sprzedaży uzbrojenia. Ta sytuacja po raz pierwszy od czasów, kiedy negocjowaliśmy bazę tarczy antyrakietowej z administracją Busha (na której to Amerykanom bardziej zależało, niż obecnemu rządowi polskiemu) daje nam nieco korzystniejszą pozycję do rozmów. Należy zatem poważnie podejść do takich rozmów i ściśle powiązać ewentualne zakupy uzbrojenia z wiarygodnymi inwestycjami i istotną obecnością amerykańską w Polsce.

Witold Waszczykowski

Poseł PiS

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook