Jedynie prawda jest ciekawa


Wassermann: zmowa milczenia nie potrwa wiecznie

26.10.2012

Z Małgorzatą Wassermann, córką śp. Zbigniewa Wassermanna rozmawiamy o konferencji smoleńskiej zorganizowanej przez naukowców, karnej i historycznej ocenie odpowiedzialnych za „katastrofę posmoleńską” i możliwym ujawnianiu akt śledztwa.

Stefczyk.info: - Jakie znaczenie dla wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej może mieć poniedziałkowa konferencja naukowców?

Małgorzata Wassermann: - Pierwszy raz od 30 miesięcy mówiono o pewnych rzeczach otwarcie i nie były to głosy anonimowe. To konkretni ludzie, z imieniem, nazwiskiem i tytułem naukowym. Podkreślali, że to dopiero początek ich pracy. Ale na dziś nie ma innego wytłumaczenia dla zniszczeń tego samolotu i innych znanych materiałów niż eksplozja. Konsekwentnie i jednoznacznie wskazywali też na manipulacje i kłamstwa raportu Millera. Celowo nie mówię o raporcie MAK, bo on nawet nie jest wart rozmowy o nim. Natomiast od Polaków powinno się wymagać dużo więcej. Mam nadzieję, ze członkowie komisji Millera słuchali konferencji na bieżąco w internecie i zdają sobie sprawę, że przed nimi długi proces ustalania, dlaczego publicznie podali nieprawdę.

 

- Środowisko naukowe wreszcie wykazało się odwagą. To przełom?

- I to duży. Prof. Piotr Witakowski (z krakowskiej AGH, główny organizator konferencji – przyp. red.) powiedział mi, że będą konieczne ich dalsze konferencje, podsumowujące kolejne etapy prac, ale również inne sesje naukowe – związane z aspektami stricte prawnymi i socjologicznymi i tym, jak manipulowano faktami i jak okłamywano społeczeństwo. Zgadzam się z tym w stu procentach. I bardzo boleję nad tym, że mamy w Polsce tak wielu utytułowanych karnistów, a przez te 30 miesięcy żadnemu z nich nie wystarczyło odwagi i ochoty, by uderzyć pięścią w stół i powiedzieć: dość tego. Tym bardziej, że błędy dotyczące procedur karnych popełniane na oczach całego świata są tak oczywiste, że nie trzeba żadnego tytułu naukowego, aby powiedzieć, że tak się nie prowadzi nawet sprawy kradzieży roweru z piwnicy.

 

- Jak zmusić „czynniki oficjalne”, by choć w części zajęły się tym, o czym profesorowie mówili w poniedziałek?

- Myślę, że się tym nie zajmą. I to jest dla mnie całkowicie zrozumiałe. Przecież blokowanie udziału Polaków w wyjaśnianiu tej katastrofy i powszechne odmowy na płynącą z całego świata pomoc, nie umknęły w zamieszaniu, ale są działaniami celowymi. Jest zmowa milczenia i jest w tym interes. Jeżeli jedna z osób zacznie mówić, to zmobilizuje całą resztę. Nie wierzę, by członkowie rządu sami z siebie przyznali się do błędów. Trzeba będzie ich z tego rozliczyć, ale to dopiero po ustąpieniu ze sprawowanych funkcji.

 

- Czy w takim razie komisja międzynarodowa jest jakimś rozwiązaniem?

- Wydaje się konieczna. Widać, że państwo polskie absolutnie nie stanie na wysokości zadania. Nie ma cienia wątpliwości, że tylko autorytety z całego świata, również z Polski, są w stanie jednoznacznie powiedzieć, co tam się wydarzyło.

 

- Ale nawet jeśli powstałaby taka komisja, jakie jej ustalenia mogą mieć konsekwencje prawne w Polsce. Jest pani prawnikiem, pilnie obserwuje to śledztwo, zna jego materiały, wie, ile już teraz można postawić zarzutów niedopełnienia obowiązków, kłamstw, fałszerstw w oficjalnych dokumentach. A nic takiego się nie dzieje.

- W zależności od poszczególnych osób ta odpowiedzialność kształtuje się inaczej. W przypadku osób pełniących najwyższe funkcje, możemy mówić o Trybunale Stanu. Od osób niższego szczebla powinna zostać wyciągnięta odpowiedzialność prawno-karna, przede wszystkim niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień, ale również – już dziś są wskazujące na to sygnały – celowego fałszowania dokumentacji, czyli poświadczenia nieprawdy w dokumentach lub utrudniania postępowania. Będzie bardzo duże pole do popisu dla prowadzących w przyszłości te postępowania, bo – to może szczęście w nieszczęściu – wypowiedzi i zachowania wszystkich odpowiedzialnych były nieustannie rejestrowane. Mamy już dziś nieudolne próby tuszowania, jak w przypadku pani minister Kopacz wmawiającej nam w żywe oczy, że nie mówiła tego, co mówiła. Ale fakty są faktami. Kiedyś doczekają się oceny prawno-karnej. Już nie mówię o ocenie moralnej, politycznej czy historycznej, bo nie chciałabym być w skórze tych osób i jestem przekonana, że będą jednoznacznie opisywane przez historię. Jestem pewna, że ta katastrofa znajdzie swoje miejsce w podręcznikach historii. I będziemy w nich figurowali po dwóch różnych stronach.

 

- Czy wciąż nie wyklucza pani konieczności publikowania dokumentów ze śledztwa w celu wyświetlenia prawdy? Takie niestandardowe metody jednak ocierają się o łamanie prawa.

- To ostateczność, ale jeśli nie będzie innego wyjścia, zrobimy to. Dopóki możemy, staramy się pokazywać pewne rzeczy bez łamania prawa. Ta prawda jest bardzo nierówna. Wystarczy przypomnieć wypowiedź pana Prokuratora Generalnego, który wykluczył zamach. A zapomniał dodać, na podstawie gdzie i jak przeprowadzonych badań. W poniedziałek cały dzień przedstawiano dowody, jakich badań nie zrobiono i jak bardzo ich brakuje. My o tym wszystkim wiemy. Przecież jeżeli czegoś się nie bada, nie sposób to wykluczyć. Mogę tylko powiedzieć, że w tym zakresie nie ma żadnych ustaleń, bo nic nie zrobiono, aby były one możliwe.

 

- Ujawnienie jakich dokumentów byłoby taką oczyszczającą bombą pokazującą, jak było naprawdę z badaniem katastrofy smoleńskiej?

- Praktycznie kartka po kartce tego, co jest w aktach. Ale to wymagałoby też komentarza ze strony osoby znającej procedury prawne. Przeciętny człowiek, który nie jest prawnikiem nie będzie wiedział, co oznaczają pewne dokumenty i jak należy je czytać. Na przykład jeśli mamy zasadę bezpośredniości, a od razu 10 kwietnia zlecamy wykonanie wszystkich czynności stronie rosyjskiej w ramach pomocy prawnej, to z góry zakładamy, że nie będziemy wykonywać czynności samodzielnie. Tym bardziej, że w tym samym czasie zbierają się do wylotu prokuratorzy do wylotu na miejsce zdarzenia. Tam są kryminalistycy. Co prawda w liczbie kilku – porażającej jak na katastrofę o takiej skali – ale jednak gotowi zabezpieczać próbki do badań. Z tego co wiem, nie zabezpieczyli nic.

 

not. ruk

[Fot. PAP / Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook