Jedynie prawda jest ciekawa


Wassermann: Utraciłam wiarę w organy państwa

28.09.2012

O debacie sejmowej na temat śledztwa smoleńskiego oraz słowach Prokuratora Generalnego portal Stefczyk.info rozmawia z mecenas Małgorzatą Wassermann, córką śp. Zbigniewa Wassermanna, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Mówiła Pani w jednej ze stacji telewizyjnych, że ujawnienie materiałów ze śledztwa smoleńskiego pokaże prawdziwy obraz działań rządzących. Czy w aktach znajdują się jeszcze bardziej szokujące rzeczy niż nieprawidłowości, które już znamy?

Małgorzata Wassermann: Tu nie chodzi o to, jak szokujące rzeczy znajdują się w tych aktach. To jest sprawa szoku, jak niewiele rzeczy znajduje się w tych materiałach. To, co jest, jest tak niedbale przygotowane, że aż nie nadaje się do wykorzystywania. Na tej podstawie nie da się prowadzić śledztwa. W czasie ostatniej debaty sejmowej padło wiele pustych słów, o tym co się znajduje w aktach. Gdyby opinia publiczna zapoznała się z tymi materiałami, zobaczyła, jak one wyglądają, jak są sporządzane, jaka jest ich wartość, to zobaczyłaby o czym mowa. To się do niczego nie nadaje, a na pewno nie do ustalania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Czy śledztwo prowadzone przez polską prokuraturę ma w związku z tym jakąś wartość?

Liczyłam na to, że odważny krok śledczych, przeprowadzenie ekshumacji i zrobienie badań, to przełom. Liczyłam, że prokuratura będzie dalej szła odważnie i zacznie gromadzić materiał. Po wczorajszych wypowiedziach odnoszę wrażenie, że to było chwilowe. Sprawa ekshumacji oraz debata pokazują, co by się działo, gdybyśmy zaczęli prawdziwie i otwarcie mówić o tym śledztwie. Decyzja prokuratury dotycząca ekshumacji była jedną z niewielu odważnych decyzji podjętych w sprawie smoleńskiej. I widzimy, jak ostrą reakcje wywołała ta decyzja. Wyobraźmy sobie teraz, że takich odważnych decyzji śledczy podjęliby więcej. To co by się działo?

Beata Gosiewska po zapoznaniu się z opinią po ekshumacji swojego męża śp. Przemysława Gosiewskiego mówiła, że ona nie wniosła wiele do poszukiwania przyczyn katastrofy. Czy miała Pani podobne odczucia po zapoznaniu się z dokumentacją po ekshumacji Pani Taty?

Ja nie mam żadnych zastrzeżeń w stosunku do pracy biegłych oraz w stosunku do wykonanej ekshumacji. Wskazuje jednak, jak niewiele odważnych decyzji, posuwających śledztwo smoleńskie do przodu, zostało podjętych przez ostatnie dwa lata. Śledztwo jest niezwykle trudne, a wielu osobom można zarzucić brak kompetencji.

Zdaniem prokuratora Seremeta niekompetencją wykazały się rodziny śp. Anny Walentynowicz i Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. To ich obarczono winą za pomylenie ciał.

Stała się rzecz skandaliczna. Słyszałam wypowiedź rodziny Pani Przyjałkowskiej. Ona jest niezwykle poruszona. Ciała Pani Walentynowicz i Pani Walewskiej-Przyjałkowskiej zostały rozpoznane prawidłowo. Odebrałam już wiele telefonów od rodzin. Wiele z nich nie przespało nocy. One są zdruzgotane i załamane ilością nieprawd i półprawd, jakie padły w Sejmie. Kto do mnie dzwoni, przypomina dawne wystąpienia polityków Platformy. Rodziny nie rozumieją, jak można obecnie mówić inaczej.

Czego Pani teraz oczekuje?

Czekam na konferencję naukowców, która jest zaplanowana na październik. W mojej ocenie jest również najwyższa pora, by zacząć intensywne przygotowania do skierowania skargi do Trybunału w Strasburgu. Utraciłam wiarę w organy państwa. Nie wierzę, by one były w stanie dojść do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Kiedyś wierzyłam w prokuraturę...

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook