Jedynie prawda jest ciekawa


Wassermann: To śledztwa tendencyjne

04.07.2012

Nikt się nawet nie sili, by pójść w kierunku innymi niż wina złogi. Żaden inny wątek nie jest brany pod uwagę - mówi portalowi Stefczyk.info Małgorzata Wassermann, córka śp. Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Stefczyk.info: Rzecznik Prokuratury Generalnej oznajmił, że szef PG nie ma podstaw do kwestionowania decyzji o umorzeniu wątku cywilnego śledztwa smoleńskiego. Czy Pani ma możliwość zażalenia?


Małgorzata Wassermann: Prokuratura w sposób celowy nie przyznała rodzinom statusu pokrzywdzonych, więc nie jestem stroną tego postępowania. Warto zaznaczyć, że prokuratura doprowadziła do kuriozalnej sytuacji. Jeden czyn został podzielony na kilka prokuratur. To może rodzić poważne problemy, jeśli prokuratura wojskowa, prowadząca śledztwo dotyczące przyczyn katastrofy smoleńskiej dojdzie do wniosku, że winnym zaniedbań związanych z katastrofą są pracownicy np. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. I co wtedy, po umorzeniu cywilnego wątku?


Mecenas Rogalski mówił portalowi Stefczyk.info, że będzie walczył o zażalenie nawet na drodze sądowej. Jego zdaniem rodziny ofiar katastrofy mają z mocy ustawy status pokrzywdzonych. Pani zdaniem warto walczyć o tę sprawę?


Tu jest o co walczyć. Problem jednak polega na tym, że nie mamy statusu pokrzywdzonego, co oznacza, że nie mamy również dostępu do materiałów, w tym uzasadnienia decyzji o umorzeniu. To sprawia, że nasze zażalenie musielibyśmy pisać z sufitu, na podstawie doniesień prasowych. Zapowiedzi mecenasa Rogalskiego oceniam pozytywnie, trzeba walczyć o sądowe rozstrzygnięcie tej sprawy. Jestem jednak sceptyczna. Nie wiem również, czy jest sens, żeby obecna prokuratura prowadziła dalej te śledztwa.


Dlaczego?


Analizując to, co dzieje się do tej pory, nie mam wątpliwości, że wszystkie śledztwa zostaną umorzone. Tak tendencyjnie prowadzonych postępowań ja dawno nie widziałam. Nikt się nawet nie sili, by pójść w kierunku innymi niż wina złogi. Żaden inny wątek nie jest brany pod uwagę. Po co mamy oskarżać kogoś, skoro my już od początku wiemy, co się działo? Musimy to jedynie obecnie wykazać w śledztwie.


Widzi Pani jakąś instytucję zdolną do prowadzenia śledztwa?


Wszystkie instytucje, które zajmowały się tą sprawą, skompromitowały się totalnie. Komisja Millera wręcz fałszowała swój raport. Wykazał to prof. Nowaczyk, po analizie wizualizacji ostatnich sekund lotu Tupolewa. Materiał komisji to był materiał potrzebny do przekonania Polaków do mistyfikacji. W związku z tym wszystkim ja się nawet zastanawiam, czy jest sens, by instytucje, które od ponad 20 miesięcy w taki sposób zajmują się sprawą katastrofy smoleńskiej, dalej pracowały nad tą sprawą. Może lepiej umorzyć wszystkie śledztwa i czekać na ludzi, którzy będą mieli chęci i umiejętności, żeby tę sprawę wyjaśnić. Na razie nie widzę, ani chęci, ani umiejętności.


Rozmawiał saż

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook