Jedynie prawda jest ciekawa


Wassermann: Rosjanie zacierają ślady

08.06.2012

Strona rosyjska przekazuje do Polski sfałszowany materiał dowodowy – mówi dla Stefczyk.info córka śp. Zbigniewa Wassermanna. Jej zdaniem wiadomość o usuwaniu przez Rosjan zdjęć z aparatów fotograficznych ofiar katastrofy to kolejny na to dowód.

Jak podał "Fakt", z ekspertyzy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sporządzonej na zlecenie prokuratury wojskowej wynika, że Rosjanie dwukrotnie - w dniach 10-12 oraz 16-19 ingerowali w zawartość kart pamięci aparatów fotograficznych ofiar katastrofy smoleńskiej. O czym świadczą te doniesienia, zapytaliśmy Małgorzatę Wassermann, z zawodu prawnik.

- Linia rosyjska jest cały czas taka sama i czytelna. Po pierwsze Rosjanie zacierają ślady. Po drugie przekazują do Polski sfałszowany materiał dowodowy. I to wychodzi nie jeden raz – nie mogę mówić na tym etapie o szczegółach, ale zapewniam, że tak jest. W związku z powyższym wniosek jest taki, że nie można wierzyć i opierać się na żadnym materiale, który przychodzi z Rosji. Oczywiście nie można go lekceważyć i usuwać z akt, ale należy na niego patrzeć przez pryzmat tego, że wiemy, iż ta dokumentacja jest fałszowana oraz traktować go jako pomocniczy, porównywać z tym, co udało się zdobyć stronie polskiej. Myślę, że jeszcze niejeden raz strona rosyjska nas zaskoczy, bo stopień – jak w tym przypadku – ingerencji w materiał dowodowy, ewentualnie poświadczanie przez Rosjan nieprawdy w dokumentach jest bardzo prymitywne. Nie wiem, czy zdają sobie z tego sprawę, czy robią to celowo, ale to pokazuje, że na pewno ingerencje w ten materiał były. Najsmutniejsze jest to, że strona polska nie zadbała o dowody ani o zachowanie w tajemnicy tego, co miał przy sobie polski prezydent i inni członkowie delegacji. Otwartym można pozostawić kwestię, jaki ma to wpływ na bezpieczeństwo Polski, na postrzeganie nas jako członka NATO. Wiemy, że to wygląda bardzo źle.

Zapytana, czy polska prokuratura prowadząca smoleńskie śledztwo powinna była coś zrobić po otrzymaniu takiej ekspertyzy ABW, odpowiada:

- Odnoszę wrażenie, że polska prokuratura reaguje tylko wtedy, gdy jeżeli coś przedostanie się do opinii publicznej i powstanie wokół tego zainteresowanie. Ale też co mogą zrobić śledczy? Powiedzmy sobie szczerze – mogą wysłać do Rosji zapytanie (jak w przypadku mycia wraku, gdy usłyszeli, że nie), ewentualnie złożyć zawiadomienie o przestępstwie, zwrócić się o wyjaśnienia, ale wszyscy spodziewamy się tego, jaka będzie odpowiedź strony rosyjskiej. Pewnie opowie, źe nie ingerowała w ten materiał.

Małgorzata Wassermann dodaje, że dziś w takich kwestiach jesteśmy bezradni:

- Trzeba było reagować w pierwszych dniach, godzinach i minutach i wtedy nie bylibyśmy bezradni. Ale wtedy byliśmy pełni zaufania, a takie osoby jak ja, które mówiły o tym, że trzeba jak najszybciej dowody zbierać i zabezpieczać, były uważane za te, które mącą, które nie mają cierpliwości, nie czekają na wyniki i dziś mamy taki efekt, jaki mamy.

ruk

[Fot. raport KBWLLP]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook