Jedynie prawda jest ciekawa


Wassermann: Prawda wyjdzie na jaw

13.01.2012

Cały raport Millera jest niewiarygodny. Ile razy dowiemy się jeszcze, że jest tam jakiś zapis czy ustalenie, którego nie powinno być? – zastanawia się w rozmowie z portalem Stefczyk.info Małgorzata Wassermann, córka śp. Zbigniewa Wassermanna.

Stefczyk.info: Co dla Pani oznaczają krakowskie ekspertyzy opisywane dziś przez „Rzeczpospolitą”?

Małgorzata Wassermann: Ja nie znam pełnej zawartości opinii z Krakowa, ani badań biegłych, którzy wykonywali ponowne badania po ekspertach komisji Jerzego Millera. Jednak to, co słyszymy jest rzeczą zdumiewającą. Konstytucyjny minister i ważne osoby posiadające różne stopnie i tytuły naukowe i zawodowe podpisały się pod dokumentem, w którym jak się dowiadujemy poświadczona jest nieprawda. To jest sytuacja niezmiernie zasmucająca i trudna. To podważa zaufania do organów państwa. Obecnie cały raport jest niewiarygodny. Ile razy dowiemy się jeszcze, że jest tam jakiś zapis czy ustalenie, którego nie powinno być?

Jednak przedstawiciele władz podtrzymują dotychczasowe ustalenia. Edmund Klich powiedział, że gen. Błasik był w kokpicie, a rzecznik rządu minister Graś uznał, że ta sprawa nie ma znaczenia, bo już nie wróci życia ofiarom katastrofy smoleńskiej?

Bardzo zasmucające są te wypowiedzi. Szczególnie dziwi mnie rozumowanie ministra Grasia. To postępowanie nie miało przecież na celu przywracanie życia ofiar, tylko ustalenia przyczyn i wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Po drugie miało skutkować ewentualnym postawieniem zarzutów tym, którzy przyczynili się do tej tragedii. Gdybyśmy szli logiką rozumowania Grasia powinniśmy likwidować prokuraturę i sądy. Po popełnieniu przestępstwa nie da się przecież cofnąć czasu i przywrócić stanu wcześniejszego. Skoro tak, to wedle tej logiki, żadne postępowania nie powinny być prowadzone.

Czy doniesienia krakowskiego instytutu powinny skutkować postawieniem zarzutów, np. członkom komisji Millera?

Potrzebna jest pełna wiedza na ten temat. Należy poczekać na oświadczenie prokuratury w tej sprawie. Mam nadzieję, że sama będę mogła zapoznać się z tymi materiałami. Dopiero wtedy wyrobię sobie ocenę w tej sprawie. Jednak mi najbardziej zależy nie na wyciąganiu konsekwencji karnych czy innych wobec osób, które dopuściły się nieprawidłowości. Bardziej zależy mi na ustaleniu rzeczywistych przyczyn tej katastrofy.

Organom państwa też na tym zależy?

Jestem zasmucona tym, w jaki sposób one działają w tej sprawie. Nie wiem, czy dziś można jeszcze komuś wierzyć. Ostatnie wydarzenia podkopują moje poczucie bezpieczeństwa.

Ma Pani poczucie, że kłamstwo smoleńskie zaczyna się walić?

Jestem przekonana, że prawda wyjdzie na jaw. Nie wiem jak szybko się to stanie, ale wiem, że prawdę uda się ustalić. Dziś mamy takie możliwości, nauka poszła tak bardzo do przodu, że jestem przekonana, że powoli kłamstwa uda się obalić. Jednak widzę, że niestety udało się społeczeństwo w tej sprawie zmęczyć. Zniechęcono je przez podawanie nieprawd. To jest zasmucające. Widzę dezorientację społeczeństwa i co z tego wynika niechęć do tego tematu.

Sprawa tymczasem jest bardzo ważna

Wydaje się, że to powinno być istotne nie tylko dla rodzin ofiar katastrofy. To sprawa istotna społecznie. Zginął prezydent, duża część osób pełniących ważne funkcje w państwie. Wszystko miało miejsce na terenie obcego państwa. Oni zginęli na służbie, byli przecież w pracy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook