Jedynie prawda jest ciekawa


Wassermann: Jestem zdruzgotana tym zdjęciem

28.10.2013

Rozmowa z mec. Małgorzatą Wassermann, córką śp. Zbigniewa Wassermanna, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: na okładce tygodnika "wSieci" opublikowane zostało zdjęcie z 10 kwietnia ze Smoleńska. Widać na nim, jak zadowolony premier Donald Tusk pokazuje coś zadowolonemu premierowi Władimirowi Putinowi. Jak Pani ocenia tę fotografię?

Mec. Małgorzata Wassermann: Ja tym zdjęciem jestem zdruzgotana. Jestem zdruzgotana, że w obliczu śmierci kogokolwiek można mieć takie poczucie humoru, jakie sugeruje to zdjęcie. Muszę powiedzieć, że nawet po tylu złych rzeczach, jakie premier Tusk i jego ekipa nam zafundowali, gdyby jego spotkało coś podobnego byłabym pogrążona w smutku. Miałabym bowiem szacunek do zdarzenia, dla śmierci, dla człowieka. Muszę powiedzieć, że to jest dla mnie wyjątkowo bolesne, skrajny cynizm bije z tej fotografii. Zobaczmy jak się ma przekaz o tym, co działo się w Smoleńsku po tragedii, do tego, jak to wyglądało w rzeczywistości. A to pokazuje zdjęcie. Wszystkie działania władz łączą się w całość i są obliczone na ukrycie prawdy. Jednak mimo ogromnych wysiłków, mimo starań prawda i tak wyjdzie na jaw. Podobne zdjęcia i tak się pojawią. Rzeczywiste ustalenia dotyczące tragedii smoleńskiej również uda się ustalić.

Zdjęcie publikowane przez "wSieci" koresponduje z niektórymi relacjami ze Smoleńska, m.in. urzędników Kancelarii Prezydenta.

Jak mówiłam zdjęciem jestem zszokowana, choć rzeczywiście myśmy widzieli podobne zachowania np. na warszawskim Torwarze. Wtedy widać było, że poczucie humoru członków Platformy Obywatelskiej nie opuszczało. Jednak 10 kwietnia to był dzień, w którym każdy Polak, a zapewne i duża część świata, wstrzymał oddech. Trudno mi sobie wyobrazić, co mógł powiedzieć Władimir Putin, żeby wywołać taki uśmiech premiera Tuska.

Do tej pory przekonywano nas, że tragedia smoleńska była wielkim szokiem dla wszystkich ludzi władzy i dlatego popełniono błędy. To była narracja, która miała zapewnić władzy bezkarność. Obecnie okazuje się jednak, że premier Tusk na zszokowanego nie wygląda...

Dziś widzimy, że to nieprawda, ale nawet, jeśli przyjąć, że premier był w smutku i szoku, to w żaden sposób nie usprawiedliwia to jego decyzji i postępowania w dniu 10 kwietnia i w dniach kolejnych. Po to się jest urzędnikiem państwowym, żeby ponosić odpowiedzialność za decyzje zapadające i podejmowane w takich sytuacjach. Gdyby premier uznał, że jego stan nie pozwala mu na racjonalne myślenie, to powinien zwołać sztab fachowców, którzy powinni wypracować model postępowania w zakresie prawnym, w zakresie działalności komisji badania wypadków państwowych, w zakresie wszelkich tematów, jakie należy podjąć w sprawie takiej tragedii.

Odbywały się podobne spotkania?

Pamiętamy, że spotkanie, które zwołał premier Tusk, odbyło się - jak mówiła Ewa Kopacz - z udziałem rządowego specjalisty od PRu. To było właśnie to fachowe, robocze spotkanie, które miało się odbyć. To zdaje się oczywiste, to składa się w całość. Od pierwszego dnia przyjęto założenie, że to nie jest problem polskiego rządu, to nie jest problem państwa polskiego. Słyszeliśmy, że rząd mówi: "niech Rosjanie robią co chcą". A przez te trzy i pół roku trwa kampania okłamywania społeczeństwa, że tego premiera i ten rząd cokolwiek obchodziło.

Rozmawiał saż
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook