Jedynie prawda jest ciekawa


Wassermann: „Boli was, że Polacy będą na nas głosować”

07.02.2016

„Ten projekt to oszustwo na niespotykaną skalę”- mówił o programie 500 plus w "Kawie na ławę" w TVN 24 szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann. „To nie jest program socjalny tylko prorodzinny" - odparła Małgorzata Wassermann z Prawa i Sprawiedliwości.

Goście programu – oprócz Neumanna i Wassermann - Jarosław Kalinowski z PSL'u, dyrektor biura prasowego prezydenta Marek Magierowski, poseł Nowoczesnej Joanna Scheuring Wielgus i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) - dyskutowali o ustawie 500 plus i kontrpropozycji Platformy, czyli przyznaniu rodzicom 500 zł na każde dziecko. Neumann bronił się przed oskarżeniem, że PO najpierw krytykowała w kampanii pomysł PiS, a teraz nagle, by zdobyć sympatię wyborców, wyskoczyła z własnym, bardzo podobnym projektem. 

„To nieprawda. Myśmy mówili, ze projekty PiS zgłoszone w kampanii wyborczej są kosmiczne, wszystkie razem opiewały na na setki miliardy złotych. 500 plus to oszustwo na niespotykaną skale, bo 3 mln dzieci zostanie oszukanych. Proponując 500 zł na drugie dziecko PiS wyklucza 3 mln dzieci i 1,8 ml rodzin. Nasz projekt jest sprawiedliwy i uczciwy” - przekonywał szef klubu PO w Sejmie. Jego zdaniem koszt projektu Platformy to ok. 20 mld złotych i na to „są pieniądze w budżecie”. Czego natomiast budżet „nie wytrzyma” to „całej sekwencji pomysłów PiS”.

„Jeden projekt uda się utrzymać, pod warunkiem, ze znajdziemy oszczędności budżetowe. W ubiegłym roku na działania pro-rodzinne rząd PO-PSL wydał 39 mld złotych. Jeżeli Polacy chcą zmiany polityki rodzinnej, a PiS wygrał dzięki temu wybory, to bądźmy uczciwi' – dodał.

Zdaniem marka Magierowskiego PO powinno wyjaśnić Polakom skąd chce wziąć pieniądze na „tak kosztowny projekt”. „PiS składał swoje obietnice z otwarta przyłbicą, i od początku proponował finansowanie – podatki od supermarketów i banków. To niech pan powie: Które podatki PO chce podnieść by zrealizować swój program?” - pytał szef biura prasowego prezydenta Andrzeja Dudę.

Joanna Scheuring-Wielgus uznała obie propozycję -PO i PiS- za populizm pod szyldem: „kto da więcej”. Zastrzegła, że Nowoczesna będzie głosować przeciwko ustawie PiS. „Zgłosimy poprawki., 500 plus to slogan marketingowy na poczet kampanii a nie program prorodzinny. Nigdy nie było dobrej polityki prorodzinnej w Polsce Gdyby PiS zobaczył jak wygląda taka polityka w Europie, to wiedziałby, że nie doprowadzi to do wzrostu dzietności. Będziemy glosowali przeciw” - zaznaczyła posłanka.

Według Marka Magierowskiego Polska jest jednak w zupełnie innej sytuacji niż takie kraje jak Niemcy czy Francja. „We Francji można oferować matkom przywileje, budować żłobki. Zarobki są inne. W Polsce trzeba zapewnić rodzinom najpierw stabilność finansową” - oponował szef biura prasowego prezydenta.

Małgorzata Wassermann przekonywała, że PiS dokładnie obliczył program 500 plus. Według niej „nigdy nie było mowy, że to będzie na wszystkie dzieci”. „Znam nasz program i wypowiedzi pani premier. To nie jest program socjalny tylko prorodzinny, kwestie socjalne pozostawiamy, chcemy by doszło do wzrostu narodzin w Polsce i te pieniądze w ten sposób wrócą w końcu do budżetu. Zdecydujcie się w końcu, czy jesteście za czy przeciw 500 plus, wasz przekaz jest absolutnie niespójny” - mówiła posłanka PiS.

Zdaniem Stanisława Tyszki program 500 plus polega na tym, że odbiera się parę tysięcy złotych rodzinom w podatkach i składkach, by potem dać im „łaskawie” 500 zł na dziecko. „My powtarzamy od początku: mądra polityka prorodzinna jest potrzebna. Zostawmy ludziom pieniądze, które już zarabiają w kieszeniach, to co robi PiS to czyste rozdawnictwo, które spowoduje olbrzymie zadłużenie państwa i stanowi zachętę imigracyjną. Program 500 plus przewiduje świadczenia dla cudzoziemców, dla uchodźców. Sprzeciwiamy się anty-wolnościowemu populizmowi”- grzmiał wicemarszałek Sejmu.

W opinii Jarosława Kalinowskiego z PSL program 500 plus ma dwa cele; przełamanie kryzysu demograficznego oraz zapewnienie PiS władzy. „Nie mowie, że jestem przeciwnikiem wspierania rodzin wielodzietnych, ale nie po to ten program został napisany” - mówił. Wassermann odparła, że „najbardziej boli was, że Polacy będą także w przyszłości głosować na PiS”. „Chcemy, by ludziom żyło się lepiej i jeśli to spowoduje, że będą nas wspierać to tym lepiej”- dodała.

Ryb, TVN 24

Fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook