Jedynie prawda jest ciekawa


Wassermann: „Boli was, że Polacy będą na nas głosować”

07.02.2016

„Ten projekt to oszustwo na niespotykaną skalę”- mówił o programie 500 plus w "Kawie na ławę" w TVN 24 szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann. „To nie jest program socjalny tylko prorodzinny" - odparła Małgorzata Wassermann z Prawa i Sprawiedliwości.

Goście programu – oprócz Neumanna i Wassermann - Jarosław Kalinowski z PSL'u, dyrektor biura prasowego prezydenta Marek Magierowski, poseł Nowoczesnej Joanna Scheuring Wielgus i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) - dyskutowali o ustawie 500 plus i kontrpropozycji Platformy, czyli przyznaniu rodzicom 500 zł na każde dziecko. Neumann bronił się przed oskarżeniem, że PO najpierw krytykowała w kampanii pomysł PiS, a teraz nagle, by zdobyć sympatię wyborców, wyskoczyła z własnym, bardzo podobnym projektem. 

„To nieprawda. Myśmy mówili, ze projekty PiS zgłoszone w kampanii wyborczej są kosmiczne, wszystkie razem opiewały na na setki miliardy złotych. 500 plus to oszustwo na niespotykaną skale, bo 3 mln dzieci zostanie oszukanych. Proponując 500 zł na drugie dziecko PiS wyklucza 3 mln dzieci i 1,8 ml rodzin. Nasz projekt jest sprawiedliwy i uczciwy” - przekonywał szef klubu PO w Sejmie. Jego zdaniem koszt projektu Platformy to ok. 20 mld złotych i na to „są pieniądze w budżecie”. Czego natomiast budżet „nie wytrzyma” to „całej sekwencji pomysłów PiS”.

„Jeden projekt uda się utrzymać, pod warunkiem, ze znajdziemy oszczędności budżetowe. W ubiegłym roku na działania pro-rodzinne rząd PO-PSL wydał 39 mld złotych. Jeżeli Polacy chcą zmiany polityki rodzinnej, a PiS wygrał dzięki temu wybory, to bądźmy uczciwi' – dodał.

Zdaniem marka Magierowskiego PO powinno wyjaśnić Polakom skąd chce wziąć pieniądze na „tak kosztowny projekt”. „PiS składał swoje obietnice z otwarta przyłbicą, i od początku proponował finansowanie – podatki od supermarketów i banków. To niech pan powie: Które podatki PO chce podnieść by zrealizować swój program?” - pytał szef biura prasowego prezydenta Andrzeja Dudę.

Joanna Scheuring-Wielgus uznała obie propozycję -PO i PiS- za populizm pod szyldem: „kto da więcej”. Zastrzegła, że Nowoczesna będzie głosować przeciwko ustawie PiS. „Zgłosimy poprawki., 500 plus to slogan marketingowy na poczet kampanii a nie program prorodzinny. Nigdy nie było dobrej polityki prorodzinnej w Polsce Gdyby PiS zobaczył jak wygląda taka polityka w Europie, to wiedziałby, że nie doprowadzi to do wzrostu dzietności. Będziemy glosowali przeciw” - zaznaczyła posłanka.

Według Marka Magierowskiego Polska jest jednak w zupełnie innej sytuacji niż takie kraje jak Niemcy czy Francja. „We Francji można oferować matkom przywileje, budować żłobki. Zarobki są inne. W Polsce trzeba zapewnić rodzinom najpierw stabilność finansową” - oponował szef biura prasowego prezydenta.

Małgorzata Wassermann przekonywała, że PiS dokładnie obliczył program 500 plus. Według niej „nigdy nie było mowy, że to będzie na wszystkie dzieci”. „Znam nasz program i wypowiedzi pani premier. To nie jest program socjalny tylko prorodzinny, kwestie socjalne pozostawiamy, chcemy by doszło do wzrostu narodzin w Polsce i te pieniądze w ten sposób wrócą w końcu do budżetu. Zdecydujcie się w końcu, czy jesteście za czy przeciw 500 plus, wasz przekaz jest absolutnie niespójny” - mówiła posłanka PiS.

Zdaniem Stanisława Tyszki program 500 plus polega na tym, że odbiera się parę tysięcy złotych rodzinom w podatkach i składkach, by potem dać im „łaskawie” 500 zł na dziecko. „My powtarzamy od początku: mądra polityka prorodzinna jest potrzebna. Zostawmy ludziom pieniądze, które już zarabiają w kieszeniach, to co robi PiS to czyste rozdawnictwo, które spowoduje olbrzymie zadłużenie państwa i stanowi zachętę imigracyjną. Program 500 plus przewiduje świadczenia dla cudzoziemców, dla uchodźców. Sprzeciwiamy się anty-wolnościowemu populizmowi”- grzmiał wicemarszałek Sejmu.

W opinii Jarosława Kalinowskiego z PSL program 500 plus ma dwa cele; przełamanie kryzysu demograficznego oraz zapewnienie PiS władzy. „Nie mowie, że jestem przeciwnikiem wspierania rodzin wielodzietnych, ale nie po to ten program został napisany” - mówił. Wassermann odparła, że „najbardziej boli was, że Polacy będą także w przyszłości głosować na PiS”. „Chcemy, by ludziom żyło się lepiej i jeśli to spowoduje, że będą nas wspierać to tym lepiej”- dodała.

Ryb, TVN 24

Fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 8. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook