Jedynie prawda jest ciekawa


Trzeba bronić szkół i oświaty

24.02.2012

Zmniejszanie się liczby uczniów można by wykorzystać w pozytywny sposób. W tej sytuacji można poprawić poziom polskiej oświaty przez obniżenie liczby uczniów w placówkach, tworzeniu małych klas. Jednak to się nie dzieje – mówi portalowi Stefczyk.info były wiceminister edukacji Andrzej Waśko.

Stefczyk.info: W ostatnich pięciu latach w Polsce zlikwidowano 3 tysiące szkół. W tym roku zniknie kolejnych 300. Ta skala Pana niepokoi?

Andrzej Waśko: Można dopuścić pewną korektę sieci placówek, związaną z sytuacją demograficzną. Jednak – co najważniejsze, jeśli na przestrzeni kilu lat następuje stały proces masowego zamykania szkół, wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia nie z korektą, ale jakimś procesem cywilizacyjnym. Jedynym motywem zamykania szkół stają się kwestie ekonomiczne. Obecnie te dane trzeba traktować inaczej niż w 2007 roku.

Jaka powinna być zatem reakcja na zmniejszanie się liczby uczniów?

Ten trend można by wykorzystać w zupełnie inny sposób. W tej sytuacji można poprawić poziom polskiej oświaty przez obniżenie liczby uczniów w placówkach, tworzenie małych klas. Wtedy nauczanie byłoby bardziej efektywne. Jednak z tego co mi wiadomo, klasy w Polsce nadal są liczne – często 30-osobowe. Aspekt pedagogiczny nie jest zupełnie brany pod uwagę. Zamiast likwidowania szkół, należy zmniejszać klasy, skończyć ze złą praktyką organizowania lekcji na dwie zmiany. Wiele elementów można było poprawić. Jednak nie wykorzystujemy szansy, jaką jest spadek liczby uczniów.

Premier zapowiedział po spotkaniu z szefową MEN, że będzie walczył o polepszanie standardu polskiej oświaty

Jeśli premier na poważnie chciałby poprawiać jakość edukacji, zablokowałby proces likwidowania placówek. Jeśli zamiast tego zacznie zmniejszać liczbę dzieci w klasach, jego deklaracje staną się wiarygodne. Obecnie takie nie są.

Likwidacja placówek może być sporym problemem w przyszłości, gdy okaże się, że liczba dzieci rośnie

Łatwo jest zlikwidować szkołę i przeznaczyć budynek na cele komercyjne, albo wyburzyć i na działce zbudować jakiś blok. W miastach widać zresztą naciski na samorządy, by nieruchomości zajmowane przez szkoły przekazywane były na inne cele. Z tego powodu tym bardziej trzeba bronić szkół i interesów oświaty. Interesy te coraz częściej wchodzą w konflikt z chęcią osiągania szybkich zysków. Edukacji trzeba bronić, ponieważ w jej dobrym stanie leży interes narodowy.

Czy można mówić, że władze likwidując szkoły i obniżając standardy edukacji osłabiają również rozwój cywilizacyjny Polski?

Z całą pewnością można tak powiedzieć. Zmiany programowe, jakie wprowadzono ostatnio w Polsce, prowadzą do sytuacji, że ludzie kończący liceum nie posiadają wiedzy ogólnej na odpowiednim poziomie. Pokolenie ludzi, którzy kończą dziś szkoły średnie, jest w pewien sposób upośledzone. Nie ma odpowiedniego przygotowania. Co oczywiste w perspektywie lat to się przełoży na obniżenie poczucia tożsamości narodowej społeczeństwa oraz na poziom rozwoju gospodarczego, kulturowego i społecznego. Polacy będą gorzej wykształceni i będą mieli niższe aspiracje, będą stawiać sobie cele poniżej własnych możliwości.

Rozmawiał saż
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook