Jedynie prawda jest ciekawa


Waśko: Reformy Hall są nie do obrony

13.02.2012

Od września 2012 roku licea nie będą już ogólnokształcące, a sprofilowane. Podstawa programowa zostanie jeszcze bardziej zredukowana, a o ścieżce własnego wykształcenia uczniowie będą musieli zdecydować już w wieku 16 lat. Autorka reformy oświatowej Katarzyna Hall pozytywnie ocenia jakość zaplanowanych zmian. - Absolwent zreformowanych liceów będzie lepiej przygotowany do studiowania. Licealiści będą mieć solidny fundament do studiowania z wybranych przedmiotów – powiedziała w rozmowie z RMF FM. Działania reformatorskie minister Hall ocenia dla portalu Stefczyk.info prof. Andrzej Waśko, były wiceminister edukacji narodowej.

- Nie dziwię się, że pani Hall broni tego, co zrobiła, ale to jest nie do obrony. Im szybciej się z tego wycofamy, tym mniejszy będzie koszt błędu, który popełniono w poprzedniej kadencji. Od lat pomysły na reformę programu wdrażane przez panią Hall są krytykowane przez środowiska nauczycieli, i to zarówno licealnych jak i akademickich. Jest na ten temat bogata dokumentacja w Internecie. Niestety w okresie urzędowania pani minister Hall wszelkie argumenty i postulaty tych środowisk zawodowych były systematycznie odrzucane. Pani Hall uważała że wie lepiej, że środowisko nie rozumie jej mesjanistycznych idei oświatowych, więc nie ma z kim i o czym dyskutować.

Teraz okazuje się, że nastawienie opinii publicznej do zmian w oświacie uległo radykalnej zmianie. Opinia publiczna coraz wyraźniej zdaje sobie sprawę jaką katastrofą jest system nauczania oparty na egzaminach testowych, który nie przekazuje koniecznej wiedzy do studiowania i do orientowania się w świecie współczesnym, ani nie przekazuje polskiego kodu kulturowego i dziedzictwa. Narastający opór społeczny i odrzucenie tych zmian zostały ostatnio wzmocniony przez fakt, że do opinii publicznej dotarła informacja o masowej likwidacji szkół. Także środowisko nauczycielskie, które do tej pory rzadko zabierało głos we własnych sprawach, zaczyna coraz wyraźniej protestować przeciwko likwidację szkół.


Prof. Waśko stoi na stanowisku, że jest jeszcze szansa na wycofanie się z nieodpowiedzialnych reform przygotowanych i wprowadzonych już częściowo przez minister Hall.

- Sama zmiana na stanowisku ministra oświaty świadczy o intencji wyciszenia atmosfery wokół szkolnictwa, która była bardzo napięta za czasów, kiedy resortem kierowała pani minister Hall. Powstaje teraz pytanie jak daleko rząd Donalda Tuska jest gotów się wycofać ze zmian, które pani Halll wprowadziła, ze zmian dotyczących podstawy programowej i innych. Wydaje mi się, że ktoś kto miał determinację do tego, żeby takie zmiany w sposób nieodpowiedzialny wprowadzać, powinien mieć teraz odwagę się z tego wycofać.

Zdaniem prof. Waśko obywatele i nauczyciele powinni zająć zdecydowane stanowisko w tej sprawie i przeciwstawić się wdrażaniu reformy szkół średnich.

- Jestem przekonany, że to nie tylko obowiązek obywatelski, ale i obowiązek zawodowy nauczycieli, także nauczycieli akademickich, ponieważ do naszych kompetencji, jako reprezentantów tego rzemiosła, należy troska o jakość nauczania i tego, żeby służyło ono naszemu społeczeństwu.

 

Not. PiKa

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook