Jedynie prawda jest ciekawa


Waśko: Potrzeba debaty o polskim szkolnictwie

05.02.2012

Szkolnictwo w Polsce jest narodowe, a nie powiatowe. Skoro tak, to sprawy ekonomiczne powinny być rozstrzygane na poziomie budżetu państwa, a nie budżetu gminy – mówi portalowi Stefczyk.info były wiceminister edukacji Andrzej Waśko.

Stefczyk.info: Z analizy przeprowadzonej przez PAP wynika, że w tym roku około 400 szkół może zostać zlikwidowanych. Tyle wniosków trafiło do kuratoriów. Pana zdaniem taka skala jest niepokojąca?

Andrzej Waśko: Ta liczba jest podobna do zeszłorocznej. Niepokojące jest, że ta liczba się powtarza. W Polsce co roku zamyka się około 300-500 szkół. Na początku funkcjonowania obecnego systemu oświaty można było uznać, że była to korekta. Dziś widać jednak, że mamy do czynienia z niekontrolowanym likwidowaniem szkół przez samorządy. Za tymi decyzjami stoją głównie względy ekonomiczne, bez uwzględniania spraw natury strategicznej. Uważam, że natychmiast należy podjąć jakąś debatę publiczną na temat rzeczywistej sytuacji w polskim systemie oświaty.

To taki ważny temat?

System edukacji nie jest izolowany, jest elementem sieci naczyń powiązanych. Ona jest bardzo skomplikowana i wymaga dłuższej analizy.

Czy na polskie szkoły można patrzeć przez pryzmat ekonomii?

Na szkoły trzeba patrzeć przez pryzmat tego, że państwo ma obowiązki społeczne. W sensie ekonomicznym muzea, czy uniwersytety też nie finansują się same. To są placówki, które muszą być utrzymywane ze środków publicznych. Społeczeństwo na pewno wolałoby, żeby szkoły były utrzymywane z pieniędzy publicznych niż np. biurowce samorządów. Rozważmy najpierw koszty funkcjonowania administracji i szukajmy oszczędności. Argumenty ekonomiczne można dyskutować, ale oświata nie jest jedynym, ani pierwszym miejscem, w którym można oszczędzać. Same wydatki w oświacie również można inaczej zorganizować.

Obecnie są źle wydawane?

Sposób wydawania pieniędzy w szkolnictwie często jest, mówiąc delikatnie, dyskusyjny. Co roku wielkie pieniądze były przeznaczane programy związane z reformą, czy działaniami paraedukacyjnymi. Tymczasem należało raczej inwestować w szkoły, zaplecze oraz zmniejszać liczbę dzieci w placówkach.

Gminy często inaczej na to patrzą

Krótkowzroczne argumenty ekonomiczne formułowane z pozycji gminy czy miasta nie dostrzegają problemu, który przecież dotyczy całego kraju. Szkolnictwo w Polsce jest narodowe, a nie powiatowe. Skoro tak, to sprawy ekonomiczne powinny być rozstrzygane na poziomie budżetu państwa, a nie budżetu gminy.

Jak Pan ocenia próby obarczania samorządy odpowiedzialnością za szkoły?

To błąd. Początek problemu ze szkołami leży właśnie w zrzuceniu odpowiedzialności za szkoły na samorządy. Stworzono pojęcie szkoły samorządowej, co jest złą sytuacją. Z góry wiadomo bowiem, że samorządy sobie nie poradzą z tym zadaniem. Z różnych powodów będą się decydowały na zamykanie szkół, skoro mają do tego prawo.

Kiedyś nie miały?

Jeszcze do 2009 roku Państwowy Kurator Oświaty miał możliwość zablokowania takiej decyzji. Procedura likwidacji była znacznie trudniejsza.

Potrzebna jest dziś dyskusja o nowym systemie oświaty?

W mojej ocenie tak. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zależy nam na tym, by jeszcze istniało polskie szkolnictwo. Czy ono ma zostać sprywatyzowane, zregionalizowane, pozostawione wyłącznie w gestii rodziców, czy organizacji społecznych, które się zajmą? Te sprawy muszą zostać przedyskutowane publicznie. To nie chodzi o zamknięcie jednej szkoły czy jakaś placówka ma działać. Chodzi o odpowiedź na pytanie, co dalej z polskim szkolnictwem. Co z polską świadomością, kulturą, co z polską cywilizacją? Kwestia likwidacji szkół to soczewka, w której skupiają się te wszystkie pytania. Ta sprawa musi zostać rozwiązania na poziomie całego kraju.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook