Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Znaleziono szczątki podczas budowy metra

29.08.2012

Odkopywanie ludzkich ciał w czasie prac przy budowie II linii metra wydaje się wielce prawdopodobne. I rzeczywiście istnieje możliwość zatajania takich znalezisk. Tu występuje silny konflikt interesów - mówi portalowi Stefczyk.info szef radnych PiS w Warszawie Maciej Wąsik.

Stefczyk.info: W internecie od jakiegoś czasu publikowane są szokujące doniesienia dotyczące znajdowania szczątków ludzkich na budowie II linii metra. Różni ludzie nieoficjalnie mówią, że ciała ludzkie są profanowane przez budowlańców, żeby nie zakłócać pracy. Czy ta sprawa była omawiana na posiedzeniu władz Warszawy?

Maciej Wąsik: Interesowałem się tą sprawą. Również znalazłem informacje o tym w internecie. Podczas ostatniej sesji jednej z komisji Rady miasta omawiana była sprawa katastrofy budowlanej w Warszawie. Na posiedzenie przybył szef metra Jerzy Lejk. Zadałem mu przy okazji pytanie, czy rzeczywiście są takie znaleziska na budowie, czy on wie coś o tej sprawie. Pytałem również, czy metro słyszało, by znaleziska takie były ukrywane przez inwestorem.

Czego się Pan dowiedział?

Usłyszałem, że metro warszawskie zatrudniło archeologa, który opiekuje się całością budowy. Archeolog będzie obecny na następnym posiedzeniu komisji. Prezes natomiast przyznał, że był jeden przypadek znalezienia ludzkich szczątków na terenie budowy metra. W tamtym przypadku znalezisko zostało stosownie zabezpieczone przez archeologa. On je przekazał do dalszych badań. Prezes nie mówił jednak nic więcej, nie powiedział również, gdzie znaleziono te szczątki.

Takie znaleziska mogą być częstsze?

To wydaje się wielce prawdopodobne. I rzeczywiście istnieje możliwość zatajania takich znalezisk. Tu występuje silny konflikt interesów. Jeśli takie znaleziska rzeczywiście są odkrywane, to należy wstrzymać prace budowlane i wpuścić tam archeologów. To powoduje opóźnienia itd. Wydaje się jednak, że wykonawca powinien wiedzieć, gdzie prowadzi prace. Prezes Lejk informował, że wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego opracowano przed inwestycją mapę terenu, przez który prowadzona jest budowa metra. Ona pokazała, co się działo na tym terenie, naświetliła realia historyczne.

Budowa często jest wstrzymywana?

Słyszałem o jednym przypadku wstrzymania prac. Przy rondzie ONZ odkryto zabytkowe fundamenty, które były poddawane dokumentacji. Więcej nie wstrzymywano budowy. Wiem jednak, ponieważ konsultuje się z pasjonatami archeologicznymi, że na budowie odkrywanych jest wiele ciekawych i zabytkowych znalezisk. One niestety nie zawsze są rejestrowane przez archeologa.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook