Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Zmiany dotkną najbiedniejszych

24.04.2013

Koszty funkcjonowania i utrzymania w Warszawie ciągle rosną, a prezydent kompletnie nie liczy się ze zdaniem zwykłych obywateli – mówi Maciej Wąsik, radny Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie.

stefczyk.info: Prawo i Sprawiedliwość organizuje protest rodziców i pracowników przedszkoli wobec polityki oświatowej Hanny Gronkiewicz-Waltz. Co zarzucacie władzom miasta w tej kwestii?

Maciej Wąsik: Najistotniejszą, a zarazem najbardziej bulwersującą kwestią, jest ograniczenie liczby godzin dydaktycznych w przedszkolach. Kolejną sprawą jest zmniejszenie liczby pracowników obsługi przedszkoli, co naszym zdaniem zaowocuje łączeniem grup przedszkolnych, a to z kolei odbije się na jakoś nauczania w placówkach. Oczywiście zmiany najbardziej dotkną najbiedniejszych obywateli, oraz osoby, które opiekują się naszymi dzieci.

Czy istnieją jakieś wyliczenia oszczędności, jakie może osiągnąć miasto w wyniku wprowadzonych zmian?

Zakładając, że w Warszawie funkcjonuje 500 placówek przedszkoli publicznych, może to przynieść oszczędności rzędu tysiąca etatów. W większość są to posady o najniższym poziomie zarobkowym, jednak bardzo istotne, mające wpływ na bezpieczeństwo i funkcjonowanie placówek.

Miasto powinno gdzieś indziej szukać oszczędności?

Takich miejsc mamy w Warszawie całe mnóstwo. Wystarczy spojrzeć na pulę nagród dla urzędników w zeszłym roku, gdzie jak pamiętamy magistrat rozdał kwotę bliską 43 mln złotych. A przecież wystarczy zmniejszyć tę kwotę o połowę, a będzie można pozostawić ważne etaty w oświacie, co warto zrobić, bowiem przedszkola w Warszawie funkcjonują na bardzo wysokim poziomie. Teraz Platforma Obywatelska chce to wszystko zniszczyć.

Mieszkańcy Warszawy planują zorganizowanie referendum odwoławczego dla pani prezydent. Czy PiS dołączy do tej inicjatywy?

Zaznaczmy, że to nie tyle mieszkańcy Warszawy, tylko politycy z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej zapowiedzieli organizację referendum. PiS jako główna opozycja w mieście prowadzi dyskusję wewnętrzną w tym temacie. Do wakacji z całą pewnością podejmiemy konkretną decyzję, a potrzebujemy trochę czasu, gdyż z jednej strony samorządowcy z WWS chcą odwołać Hannę Gronkiewicz-Waltz, z drugiej współpracują z Platformą Obywatelską w kilku dzielnicach miasta. Jest to sprawa lekko kontrowersyjna.

Za co można odwołać panią prezydent?

Wystarczy podać przykład prywatyzacji SPEC- u (Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – red.), która budzi wiele kontrowersji, oraz kwestie kolejnych prywatyzacji, które zostały przeprowadzone przez prezydent Gronkiewicz-Waltz. W Warszawie w sposób niezwykły rozrasta się biurokracja, a jednocześnie to miasto staje się ośrodkiem tylko dla ludzi bogatych. Koszty funkcjonowania i utrzymania w Warszawie ciągle rosną, a prezydent kompletnie nie liczy się ze zdaniem zwykłych obywateli.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Szymański]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook