Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Zmiany dotkną najbiedniejszych

24.04.2013

Koszty funkcjonowania i utrzymania w Warszawie ciągle rosną, a prezydent kompletnie nie liczy się ze zdaniem zwykłych obywateli – mówi Maciej Wąsik, radny Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie.

stefczyk.info: Prawo i Sprawiedliwość organizuje protest rodziców i pracowników przedszkoli wobec polityki oświatowej Hanny Gronkiewicz-Waltz. Co zarzucacie władzom miasta w tej kwestii?

Maciej Wąsik: Najistotniejszą, a zarazem najbardziej bulwersującą kwestią, jest ograniczenie liczby godzin dydaktycznych w przedszkolach. Kolejną sprawą jest zmniejszenie liczby pracowników obsługi przedszkoli, co naszym zdaniem zaowocuje łączeniem grup przedszkolnych, a to z kolei odbije się na jakoś nauczania w placówkach. Oczywiście zmiany najbardziej dotkną najbiedniejszych obywateli, oraz osoby, które opiekują się naszymi dzieci.

Czy istnieją jakieś wyliczenia oszczędności, jakie może osiągnąć miasto w wyniku wprowadzonych zmian?

Zakładając, że w Warszawie funkcjonuje 500 placówek przedszkoli publicznych, może to przynieść oszczędności rzędu tysiąca etatów. W większość są to posady o najniższym poziomie zarobkowym, jednak bardzo istotne, mające wpływ na bezpieczeństwo i funkcjonowanie placówek.

Miasto powinno gdzieś indziej szukać oszczędności?

Takich miejsc mamy w Warszawie całe mnóstwo. Wystarczy spojrzeć na pulę nagród dla urzędników w zeszłym roku, gdzie jak pamiętamy magistrat rozdał kwotę bliską 43 mln złotych. A przecież wystarczy zmniejszyć tę kwotę o połowę, a będzie można pozostawić ważne etaty w oświacie, co warto zrobić, bowiem przedszkola w Warszawie funkcjonują na bardzo wysokim poziomie. Teraz Platforma Obywatelska chce to wszystko zniszczyć.

Mieszkańcy Warszawy planują zorganizowanie referendum odwoławczego dla pani prezydent. Czy PiS dołączy do tej inicjatywy?

Zaznaczmy, że to nie tyle mieszkańcy Warszawy, tylko politycy z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej zapowiedzieli organizację referendum. PiS jako główna opozycja w mieście prowadzi dyskusję wewnętrzną w tym temacie. Do wakacji z całą pewnością podejmiemy konkretną decyzję, a potrzebujemy trochę czasu, gdyż z jednej strony samorządowcy z WWS chcą odwołać Hannę Gronkiewicz-Waltz, z drugiej współpracują z Platformą Obywatelską w kilku dzielnicach miasta. Jest to sprawa lekko kontrowersyjna.

Za co można odwołać panią prezydent?

Wystarczy podać przykład prywatyzacji SPEC- u (Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – red.), która budzi wiele kontrowersji, oraz kwestie kolejnych prywatyzacji, które zostały przeprowadzone przez prezydent Gronkiewicz-Waltz. W Warszawie w sposób niezwykły rozrasta się biurokracja, a jednocześnie to miasto staje się ośrodkiem tylko dla ludzi bogatych. Koszty funkcjonowania i utrzymania w Warszawie ciągle rosną, a prezydent kompletnie nie liczy się ze zdaniem zwykłych obywateli.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Szymański]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook