Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Wyjaśnienie infoafery przed nami

30.12.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, radnym PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: Dziennik „Fakt” informuje, że szykują się w Polsce kolejne zatrzymania. Mają dotyczyć urzędników z wielu ministerstw – m.in. MSW, MON, MSZ – urzędów centralnych, samorządów itd. Wszystko dlatego, że Andrzej M. zatrzymany ws. infoafery poszedł na współpracę z organami ścigania. Rok 2014 będzie rokiem pod znakiem infoafery?

Maciej Wąsik: Z informacji, które do mnie docierają, wynika, że to, co ws. infoafery wiadomo publicznie, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Osób, które należy ukarać, upatrywałbym jednak głównie w dużych koncernach informatycznych. Z tego, co wiem, na razie zatrzymano po jednej osobie w dwóch koncernach. Jednak nie jest możliwe, by jedna osoba wyprowadziła 1 milion złotych z korporacji na łapówkę. Przecież w korporacjach, by doprowadzić do wypłaty tak dużych środków, trzeba przejść odpowiednią procedurę. Drugą sprawą jest pozycja Andrzeja M. On został małym świadkiem koronnym, o czym mówiło się od dawna, przynajmniej od połowy 2012 roku.

Te doniesienia są wiarygodne?

Wszystko na to wskazuje. Otrzymałem kilka potwierdzeń tej informacji. A skoro M. współpracuje tak długo z organami ścigania to był już czas, by przygotować kolejne realizacje. Bardzo źle, że obecnie przyszli podejrzani dowiadują się z mediów, że planowane są zatrzymania. To źle, że mamy wyciek, ponieważ może dojść do matactwa, może dojść do zacierania dowodów, do ukrywania prawdy. To nie media powinny informować o zatrzymaniach, ale prokurator, stawiający podejrzanym zarzuty. Źle się dzieje z punktu widzenia postępowania przygotowawczego, że pojawiają się takie wiadomości.

Jak daleko może sięgać afera związana z informatyzacją?

Mam nadzieję, że CBA i prokuraturze wystarczy determinacji, by infoaferę wyjaśnić do końca, bez względu na to jak daleko ona sięgała, czy w sektorze koncernów prywatnych czy w świecie polityki. Ostatnia wypowiedź szefa CBA Pawła Wojtunika na łamach mediów wydaje się jednak uspakajać polityków, że ze strony Biura nic złego ich nie czeka.

Media wiele pisały o infoaferze. Ostatnio tygodnik „Wprost” publikował opis raportu jednego z koncernów amerykańskich, który opisuje ponoć powiązania towarzyskie i możliwości Andrzeja M. Jak pan ocenia tę publikację?

Dla mnie zaskoczeniem jest to, że prywatny koncern jest w stanie dotrzeć do tego typu informacji. Jestem bardzo ciekawy, w jaki sposób firmie się to udało, z czyjej pomocy korzystała, jacy byli ludzie służb jej pomagali. Bo bez zaangażowania ludzi służb nie wyobrażam sobie, by można było dotrzeć do tego typu informacji. To są wiadomości o charakterze operacyjnym. Opisywany raport pokazywał wiele wiadomości, które nie powinny wychodzić ze służb czy innych instytucji. Z tego, co wiem, w jednym z dużych koncernów po ujawnieniu infoafery wybuchła panika, przyjechała kontrola z zagranicy. Wszczęto prywatne śledztwo, wywieziono część komputerów. Duże koncerny boją się kompromitacji, boją się tego, że zostaną skompromitowane przez swoje polskie oddziały. W firmach informatycznych ta sprawa odbiła się sporym echem.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook