Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Wojsko stale zagrożone korupcją

09.01.2012

Gdy służyłem w CBA prowadziliśmy z prokuraturą w Poznaniu postępowania dotyczące przetargów w regionalnych zarządach infrastruktury wojska polskiego. Mówiąc kolokwialnie, to było wielkie bagno – mówi nam Maciej Wąsik, radny Warszawy, były wiceszef CBA.

Stefczyk.info: Dziś w Poznaniu prokurator płk Mikołaj Przybył próbował się zabić. Wcześniej bronił swojej decyzji o działaniach prowadzonych ws. przecieków ze śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej. Jak Pan ocenia to wydarzenie?

Maciej Wąsik: Nie sposób komentować próby samobójczej. Mam zbyt mało danych. Ta rzecz jest niebywała i szokująca. Zastanawiam się, co musiało się zdarzyć, żeby prokurator Przybył sięgnął po tak drastyczne środki zamanifestowania swojej postawy, poglądów czy opinii.

W czasie konferencji prokuratora pojawił się wątek śledztw prowadzonych z związku z przestępstwami gospodarczymi w polskim wojsku. Wojsko zagrożone korupcją?

Obszar związany z wojskiem oraz zamówieniami dla armii są zagrożone korupcją i łapówkarstwem. Gdy służyłem w CBA prowadziliśmy z prokuraturą w Poznaniu postępowania dotyczące przetargów w regionalnych zarządach infrastruktury wojska polskiego. Mówiąc kolokwialnie, to było wielkie bagno. W wyniku naszych działań zarzuty usłyszało kilkadziesiąt osób. Większość została już osądzona i skazana. Danych ostatnich nie znam, ale nie mam wątpliwości, że wszędzie tam, gdzie są duże pieniądze i inwestycje, tam pojawiają się przekręty. W wojsku zagrożenie jest większe, ponieważ w związku z tajnym charakterem działań wiele zamówień jest prowadzonych z ominięciem przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Pojawiają się więc nieprawidłowości.

Czy na takich przestępstwach cierpią żołnierze?

To zawsze tym skutkuje. Przecież, jeśli zakupiona zostanie zła amunicja za większe pieniądze, to będzie więcej niewypałów, żołnierze będą cierpieć, a Skarb Państwa będzie miał straty.

Potrzebny jest osobny system kontroli i ścigania związany z wojskiem?

Potrzebny jest skuteczny system kontrolowania działalności i działań związanych przetargami w wojsku. Nie mogę się jednak zgodzić z prokuratorem Przybyłem. W mojej ocenie prokuratury i sądy wojskowe nie powinny istnieć. Pamiętam spotkania ze śp. Ministrem Szczygło, który zastanawiał się, po co są te instytucje, mówił, że są one niepotrzebne. Sądzę podobnie, choć nie wykluczam, że są jakieś argumenty na rzecz ich istnienia, których nie znam.

Dzisiejsza próba samobójcza to już kolejne podobne wydarzenie w ostatnim czasie. Mamy od dawna do czynienia z dziwnymi samobójstwami, próbami samobójczymi itd. To zły sygnał

Rzeczywiście, samobójstwa w polskim życiu publicznym są ostatnio bardzo częste. Andrzej Lepper, strażnicy więzienni, którzy pilnowali morderców Olewnika itd. To zdecydowanie za dużo, coś jest nie tak. W tym naszym raju jest jakaś skaza, która sprawia, że coś jest nie w porządku. To wymaga przyjrzenia się.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook