Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: wnioskujemy o odwołanie władz na Bemowie

23.04.2014

Rozmowa z liderem PiS w Warszawie Maciejem Wąsikiem.

Stefczyk.info: W związku ze sposobem działania władz na warszawskim Bemowie, wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski podał się do dymisji. Skala patologii była zbyt duża, by ostał się on na stanowisku. Czy mamy do czynienia z paramafijnymi układami na Bemowie?

Maciej Wąsik: Na razie potrzebny jest dokładny audyt tego, co działo się na Bemowie. Tę dzielnicę, urząd dzielnicy trzeba przebadać. W związku z tym konieczna jest wymiana władz w tamtej dzielnicy. Na razie rządzi tam zaufany człowiek prezydenta Dąbrowskiego, Albert Stoma. To jest zaufany burmistrz, który przejął po nim schedę. I on realizuje jego politykę, konserwuje układy, które Dąbrowski po sobie zostawił. W związku z tym my jeszcze dziś będziemy składali wniosek o odwołanie tego zarządu. Mam nadzieję, że niedługo odbędzie się sesja i Platforma Obywatelska zrozumie, że ten zarząd należy odwołać i wyłonić nowych ludzi.

Co powinno się stać potem?

Nowe władze muszą dokonać audytu tego, co działo się na Bemowie. Jednak znacznie poważniejszym pytaniem jest pytanie o sytuacje w innych dzielnicach. Nie wszędzie PO się pokłóciła w ramach rodziny, nie wszędzie pojawiły się skruszone osoby, które ujawniają, jak było naprawdę. Takich osób, które mówiłyby o tym, co dzieje się w mieście, zapewne przydałoby się więcej. One opowiedziałyby jak wygląda folwark w Warszawie. To wszystko można nazwać mianem folwarku. To jest partyjny folwark, zatrudnianie tylko i wyłącznie swoich, partyjnych ludzi, tworzenie synekur, dawanie etatów bez świadczenia pracy. Liczę na to, że Hanna Gronkiewicz-Waltz szybko upubliczni wyniki kontroli w związku z omawianą sytuacją. Nie ukrywam jednak, że wolałbym, by kontrolę prowadziło jakieś niezależne ciało.

Władze Warszawy były w pana ocenie świadome tego, co działo się na Bemowie? Czy mogły zostać zaskoczone?

To jest stały model budowania partii w Warszawie, jaki stosuje Platforma Obywatelska. Za czasów śp. Lecha Kaczyńskiego działacze partyjni PiSu mieli nawet lekki żal, że administracja w Warszawie jest odpartyjniona, że nie ma działaczy, że prezydent postawił na fachowców. I tak rzeczywiście było – wśród dyrektorów biur nie było ludzi PiSu. Teraz jest odwrotnie. PO buduje partię poprzez zatrudnianie ludzi w administracji. Przyciąga się ludzi, dając im synekury. To wygląda fatalnie. Za to wszystko płacą obywatele, a Hanna Gronkiewicz-Waltz daje przyzwolenie na takie praktyki. Dlatego sądzę, że kontrola zlecona przez prezydent miasta niewiele da.

W mediach pojawiło się już określenie „afera bemowska”. Jest adekwatne?

Sprawa nazwy nie jest kluczowa. Mam jednak nadzieję, że dla Warszawy ta afera będzie miała takie skutki, jak kiedyś Afera Rywina dla Polski...

Rozmawiał TK
[Fot. Profil Burmistrza Bemowa/Facebook]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook