Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: warszawskie metro bezpieczne?

07.05.2014

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, liderem PiSu w Radzie Warszawy.

Stefczyk.info: W Warszawie po raz drugi doszło do zaskakującej sytuacji w metrze. Kilkuset pasażerów zostało ewakuowanych, ponieważ maszyniści wyczuli zapach gazu. Pan w tej sprawie złożył wniosek o zwołanie „komisji bezpieczeństwa Rady Miasta”. Dlaczego?

Maciej Wąsik: Chciałbym, żeby zebrała się komisja bezpieczeństwa, na którą przyjdzie ktoś odpowiedzialny za funkcjonowanie warszawskiego metra, na którą przyjdą przedstawiciele służb. Liczę, że ci ludzie powiedzą nam, co właściwie się stało, dlaczego mieszkańcy Warszawy muszą czekać, muszą stać w tunelach często po kilkanaście minut, wysiadać z metra, nie wiedząc, co się dzieje. Chciałbym się dowiedzieć, czy wynika to z działań osób trzecich, czy też mamy jakąś niewykrytą dotąd awarię, czy jest zagrożenie, czy metro może funkcjonować bezpiecznie. Chcę wyjaśnić, czy służby miejskie podjęły wszystkie potrzebne kroki, by usunąć wszelkie niedogodności mieszkańców stolicy.

Sprawa awarii jest poważna?

Taka sytuacja na pewno nie powinna się zdarzać, a tym bardziej powtarzać. Miastem kieruje Hanna Gronkiewicz-Waltz, która powinna działać dynamicznie, powinna zapewnić komunikację zastępczą natychmiast, gdy sytuacja tego wymaga. Mam nadzieję, że to się nie będzie powtarzało. Inaczej może się okazać, że ludzie przestaną jeździć metrem, ponieważ nie będą mieli do niego zaufania. Komunikacja musi działać sprawnie, ponieważ straty dla gospodarki narodowej, kieszeni warszawiaków będą bardzo duże, jeśli oni zaczną się spóźniać do pracy częściej.

Czy ostatnie problemy mogą mieć związek z budową II linii metra?

Tego nie wiem. Wiem, że są prowadzone prace inżynieryjne, więc chciałbym zadać takie pytanie na komisji. Na podstawie dotychczasowej wiedzy nie mam przesłanek, by te sprawy łączyć. Jednak na pewno będę o to pytał.

Kiedy będzie pan miał szansę?

Na razie nie wiem, kiedy odbędzie się posiedzenie komisji, nie wyznaczono jeszcze terminu. Rozmawiałem z przewodniczącym tej komisji Adamem Cieciurą, który zgodził się ze mną, że ta komisja powinna się szybko odbyć. Mam nadzieję, że rzeczywiście tak będzie.

Zastanawiam się, czy metro w Warszawie nie skutkuje zaniedbaniami w innych obszarach komunikacji miejskiej? Czy nie jest tak, że wiele dzielnic poza metrem nie ma czym jeździć?

Nie zgadzam się z tym. Komunikacja miejska jest konikiem Hanny Gronkiewicz-Waltz. W mojej ocenie komunikacja została wręcz przeinwestowana. Zakupiono duży tabor autobusowy, który nie do końca jest wykorzystany. Mamy sygnały o oszczędnościach, jakie obecnie dotykają wiele połączeń autobusowych. Często dotyczy to linii, z których mieszkańcy korzystają. To nie jest więc tak, że komunikacja miejska została zaniedbana, ona została przeinwestowana, nieracjonalnie.

Not. TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]


Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook