Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: warszawskie metro bezpieczne?

07.05.2014

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, liderem PiSu w Radzie Warszawy.

Stefczyk.info: W Warszawie po raz drugi doszło do zaskakującej sytuacji w metrze. Kilkuset pasażerów zostało ewakuowanych, ponieważ maszyniści wyczuli zapach gazu. Pan w tej sprawie złożył wniosek o zwołanie „komisji bezpieczeństwa Rady Miasta”. Dlaczego?

Maciej Wąsik: Chciałbym, żeby zebrała się komisja bezpieczeństwa, na którą przyjdzie ktoś odpowiedzialny za funkcjonowanie warszawskiego metra, na którą przyjdą przedstawiciele służb. Liczę, że ci ludzie powiedzą nam, co właściwie się stało, dlaczego mieszkańcy Warszawy muszą czekać, muszą stać w tunelach często po kilkanaście minut, wysiadać z metra, nie wiedząc, co się dzieje. Chciałbym się dowiedzieć, czy wynika to z działań osób trzecich, czy też mamy jakąś niewykrytą dotąd awarię, czy jest zagrożenie, czy metro może funkcjonować bezpiecznie. Chcę wyjaśnić, czy służby miejskie podjęły wszystkie potrzebne kroki, by usunąć wszelkie niedogodności mieszkańców stolicy.

Sprawa awarii jest poważna?

Taka sytuacja na pewno nie powinna się zdarzać, a tym bardziej powtarzać. Miastem kieruje Hanna Gronkiewicz-Waltz, która powinna działać dynamicznie, powinna zapewnić komunikację zastępczą natychmiast, gdy sytuacja tego wymaga. Mam nadzieję, że to się nie będzie powtarzało. Inaczej może się okazać, że ludzie przestaną jeździć metrem, ponieważ nie będą mieli do niego zaufania. Komunikacja musi działać sprawnie, ponieważ straty dla gospodarki narodowej, kieszeni warszawiaków będą bardzo duże, jeśli oni zaczną się spóźniać do pracy częściej.

Czy ostatnie problemy mogą mieć związek z budową II linii metra?

Tego nie wiem. Wiem, że są prowadzone prace inżynieryjne, więc chciałbym zadać takie pytanie na komisji. Na podstawie dotychczasowej wiedzy nie mam przesłanek, by te sprawy łączyć. Jednak na pewno będę o to pytał.

Kiedy będzie pan miał szansę?

Na razie nie wiem, kiedy odbędzie się posiedzenie komisji, nie wyznaczono jeszcze terminu. Rozmawiałem z przewodniczącym tej komisji Adamem Cieciurą, który zgodził się ze mną, że ta komisja powinna się szybko odbyć. Mam nadzieję, że rzeczywiście tak będzie.

Zastanawiam się, czy metro w Warszawie nie skutkuje zaniedbaniami w innych obszarach komunikacji miejskiej? Czy nie jest tak, że wiele dzielnic poza metrem nie ma czym jeździć?

Nie zgadzam się z tym. Komunikacja miejska jest konikiem Hanny Gronkiewicz-Waltz. W mojej ocenie komunikacja została wręcz przeinwestowana. Zakupiono duży tabor autobusowy, który nie do końca jest wykorzystany. Mamy sygnały o oszczędnościach, jakie obecnie dotykają wiele połączeń autobusowych. Często dotyczy to linii, z których mieszkańcy korzystają. To nie jest więc tak, że komunikacja miejska została zaniedbana, ona została przeinwestowana, nieracjonalnie.

Not. TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]


Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook