Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: warszawskie metro bezpieczne?

07.05.2014

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, liderem PiSu w Radzie Warszawy.

Stefczyk.info: W Warszawie po raz drugi doszło do zaskakującej sytuacji w metrze. Kilkuset pasażerów zostało ewakuowanych, ponieważ maszyniści wyczuli zapach gazu. Pan w tej sprawie złożył wniosek o zwołanie „komisji bezpieczeństwa Rady Miasta”. Dlaczego?

Maciej Wąsik: Chciałbym, żeby zebrała się komisja bezpieczeństwa, na którą przyjdzie ktoś odpowiedzialny za funkcjonowanie warszawskiego metra, na którą przyjdą przedstawiciele służb. Liczę, że ci ludzie powiedzą nam, co właściwie się stało, dlaczego mieszkańcy Warszawy muszą czekać, muszą stać w tunelach często po kilkanaście minut, wysiadać z metra, nie wiedząc, co się dzieje. Chciałbym się dowiedzieć, czy wynika to z działań osób trzecich, czy też mamy jakąś niewykrytą dotąd awarię, czy jest zagrożenie, czy metro może funkcjonować bezpiecznie. Chcę wyjaśnić, czy służby miejskie podjęły wszystkie potrzebne kroki, by usunąć wszelkie niedogodności mieszkańców stolicy.

Sprawa awarii jest poważna?

Taka sytuacja na pewno nie powinna się zdarzać, a tym bardziej powtarzać. Miastem kieruje Hanna Gronkiewicz-Waltz, która powinna działać dynamicznie, powinna zapewnić komunikację zastępczą natychmiast, gdy sytuacja tego wymaga. Mam nadzieję, że to się nie będzie powtarzało. Inaczej może się okazać, że ludzie przestaną jeździć metrem, ponieważ nie będą mieli do niego zaufania. Komunikacja musi działać sprawnie, ponieważ straty dla gospodarki narodowej, kieszeni warszawiaków będą bardzo duże, jeśli oni zaczną się spóźniać do pracy częściej.

Czy ostatnie problemy mogą mieć związek z budową II linii metra?

Tego nie wiem. Wiem, że są prowadzone prace inżynieryjne, więc chciałbym zadać takie pytanie na komisji. Na podstawie dotychczasowej wiedzy nie mam przesłanek, by te sprawy łączyć. Jednak na pewno będę o to pytał.

Kiedy będzie pan miał szansę?

Na razie nie wiem, kiedy odbędzie się posiedzenie komisji, nie wyznaczono jeszcze terminu. Rozmawiałem z przewodniczącym tej komisji Adamem Cieciurą, który zgodził się ze mną, że ta komisja powinna się szybko odbyć. Mam nadzieję, że rzeczywiście tak będzie.

Zastanawiam się, czy metro w Warszawie nie skutkuje zaniedbaniami w innych obszarach komunikacji miejskiej? Czy nie jest tak, że wiele dzielnic poza metrem nie ma czym jeździć?

Nie zgadzam się z tym. Komunikacja miejska jest konikiem Hanny Gronkiewicz-Waltz. W mojej ocenie komunikacja została wręcz przeinwestowana. Zakupiono duży tabor autobusowy, który nie do końca jest wykorzystany. Mamy sygnały o oszczędnościach, jakie obecnie dotykają wiele połączeń autobusowych. Często dotyczy to linii, z których mieszkańcy korzystają. To nie jest więc tak, że komunikacja miejska została zaniedbana, ona została przeinwestowana, nieracjonalnie.

Not. TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook