Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wąsik: warszawskie metro bezpieczne?

07.05.2014

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, liderem PiSu w Radzie Warszawy.

Stefczyk.info: W Warszawie po raz drugi doszło do zaskakującej sytuacji w metrze. Kilkuset pasażerów zostało ewakuowanych, ponieważ maszyniści wyczuli zapach gazu. Pan w tej sprawie złożył wniosek o zwołanie „komisji bezpieczeństwa Rady Miasta”. Dlaczego?

Maciej Wąsik: Chciałbym, żeby zebrała się komisja bezpieczeństwa, na którą przyjdzie ktoś odpowiedzialny za funkcjonowanie warszawskiego metra, na którą przyjdą przedstawiciele służb. Liczę, że ci ludzie powiedzą nam, co właściwie się stało, dlaczego mieszkańcy Warszawy muszą czekać, muszą stać w tunelach często po kilkanaście minut, wysiadać z metra, nie wiedząc, co się dzieje. Chciałbym się dowiedzieć, czy wynika to z działań osób trzecich, czy też mamy jakąś niewykrytą dotąd awarię, czy jest zagrożenie, czy metro może funkcjonować bezpiecznie. Chcę wyjaśnić, czy służby miejskie podjęły wszystkie potrzebne kroki, by usunąć wszelkie niedogodności mieszkańców stolicy.

Sprawa awarii jest poważna?

Taka sytuacja na pewno nie powinna się zdarzać, a tym bardziej powtarzać. Miastem kieruje Hanna Gronkiewicz-Waltz, która powinna działać dynamicznie, powinna zapewnić komunikację zastępczą natychmiast, gdy sytuacja tego wymaga. Mam nadzieję, że to się nie będzie powtarzało. Inaczej może się okazać, że ludzie przestaną jeździć metrem, ponieważ nie będą mieli do niego zaufania. Komunikacja musi działać sprawnie, ponieważ straty dla gospodarki narodowej, kieszeni warszawiaków będą bardzo duże, jeśli oni zaczną się spóźniać do pracy częściej.

Czy ostatnie problemy mogą mieć związek z budową II linii metra?

Tego nie wiem. Wiem, że są prowadzone prace inżynieryjne, więc chciałbym zadać takie pytanie na komisji. Na podstawie dotychczasowej wiedzy nie mam przesłanek, by te sprawy łączyć. Jednak na pewno będę o to pytał.

Kiedy będzie pan miał szansę?

Na razie nie wiem, kiedy odbędzie się posiedzenie komisji, nie wyznaczono jeszcze terminu. Rozmawiałem z przewodniczącym tej komisji Adamem Cieciurą, który zgodził się ze mną, że ta komisja powinna się szybko odbyć. Mam nadzieję, że rzeczywiście tak będzie.

Zastanawiam się, czy metro w Warszawie nie skutkuje zaniedbaniami w innych obszarach komunikacji miejskiej? Czy nie jest tak, że wiele dzielnic poza metrem nie ma czym jeździć?

Nie zgadzam się z tym. Komunikacja miejska jest konikiem Hanny Gronkiewicz-Waltz. W mojej ocenie komunikacja została wręcz przeinwestowana. Zakupiono duży tabor autobusowy, który nie do końca jest wykorzystany. Mamy sygnały o oszczędnościach, jakie obecnie dotykają wiele połączeń autobusowych. Często dotyczy to linii, z których mieszkańcy korzystają. To nie jest więc tak, że komunikacja miejska została zaniedbana, ona została przeinwestowana, nieracjonalnie.

Not. TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]


Słowa kluczowe:

Wąsik

,

metro

,

Warszawa

,

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook