Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: walka z korupcją zwolniła

12.12.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, byłym wiceszefem CBA, radnym PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: Komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wniosek o powołanie szefa CBA Pawła Wojtunika na kolejną kadencję. Przychyliłby się Pan do takiej opinii?

Maciej Wąsik: Nie mam pozytywnej opinii o pracy Pawła Wojtunika. Moim zdaniem ten człowiek miał za zadanie spacyfikowanie CBA po Mariuszu Kamińskim. I to mu się udało. Napisał mnóstwo zawiadomień dotyczących poprzedników, ale te sprawy skończyły się fiaskiem. Traktuje go jako pacyfikanta CBA, instytucji, która realnie walczyła z korupcją. Po jego przyjściu do Biura walka z korupcją zmniejszyła tempo i zakres. Obecnie nie sięga po ludzi ze szczytów władzy, po skorumpowanych polityków. CBA zadowala się samorządowcami i płotkami.

Jednak jesteśmy niedługo po wielu zatrzymaniach związanych z infoaferą. CBA mówi, że to największa afera III RP. Jak oceniać tę sprawę, skoro mówi Pan, że walka z korupcją zmniejszyła zakres i tempo?

W tej sprawie wciąż są wątpliwości. Dlaczego zatrzymano jedynie ludzi z małych firm informatycznych? I to takich, którzy nie stanowią głównego menedżmentu. Nikt z zarządu dwóch firm, które były beneficjentami infoafery, nie został zatrzymany. Czekam na rozwój wypadków. Jednak nie może być zgody na to, żeby za wielkie łapówki, jakie dawały koncerny komputerowe, odpowiadali zwykli dyrektorzy czy pracownicy. Zarzuty w tej sprawie ma jedna osoba, która jest dyrektorem. A przecież nie da się w wielkiej korporacji zapłacić ogromnej łapówki bez wiedzy zarządu. Takich środków nie da się nawet wypłacić. Z wielkim zainteresowaniem czekam na rozwój śledztwa w infoaferze, ale działania CBA i prokuratury w tej sprawie nie są zbyt dynamiczne.

Sprawa znana jest od lat

Ta sprawa rozpoczęła się jeszcze za czasów Mariusza Kamińskiego. Pierwsze sygnały o tej aferze dotarły do CBA w 2008 roku.

Kilka tygodni temu MON i CBA podpisały umowę dotyczącą objęcia przetargów na wojsko ochroną antykorupcyjną. CBA Wojtunika daje gwarancje rzetelnej osłony tych procedur?

To jest jedynie działanie PRowskie rządu. To jest jak podpisanie umowy między policjantem, a potencjalnym ogniskiem korupcyjnym. Co taka umowa miałaby znaczyć, że kontrolowany przez policję podmiot daje się kontrolować? To przecież absurd. CBA ma swoje zadania. Jest służbą specjalną i prowadzi działania niejawne na podstawie ustawowych kompetencji, a nie umów z instytucjami, które ma kontrolować.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook