Jedynie prawda jest ciekawa

Wąsik: To sprawa polityczna

02.10.2012

Portal Stefczyk.info rozmawia z Maciejem Wąsikiem, byłym wiceszefem CBA.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" opisuje decyzję prokuratury, która umorzyła śledztwo dotyczące korupcji w sądownictwie. Sprawę prowadziło CBA kilka lat temu. Według "GW", śledczy nie pozostawili suchej nitki na działaniu Biura w tej sprawie.

Maciej Wąsik: Gazeta ma jedynie fragment materiałów w tej sprawie. Nie spodziewam się wiele po "Gazecie Wyborczej", ale ten tekst jest niezwykle nieprawdziwy. Jest sprawą zadziwiającą, że prokuratura mając tak silne dowody w tej sprawie, umorzyła postępowanie. Śledczy mieli wszystko podane jak na tacy. W materiałach znajdowały się twarde dowody na korupcję w wymiarze sprawiedliwości. Wszystkie działania CBA w tej sprawie były legalne, zdobywaliśmy wszelkie wymagane prawem pozwolenia od Prokuratora Generalnego oraz stosownych sądów. Prokurator Generalny miał wgląd w te akta, gdy zgodnie z ustawą zostały mu przekazane. Nikt nigdy nie podnosił żadnych wątpliwości w tej sprawie. Nawet nasi następcy w CBA nie podnosili, że w tej sprawie doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości. I nagle, po trzech latach, sprawa jest umorzona, a prokuratura oskarża nas o przekroczenie uprawnień.

To nie przypadek?

Traktuję to jako działanie polityczne, pamiętajmy, że Mariusz Kamiński jest obecnie wiceprezesem PiSu, największej partii opozycyjnej.

To już kolejna decyzja, by umorzyć sprawę prowadzoną przez państwa w CBA.

CBA działało zgodnie z prawem. Pewne środowiska zawyły, gdy zobaczyły, że CBA pod wodzą Mariusza Kamińskiego chce realnie walczyć z korupcją. Te środowiska nie mogą Mariuszowi Kamińskiemu zapomnieć i darować. Dlatego go atakują. To jest sygnał dla innych funkcjonariuszy służb, by nie sięgać za wysoko, bo można dostać po łapach.

Obecna władza walczy z korupcją w sposób odpowiedni?

Nie. Mam bardzo krytyczną opinię na ten temat. Umorzenie tego postępowania to jest kolejny dowód na fatalną realizację działań antykorupcyjnych.

Może korupcja nie jest już problemem?

Każdy widzi, jak się udało zwalczyć korupcję w Polsce. Każdy widzi, co się działo w aferze Amber Gold, jak działało państwo, jak umożliwiono działanie Marcinowi P., jak zachowywał się sędzia Milewski. Nie widać zupełnie, by dziś skutecznie walczono z korupcją. Najskuteczniej dziś walczy się z tymi, którzy realnie walczyli z korupcją.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook