Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: To sprawa polityczna

02.10.2012

Portal Stefczyk.info rozmawia z Maciejem Wąsikiem, byłym wiceszefem CBA.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" opisuje decyzję prokuratury, która umorzyła śledztwo dotyczące korupcji w sądownictwie. Sprawę prowadziło CBA kilka lat temu. Według "GW", śledczy nie pozostawili suchej nitki na działaniu Biura w tej sprawie.

Maciej Wąsik: Gazeta ma jedynie fragment materiałów w tej sprawie. Nie spodziewam się wiele po "Gazecie Wyborczej", ale ten tekst jest niezwykle nieprawdziwy. Jest sprawą zadziwiającą, że prokuratura mając tak silne dowody w tej sprawie, umorzyła postępowanie. Śledczy mieli wszystko podane jak na tacy. W materiałach znajdowały się twarde dowody na korupcję w wymiarze sprawiedliwości. Wszystkie działania CBA w tej sprawie były legalne, zdobywaliśmy wszelkie wymagane prawem pozwolenia od Prokuratora Generalnego oraz stosownych sądów. Prokurator Generalny miał wgląd w te akta, gdy zgodnie z ustawą zostały mu przekazane. Nikt nigdy nie podnosił żadnych wątpliwości w tej sprawie. Nawet nasi następcy w CBA nie podnosili, że w tej sprawie doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości. I nagle, po trzech latach, sprawa jest umorzona, a prokuratura oskarża nas o przekroczenie uprawnień.

To nie przypadek?

Traktuję to jako działanie polityczne, pamiętajmy, że Mariusz Kamiński jest obecnie wiceprezesem PiSu, największej partii opozycyjnej.

To już kolejna decyzja, by umorzyć sprawę prowadzoną przez państwa w CBA.

CBA działało zgodnie z prawem. Pewne środowiska zawyły, gdy zobaczyły, że CBA pod wodzą Mariusza Kamińskiego chce realnie walczyć z korupcją. Te środowiska nie mogą Mariuszowi Kamińskiemu zapomnieć i darować. Dlatego go atakują. To jest sygnał dla innych funkcjonariuszy służb, by nie sięgać za wysoko, bo można dostać po łapach.

Obecna władza walczy z korupcją w sposób odpowiedni?

Nie. Mam bardzo krytyczną opinię na ten temat. Umorzenie tego postępowania to jest kolejny dowód na fatalną realizację działań antykorupcyjnych.

Może korupcja nie jest już problemem?

Każdy widzi, jak się udało zwalczyć korupcję w Polsce. Każdy widzi, co się działo w aferze Amber Gold, jak działało państwo, jak umożliwiono działanie Marcinowi P., jak zachowywał się sędzia Milewski. Nie widać zupełnie, by dziś skutecznie walczono z korupcją. Najskuteczniej dziś walczy się z tymi, którzy realnie walczyli z korupcją.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook