Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: To sprawa polityczna

02.10.2012

Portal Stefczyk.info rozmawia z Maciejem Wąsikiem, byłym wiceszefem CBA.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" opisuje decyzję prokuratury, która umorzyła śledztwo dotyczące korupcji w sądownictwie. Sprawę prowadziło CBA kilka lat temu. Według "GW", śledczy nie pozostawili suchej nitki na działaniu Biura w tej sprawie.

Maciej Wąsik: Gazeta ma jedynie fragment materiałów w tej sprawie. Nie spodziewam się wiele po "Gazecie Wyborczej", ale ten tekst jest niezwykle nieprawdziwy. Jest sprawą zadziwiającą, że prokuratura mając tak silne dowody w tej sprawie, umorzyła postępowanie. Śledczy mieli wszystko podane jak na tacy. W materiałach znajdowały się twarde dowody na korupcję w wymiarze sprawiedliwości. Wszystkie działania CBA w tej sprawie były legalne, zdobywaliśmy wszelkie wymagane prawem pozwolenia od Prokuratora Generalnego oraz stosownych sądów. Prokurator Generalny miał wgląd w te akta, gdy zgodnie z ustawą zostały mu przekazane. Nikt nigdy nie podnosił żadnych wątpliwości w tej sprawie. Nawet nasi następcy w CBA nie podnosili, że w tej sprawie doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości. I nagle, po trzech latach, sprawa jest umorzona, a prokuratura oskarża nas o przekroczenie uprawnień.

To nie przypadek?

Traktuję to jako działanie polityczne, pamiętajmy, że Mariusz Kamiński jest obecnie wiceprezesem PiSu, największej partii opozycyjnej.

To już kolejna decyzja, by umorzyć sprawę prowadzoną przez państwa w CBA.

CBA działało zgodnie z prawem. Pewne środowiska zawyły, gdy zobaczyły, że CBA pod wodzą Mariusza Kamińskiego chce realnie walczyć z korupcją. Te środowiska nie mogą Mariuszowi Kamińskiemu zapomnieć i darować. Dlatego go atakują. To jest sygnał dla innych funkcjonariuszy służb, by nie sięgać za wysoko, bo można dostać po łapach.

Obecna władza walczy z korupcją w sposób odpowiedni?

Nie. Mam bardzo krytyczną opinię na ten temat. Umorzenie tego postępowania to jest kolejny dowód na fatalną realizację działań antykorupcyjnych.

Może korupcja nie jest już problemem?

Każdy widzi, jak się udało zwalczyć korupcję w Polsce. Każdy widzi, co się działo w aferze Amber Gold, jak działało państwo, jak umożliwiono działanie Marcinowi P., jak zachowywał się sędzia Milewski. Nie widać zupełnie, by dziś skutecznie walczono z korupcją. Najskuteczniej dziś walczy się z tymi, którzy realnie walczyli z korupcją.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook