Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Sytuacja Warszawy się pogarsza

18.01.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, radnym PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: Władze Warszawy w ostatnich dniach zapowiedziały wzmożoną akcję prywatyzacji spółek miejskich. Jak Pan ten plan ocenia?

Maciej Wąsik: Część spółek miejskich należy w mojej ocenie sprywatyzować. W tym kontekście można wymienić Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe. To spółka, która może sobie spokojnie radzić na rynku, ona nie jest potrzebna miastu. Podobnie jest również z spółką Warexpo, która zajmuje się reklamą zewnętrzną. Część spółek można moim zdaniem prywatyzować. Problem jednak w tym, że władze miasta do tej pory prywatyzowały nie te przedsiębiorstwa, co trzeba. Najbardziej widocznym błędem była sprzedaż SPEC. Obecnie obawiamy się, że miasto dąży do sprzedaży MPWiK. Na to nie będzie naszej zgody. Spółki strategiczne, spółki będące monopolami, muszą pozostać w rękach miasta. My jesteśmy za prywatyzacją jedynie tych spółek, które nie są istotne z punktu widzenia świadczenia usług komunalnych przez miasto.

Na razie mowy o sprzedaży MPWiK nie ma...

Takich planów na razie nie ogłosiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jednak dochodzą do nas informacje związane z pewnymi pracami sugerujące, że taki krok może być realizowany.

Co się dzieje w kasie miasta? Czy nagła chęć prywatyzacji wynika z problemów finansowych?

Rzeczywiście zmienia się sytuacja w finansach miasta. Takie same problemy dotyczą całego państwa. Kryzys ten pokazują dane z ostatniego kwartału 2012 roku. Wpływy z podatków drastycznie zaczęły spadać. To dotyczy przede wszystkim wpływów z podatków dochodowych. To jest najważniejsze źródło finansów dla miasta. Z tego tytułu wpływa około 3,5 mld zł rocznie. Od tej pozycji w największym stopniu zależy czy budżet miasta zostanie wykonany, czy nie. Ostatnio rozmawiałem ze służbami skarbowymi miasta i dowiedziałem się, że widoczne jest załamanie wpływów podatkowych w ostatnim kwartale 2012 roku. To świadczy o tym, że w mieście mniej osób pracuje oraz, że nie rosną, a wręcz maleją, zarobki. Obecne ruchy prywatyzacyjne są typowe dla czasów kryzysu. Kryzys to nie jest najkorzystniejszy czas na prywatyzację, ale pieniądze najbardziej są potrzebne właśnie w kryzysie.

Rada Warszawy miała się również zajmować uchwałą dotyczącą ustawy śmieciowej. Czy zapadły jakieś rozstrzygnięcia?

Odbyła się burzliwa dyskusja na ten temat. Na razie przyjęto uchwały okołośmieciowe. Głównych uchwał, mówiących w jaki sposób będą naliczane opłaty za śmieci i na jakim poziomie, na razie nie podejmowaliśmy. Ta dyskusja przed nami. Wszystko wskazuje, że decyzje zapadną w lutym. Niestety jednak mamy wybór jak między dżumą a cholerą. Ustawa śmieciowa jest bowiem bardzo zła. Całą odpowiedzialność za to prawo bierze koalicja PO-PSL. Te regulacje są złe i zniszczą rynek wywozu śmieci w polskich miastach i miejscowościach. Obecnie w samej Warszawie działa sprawny rynek wywozu śmieci. Na nim działa aż 140 firm. Po nowej uchwale będzie działało około pięć dużych firm. Mniejsze podmioty zredukują się do roli podwykonawców albo zbankrutują. Ustawa zamiast przyznać, że śmieci są własnością miasta i ono odpowiada za ich przetwarzanie, stwierdza, że również odbiór śmieci jest zadaniem miasta. To jednak błąd, to należy pozostawić w rękach prywatnych firm. Rynek w tym obszarze działa prawidłowo. Wydaje się więc, że lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jakiejś opłaty na rzecz przetwarzania śmieci, budowania przetwórni śmieci itd.

W jednym ze swoich tekstów prof. Krzysztof Rybiński wskazuje, że w budżecie miasta przeznaczono gigantyczne pieniądze na wykup gruntów pod inwestycje

Rzeczywiście, prawo w Polsce głosi, że jeśli gmina przyjmie plan zagospodarowania przestrzennego, w którym planuje, że wybuduje na czyjejś działce np. drogę, ma obowiązek wykupić tę działkę. To musi nastąpić nie wtedy, gdy będzie realizować budowę, ale od razu. Biorąc pod uwagę wszystkie plany, jakie mają zostać przyjęte w Warszawie, wychodzą gigantyczne pieniądze. Nie wiem, na ile szacunki przedstawione przez ekspertów są pewne, ale koszty, jakie miasto musi ponieść z tego tytułu, są duże. W tym przypadku należałoby zmienić prawo, albo ograniczyć uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego. One jednak są niezmiernie ważne. Ważne dla budżetu miasta są również wydatki na reprywatyzację. Wydatki na ten cel w samym 2013 roku szacuje się nawet na pół miliarda złotych.

Czy te wydatki mogą zagrozić płynności finansowej miasta?

Płynności finansowej zapewne nie, ponieważ miasto ma ogromny majątek, więc i duże możliwości kredytowe. Jednak Warszawie, przy zmniejszonych dochodach i zwiększonych wydatkach, grozi przekroczenie kolejnego progu zadłużeniowego. Miasto może mieć zadłużenie wyższe niż 60 procent. To z kolej będzie skutkowało koniecznością wprowadzenia komisarza do Warszawy.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook