Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Sytuacja Warszawy się pogarsza

18.01.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, radnym PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: Władze Warszawy w ostatnich dniach zapowiedziały wzmożoną akcję prywatyzacji spółek miejskich. Jak Pan ten plan ocenia?

Maciej Wąsik: Część spółek miejskich należy w mojej ocenie sprywatyzować. W tym kontekście można wymienić Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe. To spółka, która może sobie spokojnie radzić na rynku, ona nie jest potrzebna miastu. Podobnie jest również z spółką Warexpo, która zajmuje się reklamą zewnętrzną. Część spółek można moim zdaniem prywatyzować. Problem jednak w tym, że władze miasta do tej pory prywatyzowały nie te przedsiębiorstwa, co trzeba. Najbardziej widocznym błędem była sprzedaż SPEC. Obecnie obawiamy się, że miasto dąży do sprzedaży MPWiK. Na to nie będzie naszej zgody. Spółki strategiczne, spółki będące monopolami, muszą pozostać w rękach miasta. My jesteśmy za prywatyzacją jedynie tych spółek, które nie są istotne z punktu widzenia świadczenia usług komunalnych przez miasto.

Na razie mowy o sprzedaży MPWiK nie ma...

Takich planów na razie nie ogłosiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jednak dochodzą do nas informacje związane z pewnymi pracami sugerujące, że taki krok może być realizowany.

Co się dzieje w kasie miasta? Czy nagła chęć prywatyzacji wynika z problemów finansowych?

Rzeczywiście zmienia się sytuacja w finansach miasta. Takie same problemy dotyczą całego państwa. Kryzys ten pokazują dane z ostatniego kwartału 2012 roku. Wpływy z podatków drastycznie zaczęły spadać. To dotyczy przede wszystkim wpływów z podatków dochodowych. To jest najważniejsze źródło finansów dla miasta. Z tego tytułu wpływa około 3,5 mld zł rocznie. Od tej pozycji w największym stopniu zależy czy budżet miasta zostanie wykonany, czy nie. Ostatnio rozmawiałem ze służbami skarbowymi miasta i dowiedziałem się, że widoczne jest załamanie wpływów podatkowych w ostatnim kwartale 2012 roku. To świadczy o tym, że w mieście mniej osób pracuje oraz, że nie rosną, a wręcz maleją, zarobki. Obecne ruchy prywatyzacyjne są typowe dla czasów kryzysu. Kryzys to nie jest najkorzystniejszy czas na prywatyzację, ale pieniądze najbardziej są potrzebne właśnie w kryzysie.

Rada Warszawy miała się również zajmować uchwałą dotyczącą ustawy śmieciowej. Czy zapadły jakieś rozstrzygnięcia?

Odbyła się burzliwa dyskusja na ten temat. Na razie przyjęto uchwały okołośmieciowe. Głównych uchwał, mówiących w jaki sposób będą naliczane opłaty za śmieci i na jakim poziomie, na razie nie podejmowaliśmy. Ta dyskusja przed nami. Wszystko wskazuje, że decyzje zapadną w lutym. Niestety jednak mamy wybór jak między dżumą a cholerą. Ustawa śmieciowa jest bowiem bardzo zła. Całą odpowiedzialność za to prawo bierze koalicja PO-PSL. Te regulacje są złe i zniszczą rynek wywozu śmieci w polskich miastach i miejscowościach. Obecnie w samej Warszawie działa sprawny rynek wywozu śmieci. Na nim działa aż 140 firm. Po nowej uchwale będzie działało około pięć dużych firm. Mniejsze podmioty zredukują się do roli podwykonawców albo zbankrutują. Ustawa zamiast przyznać, że śmieci są własnością miasta i ono odpowiada za ich przetwarzanie, stwierdza, że również odbiór śmieci jest zadaniem miasta. To jednak błąd, to należy pozostawić w rękach prywatnych firm. Rynek w tym obszarze działa prawidłowo. Wydaje się więc, że lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jakiejś opłaty na rzecz przetwarzania śmieci, budowania przetwórni śmieci itd.

W jednym ze swoich tekstów prof. Krzysztof Rybiński wskazuje, że w budżecie miasta przeznaczono gigantyczne pieniądze na wykup gruntów pod inwestycje

Rzeczywiście, prawo w Polsce głosi, że jeśli gmina przyjmie plan zagospodarowania przestrzennego, w którym planuje, że wybuduje na czyjejś działce np. drogę, ma obowiązek wykupić tę działkę. To musi nastąpić nie wtedy, gdy będzie realizować budowę, ale od razu. Biorąc pod uwagę wszystkie plany, jakie mają zostać przyjęte w Warszawie, wychodzą gigantyczne pieniądze. Nie wiem, na ile szacunki przedstawione przez ekspertów są pewne, ale koszty, jakie miasto musi ponieść z tego tytułu, są duże. W tym przypadku należałoby zmienić prawo, albo ograniczyć uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego. One jednak są niezmiernie ważne. Ważne dla budżetu miasta są również wydatki na reprywatyzację. Wydatki na ten cel w samym 2013 roku szacuje się nawet na pół miliarda złotych.

Czy te wydatki mogą zagrozić płynności finansowej miasta?

Płynności finansowej zapewne nie, ponieważ miasto ma ogromny majątek, więc i duże możliwości kredytowe. Jednak Warszawie, przy zmniejszonych dochodach i zwiększonych wydatkach, grozi przekroczenie kolejnego progu zadłużeniowego. Miasto może mieć zadłużenie wyższe niż 60 procent. To z kolej będzie skutkowało koniecznością wprowadzenia komisarza do Warszawy.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook