Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Służby nie działają odważnie

18.07.2013

Rozmowa z radnym PiS w Warszawie Maciejem Wąsikiem, byłym wiceszefem CBA.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" ujawniła, że CBA zamierza przeprowadzić kontrolę działań ludzi służb skierowanych do spółek skarbu państwa. Biuro oficjalnie zaprzecza, by taka analiza była planowana. Jednak w sprawie pojawiają się wątpliwości, związane z działaniem służb w tym obszarze. Czy CBA powinno się zająć taką kontrolą?

Maciej Wąsik: Doniesienia gazety świadczą przede wszystkim o złej atmosferze pomiędzy CBA i ABW. Wiadomo, że ABW delegowała do wielu instytucji - nie tylko spółek Skarbu Państwa - swoich ludzi. Charakter ich pracy był półjawny. W instytucjach docelowych wszyscy wiedzieli, kto jest człowiekiem służb i kto dostarcza Agencji informacji o działaniach spółki. W związku z tym osoby delegowane nie dostarczały specjalnie cennych wiadomości. Tym osobom dostarczano je ze świadomością, że pracują dla służb. Osobną sprawą jest pytanie, czy tego typu zbieranie informacji ma sens. Jednak CBA nie ma stosownych możliwości sprawdzenia tego obszaru. Przecież nie ma wglądu w meldunki przesyłane do ABW. W mojej ocenie w tym obszarze mamy jakiś problem, ale podnoszenie tego publicznie nie jest rzeczą prawidłową.

Dlaczego?

Jeśli bowiem ta agentura ABW przynosiła jakiekolwiek korzyści, czy informacje, to obecnie została zdekonspirowana. Cała sytuacja jest już jawną i publiczną. Gdy czytałem informacje gazety, całą sytuacją byłem zaskoczony. Pierwszą moją refleksją był wniosek, że atmosfera między służbami CBA i ABW jest niedobra. Jedna służba nie powinna kontrolować drugiej. Każdy szef służby powinien analizować działania swoich podwładnych. Każda formacja powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ci ludzie są efektywni, czy są dobrze ulokowani. W mojej ocenie służby nie działają odpowiednio szybko. To pokazuje choćby sprawa Amber Gold, czy afery w agencjach rolniczych. Służby, które powinny prowadzić działalność informacyjną, nie miały zielonego pojęcia o tym. Jest więc problem, jednak w obecnej sytuacji może być drugie dno.

Dziś konflikty i ambicje w służbach są ważniejsze niż zadania wyznaczane przez ustawy?

Służby pod władztwem Platformy Obywatelskiej oceniam źle. Służby są pasywne, służby nie odgrywają takiej roli, do jakiej są predysponowane w państwie demokratycznym. Według mnie służby nie patrzą władzy na ręce w sposób dostatecznie odważny. One się jej zwyczajnie boją, bowiem wiedzą, że są zależne od władz. Służby mają wiele do roboty, ale nie wypełniają swoich zadań w sposób odpowiedni. To wydaje się wręcz powszechną wiedzą.

Rozmawiał Nal
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook