Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Służby nie działają odważnie

18.07.2013

Rozmowa z radnym PiS w Warszawie Maciejem Wąsikiem, byłym wiceszefem CBA.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" ujawniła, że CBA zamierza przeprowadzić kontrolę działań ludzi służb skierowanych do spółek skarbu państwa. Biuro oficjalnie zaprzecza, by taka analiza była planowana. Jednak w sprawie pojawiają się wątpliwości, związane z działaniem służb w tym obszarze. Czy CBA powinno się zająć taką kontrolą?

Maciej Wąsik: Doniesienia gazety świadczą przede wszystkim o złej atmosferze pomiędzy CBA i ABW. Wiadomo, że ABW delegowała do wielu instytucji - nie tylko spółek Skarbu Państwa - swoich ludzi. Charakter ich pracy był półjawny. W instytucjach docelowych wszyscy wiedzieli, kto jest człowiekiem służb i kto dostarcza Agencji informacji o działaniach spółki. W związku z tym osoby delegowane nie dostarczały specjalnie cennych wiadomości. Tym osobom dostarczano je ze świadomością, że pracują dla służb. Osobną sprawą jest pytanie, czy tego typu zbieranie informacji ma sens. Jednak CBA nie ma stosownych możliwości sprawdzenia tego obszaru. Przecież nie ma wglądu w meldunki przesyłane do ABW. W mojej ocenie w tym obszarze mamy jakiś problem, ale podnoszenie tego publicznie nie jest rzeczą prawidłową.

Dlaczego?

Jeśli bowiem ta agentura ABW przynosiła jakiekolwiek korzyści, czy informacje, to obecnie została zdekonspirowana. Cała sytuacja jest już jawną i publiczną. Gdy czytałem informacje gazety, całą sytuacją byłem zaskoczony. Pierwszą moją refleksją był wniosek, że atmosfera między służbami CBA i ABW jest niedobra. Jedna służba nie powinna kontrolować drugiej. Każdy szef służby powinien analizować działania swoich podwładnych. Każda formacja powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ci ludzie są efektywni, czy są dobrze ulokowani. W mojej ocenie służby nie działają odpowiednio szybko. To pokazuje choćby sprawa Amber Gold, czy afery w agencjach rolniczych. Służby, które powinny prowadzić działalność informacyjną, nie miały zielonego pojęcia o tym. Jest więc problem, jednak w obecnej sytuacji może być drugie dno.

Dziś konflikty i ambicje w służbach są ważniejsze niż zadania wyznaczane przez ustawy?

Służby pod władztwem Platformy Obywatelskiej oceniam źle. Służby są pasywne, służby nie odgrywają takiej roli, do jakiej są predysponowane w państwie demokratycznym. Według mnie służby nie patrzą władzy na ręce w sposób dostatecznie odważny. One się jej zwyczajnie boją, bowiem wiedzą, że są zależne od władz. Służby mają wiele do roboty, ale nie wypełniają swoich zadań w sposób odpowiedni. To wydaje się wręcz powszechną wiedzą.

Rozmawiał Nal
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook