Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Śledztwo ws. korupcji przy prywatyzacji stanie

11.12.2012

Rozmowa z byłym wiceszefem CBA Maciejem Wąsikiem, liderem radnych PiS w Radzie m.st. Warszawy.

Stefczyk.info: Prokurator Jacek Więckowski prowadzący śledztwo dotyczące korupcji przy polskich prywatyzacjach straci śledztwo. Rozmówcy "Rzeczpospolitej", opisującej sprawę, zaznaczają, że ta decyzja może zablokować całą sprawę. Jak Pan to ocenia?

Maciej Wąsik: Śledztwa prowadzone przez prokuraturę w Katowicach pozostawiają wiele do życzenia. Pokazywała to choćby sprawa Kwaśniewskich, której ukręcono głowę. Płotki usłyszały zarzuty karno-skarbowe, a najważniejsi ludzie nie byli niepokojeni. Pani Kwaśniewska nie została nawet przesłuchana w tej sprawie. Sprawa Domu w Kazimierzu nie została potraktowana poważnie. O śledztwie dotyczącym prywatyzacji było głośno, jednak za czasów mojej służby w CBA Biuro nie współpracowało z prokuratorem Jackiem Więckowskim. Trudno mi oceniać jego pracę.

Jego odwołanie będzie ciosem w śledztwo?

Oczywiście. Przecież on prowadził tę sprawę od sześciu lat. Zmienianie prowadzącego po tylu latach będzie skutkowało ogromnym opóźnieniem w tej sprawie. W mojej ocenie nawet rocznym. Kolejny prowadzący będzie musiał zapoznać się z tą sprawą, będzie musiał przeczytać wszystko i zapoznać się z faktami. Czy uda mu się zapoznać z tą sprawą tak dobrze jak znał ją prokurator prowadzący śledztwo od lat? Sądzę, że nie będzie. Nie znam uzasadnienia decyzji przełożonych tego prokuratora. Warto byłoby zapoznać się ze szczegółami uzasadnienia. Czy przełożeni nie byli zadowoleni z pracy Więckowskiego? Nie ma pojęcia, co stoi za to decyzją. Na pewno jednak nie wpłynie to dobrze na śledztwo. Ono na jakiś czas po prostu stanie.

Jeśli przełożeni nie byli zadowoleni z pracy Więckowskiego, mogli podjąć inną decyzję? Można było choćby poszerzyć zespół zajmujący się śledztwem

Oczywiście powiększenie zespołu byłoby doskonałym pomysłem. Wiadomo, że grupa trzech prokuratorów będzie pracowała efektywniej niż jeden prokurator. Wydaje się, że rolą m.in. dziennikarzy jest dociekanie, o co w tej sprawie chodzi, jaka była motywacja i jakie ta decyzja będzie miała w praktyce konsekwencje.

"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że prokurator Więckowski nie może "zabrać" ze sobą śledztwa, ponieważ od stycznia sprawy korupcyjne mają być prowadzone jedynie przez prokuratury apelacyjne. Jak Pan ocenia tę zmianę?

Nie można odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. Na pewno są takie sprawy, które powinny być prowadzone na najwyższym możliwym szczeblu prokuratury. Jednak z drugiej strony nie jest dobrym rozwiązaniem konieczność prowadzenia spraw drobnych korupcji w prokuraturach apelacyjnych. Nie ma powodów, by takie sprawy nie mogły być prowadzone w jednostkach niższych szczebli. Prokuratury apelacyjne nie dadzą rady zajmować się wszystkimi sprawami korupcyjnymi w Polsce. One tego nie pomieszczą, będą za mało wydajne.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook