Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: segregacja pozorna

26.02.2014

Rozmowa z liderem PiS w Warszawie, radnym m.st. Maciejem Wąsikiem.

Stefczyk.info: Mija miesiąc od kiedy w Warszawie wprowadzony został odbiór śmieci według nowych zasad. Jak pan ocenia działania miasta pod reżimem nowych regulacji nakazujących segregowanie odpadów?

Maciej Wąsik: W mojej ocenie ta reforma nie została dokonana dobrze. Połowa dzielnic została obecnie objęta segregacją śmieci. W tej połowie miasta pojawiły się ogromne problemy. W takich dzielnicach, jak Ursynów, czy Wawer widać miejscami zwały śmieci. Innym problemem jest sprawa segregacji, która jest często pozorna. Sam byłem świadkiem sytuacji, w której samochód odbierający śmieci wrzucał wszystko do jednego zbiornika, mieszając odpady. Po co to wszystko? Po co ta cała segregacja skoro wszystko trafia do jednego kotła? Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna wziąć odpowiedzialność za tę reformę.

Kto się nią zajmuje z ramienia władz miasta? Wiadomo, że doszło do zmian w tym obszarze.

Powołano nowego wiceprezydenta, który zajmuje się tą sprawą w imieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz. Mówię o Jarosławie Dąbrowskim. W naszej ocenie on zupełnie nie daje sobie rady z tym tematem. Pomysłem władz na załatwienie sprawy śmieci jest walka z Krajową Izbą Odwoławczą. Po interwencji stołecznej Platformy, Donald Tusk odwołał szefa KIO. Wywarto nacisk na władzę – właściwie – sądowniczą, który rozstrzyga w sporach dotyczących zamówień publicznych. To jest niedobry sygnał.

Wiele osób mówi tak: płacę więcej, ale nic się nie zmieniło – śmieci nadal są de facto odbierane tak samo. To jest uprawniona opinia?

To niestety tak trochę wygląda. Ale jest jeszcze jeden zły skutek tej reformy. Dobrze działający rynek odbioru śmieci w Warszawie, na którym panowała wolna konkurencja, został zniszczony. W stolicy zostały trzy duże firmy, MPO, Recaro i Sita. A małe firmy na razie działają tam, gdzie nie są segregowane śmieci. Kilkadziesiąt warszawskich firm, które do tej pory działały w stolicy, ma ogromne problemy i może pójść z torbami. Rynek został zepsuty, reforma jest nie udana. Nie ma skutku w postaci powszechnego i odpowiedniego segregowania śmieci oraz wywożenia odpadów na wysypiska.

One trafiają gdzie indziej?

Podwarszawskie prokuratury prowadzą nawet śledztwa dotyczące wywozu śmieci przez niektóre firmy do żwirowisk.

Co z problemem śmieciowym w Warszawie należałoby zrobić?

Na pewno trzeba przymierzyć się do tego, by uporządkować sytuację w Warszawie. Trzeba wziąć się za przetargi, więcej firm dopuścić do konkurencji, wytyczyć mniejsze obszary wywożenia śmieci. Docelowo trzeba zmienić ustawę śmieciową. Ona jest zła.

Czy stołeczna Platforma widzi błędy dot. gospodarki odpadami? Jakie są reakcje na takie doniesienia?

Platforma nie chce na ten temat rozmawiać, znajduje tematy zastępcze. Odsuwa temat najpoważniejszy w tej kadencji, temat śmieci, na bok. Udaje, że nie ma problemów. Organizuje nawet ustawki z mediami.

Jakie?

Pan prezydent Dąbrowski siedzi w redakcji i wydzwania do firm zgłaszając uwagi i sprawdzając jakie są reakcje ludzi. To są działania pozorne. Należałoby usiąść na poważnie i porozmawiać z firmami. Trzeba zobaczyć, jakie firmy mają aktywa, wyciągnąć wnioski. A potem wrócić do przetargów i zorganizować je rzetelnie. Tak, by to wszystko zaczęło działać. Obecnie działa to źle.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook