Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Prezydent "na pół gwizdka"

21.08.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, radnym PiS z Warszawy.

Stefczyk.info: Referendum w Warszawie odbędzie się 13 października. Czego Pan się po nim spodziewa? Czy będzie to zakończenie prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz w stolicy?

Maciej Wąsik: Mam nadzieję, że w głosowaniu będzie odpowiednia frekwencja i będzie ono ważne. Jestem przekonany - zrobiliśmy stosowne badania, że warszawiacy odwołają Hannę Gronkiewicz-Waltz. Spodziewam się, że to będzie nowe otwarcie, że to będzie koniec biurokratycznej stagnacji i politycznej gry pozorów, jaką stosowała prezydent. Liczę, że w wyniku referendum dojdzie do zmiany w stolicy, że zacznie być wdrażany program rozwoju Warszawy - skuteczny, dynamiczny i nie taki drogi, jak inwestycje za czasów Gronkiewicz-Waltz.

Hanna Gronkiewicz-Waltz jednak zdaje się być pewna swego. Ostatnio mówiła, że skupi się teraz na prezentowaniu sukcesów. Pana zdaniem te sukcesy nie przekonają mieszkańców?

Hanna Gronkiewicz-Waltz była do tej pory prezydentem na pół etatu. Ona ma drugi etat na uczelni i nie pracowała w poniedziałki w ratuszu. Ona jest prezydentem "na pół gwizdka". Obecnie powinna się zająć pracą na rzecz warszawiaków. Przecież taki ma mandat, ma działać na rzecz rozwoju Warszawy. Tymczasem ona deklaruje, że będzie działała przez dwa miesiące, by pokazywać dotychczasowe sukcesy. To będą jedynie sztuczki PR-owskie. Obecnie prezydent najczęściej szczyci się dużymi wydatkami na inwestycje. Te duże wydatki jednak biorą się głównie z tego, że inwestycje w stolicy są bardzo, bardzo drogie. Gdy się temu przyjrzeć, okazuje się, że nie ma się i w tej sprawie czym chwalić. To jest słaby punkt w polityce Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Widzi Pan pozytywne skutki akcji referendalnej? W Warszawie ostatnio doszło do kilku dymisji, szybciej prowadzone są prace przy budowie II linii metra...

Akcja referendalna rzeczywiście przynosi pewne skutki. W warunkach konkurencji, zagrożenia zawsze dochodzi do mobilizacji. Ten efekt został osiągnięty. Jestem przekonany, że gdyby nie zagrożenie referendum nadal odpowiedzialny za zmiany ws. gospodarki odpadami byłby wiceprezydent Jarosław Kochaniak. Widzieliśmy kilka decyzji i kilka zmian w sposobie działania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ona pojawiła się choćby na ulicach Warszawy. Do tej pory prezydent nie była dostępna dla warszawiaków, ona nie znała zupełnie problemów mieszkańców stolicy. Dialog społeczny w mieście nie istniał. To był jeden z największych grzechów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ona oderwała się od rzeczywistości. Rzeczywiście są pewne pozytywne skutki akcji referendalnej. Jednak rychło w czas, jest za późno. Jest zdecydowanie za późno.

Do zaakceptowania dla Pana jest sytuacja, w której Hanna Gronkiewicz-Waltz zostaje odwołana, a na jej miejsce premier wyznacza komisarza z PO?

To jest oczywiście możliwe i zgodne z prawem. Jednak w mojej ocenie, aby demokracji stało się zadość, lepiej byłoby zapytać warszawiaków, kto ich zdaniem powinien zostać nowym prezydentem stolicy. Tak zrobiono np. w Elblągu. My się wyborów nie boimy, sądzimy, że takie rozwiązanie będzie z większym pożytkiem dla stolicy i jej mieszkańców.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Zainteresował Cię artykuł?facebook.com/stefczyk.info?fref=ts"> Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook