Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Prezydent "na pół gwizdka"

21.08.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, radnym PiS z Warszawy.

Stefczyk.info: Referendum w Warszawie odbędzie się 13 października. Czego Pan się po nim spodziewa? Czy będzie to zakończenie prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz w stolicy?

Maciej Wąsik: Mam nadzieję, że w głosowaniu będzie odpowiednia frekwencja i będzie ono ważne. Jestem przekonany - zrobiliśmy stosowne badania, że warszawiacy odwołają Hannę Gronkiewicz-Waltz. Spodziewam się, że to będzie nowe otwarcie, że to będzie koniec biurokratycznej stagnacji i politycznej gry pozorów, jaką stosowała prezydent. Liczę, że w wyniku referendum dojdzie do zmiany w stolicy, że zacznie być wdrażany program rozwoju Warszawy - skuteczny, dynamiczny i nie taki drogi, jak inwestycje za czasów Gronkiewicz-Waltz.

Hanna Gronkiewicz-Waltz jednak zdaje się być pewna swego. Ostatnio mówiła, że skupi się teraz na prezentowaniu sukcesów. Pana zdaniem te sukcesy nie przekonają mieszkańców?

Hanna Gronkiewicz-Waltz była do tej pory prezydentem na pół etatu. Ona ma drugi etat na uczelni i nie pracowała w poniedziałki w ratuszu. Ona jest prezydentem "na pół gwizdka". Obecnie powinna się zająć pracą na rzecz warszawiaków. Przecież taki ma mandat, ma działać na rzecz rozwoju Warszawy. Tymczasem ona deklaruje, że będzie działała przez dwa miesiące, by pokazywać dotychczasowe sukcesy. To będą jedynie sztuczki PR-owskie. Obecnie prezydent najczęściej szczyci się dużymi wydatkami na inwestycje. Te duże wydatki jednak biorą się głównie z tego, że inwestycje w stolicy są bardzo, bardzo drogie. Gdy się temu przyjrzeć, okazuje się, że nie ma się i w tej sprawie czym chwalić. To jest słaby punkt w polityce Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Widzi Pan pozytywne skutki akcji referendalnej? W Warszawie ostatnio doszło do kilku dymisji, szybciej prowadzone są prace przy budowie II linii metra...

Akcja referendalna rzeczywiście przynosi pewne skutki. W warunkach konkurencji, zagrożenia zawsze dochodzi do mobilizacji. Ten efekt został osiągnięty. Jestem przekonany, że gdyby nie zagrożenie referendum nadal odpowiedzialny za zmiany ws. gospodarki odpadami byłby wiceprezydent Jarosław Kochaniak. Widzieliśmy kilka decyzji i kilka zmian w sposobie działania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ona pojawiła się choćby na ulicach Warszawy. Do tej pory prezydent nie była dostępna dla warszawiaków, ona nie znała zupełnie problemów mieszkańców stolicy. Dialog społeczny w mieście nie istniał. To był jeden z największych grzechów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ona oderwała się od rzeczywistości. Rzeczywiście są pewne pozytywne skutki akcji referendalnej. Jednak rychło w czas, jest za późno. Jest zdecydowanie za późno.

Do zaakceptowania dla Pana jest sytuacja, w której Hanna Gronkiewicz-Waltz zostaje odwołana, a na jej miejsce premier wyznacza komisarza z PO?

To jest oczywiście możliwe i zgodne z prawem. Jednak w mojej ocenie, aby demokracji stało się zadość, lepiej byłoby zapytać warszawiaków, kto ich zdaniem powinien zostać nowym prezydentem stolicy. Tak zrobiono np. w Elblągu. My się wyborów nie boimy, sądzimy, że takie rozwiązanie będzie z większym pożytkiem dla stolicy i jej mieszkańców.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Zainteresował Cię artykuł?facebook.com/stefczyk.info?fref=ts"> Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook