Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: PO jest rozbestwiona władzą

03.01.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, radnym PiS w Warszawie - o polityce miejskiej oraz naturze działań PO.

Stefczyk.info: Początek roku w Warszawie przywitał nas drastyczną podwyżką cen biletów komunikacji miejskiej oraz zapowiedzią podwyżki innych opłat. Czy ten rok może być dla mieszkańców stolicy dobrym rokiem?

Maciej Wąsik: Ten rok, nie tylko dla mieszkańców Warszawy, będzie rokiem niezwykle trudnym finansowo. Niestety władze Warszawy, zamiast szukać oszczędności w kosztach funkcjonowania administracji, wprowadzają przede wszystkim podwyżki poziomu danin w Polsce. Mamy już podwyżkę ceny biletów komunikacji miejskiej. To drastyczna podwyżka. Obecnie bilet jednorazowy kosztuje 4,4 zł. To jednak nie koniec podwyżek. Od lipca będziemy musieli płacić więcej za wywóz śmieci. W życie wchodzi ustawa śmieciowa, przegłosowana przez PO. Te przepisy sprawiają, że to samorządy są właścicielami śmieci i one zlecają ich wywóz. To będzie skutkowało większymi opłatami niż w sytuacji wolnej konkurencji. Obecnie to my decydujemy, kto wywozi śmieci. Wyższe opłaty oczywiście pokryją również utylizację śmieci, ale w naszej ocenie drastyczne podwyżki nie są uprawnione.

Podwyżki są pewne?

W styczniu Rada Warszawy przyjmie uchwałę, która podwyższy opłaty za wywóz śmieci o około 200 procent od każdego gospodarstwa domowego. Jeśli ktoś obecnie płaci 19 złotych za wywóz śmieci, po zmianach będzie płacił 60 złotych.

W Tallinnie w styczniu 2013 wprowadzono bezpłatną komunikację miejską, choć tam również mają kryzys. Dlaczego w Polsce działania władzy zmierzają jedynie do podwyższania opłat?

To jest bowiem najprostsze dla władzy. Najłatwiej nie ograniczać siebie, ale nakładać coraz większe ciężary na obywateli. Obecna filozofia władzy wyznacza rządzącym jeden kierunek. Wydaje się, że Platforma Obywatelska po prostu jest zbyt długo przy władzy. PO jest rozbestwiona tą władzą. Własne interesy partyjne stawia zbyt wysoko, w porównaniu z interesem publicznym. Interes publiczny musi być zawsze na pierwszym miejscu. Przykładem prezydenta stolicy, który stawiał interes publiczny na czele, był Lech Kaczyński. On nie wydawał tak wiele na PR co Hanna Gronkiewicz-Waltz - rządził efektywnie, a nie efektownie. Trzeba patrzeć na proporcje - jak wiele interesów partyjnych, a jak wiele interesów publicznych chce realizować partia rządząca. Mam nadzieję, że będzie się to zmieniało, by interes publiczny był ważniejszy.

Prof. Jadwiga Staniszkis mówiła w tygodniku "wSieci", że Hanna Gronkiewicz-Waltz jako jedyna może zagrozić pozycji Donalda Tuska w PO oraz rządzie. Jak Pan to ocenia?

Odnoszę wrażenie, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jest znudzona Warszawą, nie widzę dynamiki jej działań. Stolica to nie jest coś, co ją rajcuje, to nie jej bajka. Zbyt dużo obowiązków zrzuca na swoich zastępców, którzy są zwykłymi urzędnikami. Nie zdziwiłoby mnie, gdyby prezydent spoglądała z zainteresowaniem na wielką, centralną politykę, gdyby spoglądała na nią, niczym na łakomy kąsek. Jednak z drugiej strony nie widzę, by ona wysyłała sygnały, że chce zagrozić pozycji Tuska. Jeśli w PO tendencje odśrodkowe będą silne sądzę, że zagrożeniem dla Tuska stanie się tradycyjnie Grzegorz Schetyna. On się obecnie przyczaił, ale zapewne pracuje intensywnie i analizuje sytuację.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook