Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: O infoaferze CBA wiedział już w 2009 roku

07.03.2012

"Rzeczpospolita" ujawnia dziś kulisy największej afery korupcyjnej w administracji państwowej, a dokładnie trwałego systemu korupcyjnego, który trawi polską administrację publiczną od wielu lat. W zamian za gwarancje pracy i korzyści materialne pracownicy największych instytucji publicznych włącznie z MSWiA, ZUS, policją i strażą pożarną podpisywali z firmami kontrakty na informatyzację tych firm na niebotyczne sumy, z aneksami uniemożliwiającymi w praktyce ich zerwanie. O komentarz portal Stefczyk.info poprosił b. z-cę szefa CBA Macieja Wąsika, dziś szefa warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Ujawnienie tej afery jest niezwykle ważne, z punktu widzenia ścigania przestępczości korupcyjnej w Polsce. Przetargi informatyczne są bardzo zindywidualizowane, bardzo mało zestandaryzowane. Składane oferty były niezwykle zróżnicowane cenowo. Państwo mogło przepłacać ogromne pieniądze na tychże przetargach, a w tle oczywiście często mogła być korupcja.

Dobrze się dzieje, że ta sprawa ujrzała światło dzienne i jest kontynuowana. Bo tylko przypomnę, że jest to afera, którą już i my zauważyliśmy i zaczęliśmy się nią zajmować, kiedy byliśmy w CBA [w latach 2006-2009 - red.]. Wiedzieliśmy np. o niejasnościach związanych z informatyzacją ZUS-u, o czym głośno mówiliśmy. Zapoczątkowaliśmy zajmowanie się kontraktami informatycznymi, ale niestety nie mogę tu mówić o szczegółach. Mówił o tym chociażby  Mariusz Kamiński w słynnym wywiadzie dla "Uważam Rze", niepokojąc się, że pewne sprawy nie są kontynuowane.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na termin ujawnienia tej afery - październik ub. roku, kiedy został zatrzymany szef Centrum Projektów Informatycznych w MSWiA Andrzej M. i sześć innych osób. W mojej ocenie CBA miała te materiały zgromadzone dużo wcześniej i wyciągnięcie ich w momencie, kiedy był konstruowany nowy rząd, było takim celnym uderzeniem w Grzegorza Schetynę - nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Nie oznacza to, że jest ona wymyślona, nie, to nie jest sprawa dęta, ale wyciągnięcie jej w takim momencie miało w mojej opinii charakter polityczny.

Przypomnę, że dokładnie rok temu na jednym ze spotkań mówiłem m.in. o tym, że kontrakty z Prokomem były tak skonstruowane, że ta prywatna firma była właścicielem całego oprogramowania, pozwalającego na wypłacanie ludziom emerytur - czyli to od tej prywatnej firmy zależała terminowość i akuratność wypłacania ich emerytur. Co by było, gdyby ta firma dostała się w obce ręce, a była tylko spółką prawa handlowego? Mówił o tym już w wywiadzie dla Gazety Wyborczej były prezes ZUS Paweł Wypych i nikt z obecnych władz ZUS tego nie dementował.

Z tego spotkania ekipa TVN 24 zrobiła program i zostałem w nim wyśmiany za takie stawianie spraw - personalnie przez pana Sekielskiego. W związku z tym, zadałem ZUS-owi, w trybie dostępu do informacji publicznej pytania odnoszące się do wszystkich poruszonych w programie TVN-owskim problemów i dostałem odpowiedź, która potwierdzała, że przez prawie 15 lat, kiedy był budowany Kompleksowy System Informatyczny, Prokom był w posiadaniu kodów źródłowych do oprogramowania, co stawiało go w niezwykle korzystnej pozycji negocjacyjnej.

Sytuacja się zmieniła w 2010 roku, kiedy umowa z Prokomem (od 2008 r.pod nazwą Asseco) została zrealizowana i dokonano ostatecznego odbioru systemu, przejmując majątkowe prawa autorskie do kodów źródłowych i dokumentacji systemu, którymi wcześniej ZUS nie dysponował. Tym nie mniej przez te lata ZUS zapłacił Prokomowi i jego następcy prawnemu ok. 3 mld zł!

Warto tu wspomnieć, że obecny szef ZUS-u Zbigniew Derdziuk podpisał właśnie z tą Asseco nową, 3-letnią umowę na utrzymanie tego systemu za blisko 250 mln zł.

not. zrk
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook