Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: nie może być świętych krów

19.12.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem CBA, radnym PiS w Warszawie Maciejem Wąsikiem.

Stefczyk.info: W rozmowie z RMF FM szef CBA Paweł Wojtunik wrócił do sprawy infoafery. Pytany, jak daleko sięga postępowanie w tej sprawie i czy dotknie osoby na wyższych stanowiskach niż wiceministra, Wojtunik mówił: „założenie, że ministrowie są głównymi decydentami w tego typu sprawach, jest założeniem błędnym, bo w tej sprawie najwyższym dysponentem budżetowym był dyrektor CPI, a ministrowie sprawują jedynie nadzór nad tą działalnością. W związku z tym poszukiwanie tutaj jakichkolwiek zachowań czy działań przestępczych ze strony innych osób, jest trochę na wyrost. Chociaż jeżeli będzie sięgała wyżej to gwarantuję, że sięgnie również po takie osoby”. Jak Pan ocenia te słowa?

Maciej Wąsik: W mojej ocenie gospodarzem tego postępowania jest prokuratura. I to prokuratura będzie decydowała, kto za co odpowiada, a nie pan Wojtunik. CBA wykonuje w tej sprawie jedynie pewne czynności, i to pod nadzorem prokuratury. Tę wypowiedź szefa Biura oceniam, jako sygnał, że on za daleko nie pójdzie. To jest komunikat wysłany do przełożonych, że sprawa nie pójdzie za wysoko. Ja to tak odbieram. Oczywiście jednak nie znam materiałów śledztwa, trudno mi ocenić, czy ministrowie brali udział w przestępczych działaniach, czy nie. Mam nadzieję, że prokuratura zbada to bardzo szczegółowo.

Co z drugą strona tego przestępczego procederu? Tu również działania wymiaru sprawiedliwości ograniczają się?

Wiemy wszyscy, że pieniędzy z dużej korporacji nie da się przeznaczyć na łapówkę, czyli wydatkować bez faktury, decyzją jednej osoby. I to na niskim szczeblu. Z tego, co wiem, natomiast w dwóch największych korporacjach, których dotyczyły te afery, zatrzymano tylko po jednej osobie. Jak to się stało, że ze środków koncernu wychodzą na łapówkę pieniądze, ale zatrzymany zostaje tylko jeden dyrektor? Przecież to zarząd podejmuje decyzje o wydatkowaniu środków, są odpowiednie procedury w koncernach. Nie ma możliwości, by ktoś wyjął z szafy 1 milion złotych i poszedł zapłacić łapówkę. No chyba że stworzono jakiś fundusz korupcyjny. Pytam więc dlaczego działania w koncernach informatycznych ograniczyły się do jednej osoby w każdej firmie? Wydaje się, że ktoś się boi sięgać wyżej, iść dalej.

Czy CBA powinna przygotować raport dotyczący odpowiedzialności politycznej za tę aferę? Być może dowodów na zarzuty karne dla ministrów nie ma, ale sprawa odpowiedzialności politycznej powinna być również zbadana

CBA ma obowiązek informowania premiera o różnorakich zagrożeniach. Sądzę, że premier Donald Tusk powinien zażądać od Biura stosownych opracowań i informacji. Nie wiemy, czy takie wiadomości zostały przekazane szefowi rządu, bowiem to sprawy niejawne. Jednak jedno jest pewne, to Donald Tusk powinien podjąć decyzję kto jest odpowiedzialny politycznie za tę aferę.

Na jakiś czas opinia publiczna skupiła się na sprawie infoafery. Czy to jest najważniejszy obszar korupcji w Polsce? Może mamy do czynienia z przykrywaniem innych, bardziej patologicznych zjawisk?

Sądzę, że w tej sprawie nie mamy do czynienia z celową akcją przykrywania czegokolwiek. Śledztwo ws. infoafery poszło zwyczajnie już za daleko, by je ukrywać. Zbyt dużo osób o tym wiedziało, zbyt wielu świadków złożyło zeznania. Jednak terminy niektórych zatrzymań wydają się być nieprzypadkowe. Moim zdaniem najważniejszym problemem Polski ws. korupcji jest bezkarność elit. Ona została udowodniona choćby ostatnim umorzeniem sprawy wobec prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, ale również wieloma innymi umorzeniami. Obszarów korupcji w Polsce jest oczywiście bardzo wiele. To również skutek tego, że realna walka z korupcją została zahamowana po odejściu Mariusza Kamińskiego z CBA. Jestem o tym przekonany. Najważniejszym problemem obecnie jest pokazanie, że nie będzie w kraju świętych krów. W Polsce za czasów Donalda Tuska wrócono do zasady świętych krów, do zasady, że władzy się nie rusza. Wiele afer zakończyło się niczym. Tusk wrócił do polityki, którą obrazuje stwierdzenie: małego złodzieja powiesimy, przed dużym będziemy się kłaniać.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/tvn24]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook