Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Nie miałem wątpliwości, że mamy rację

26.04.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem CBA Maciejem Wąsikiem, radnym PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: Sąd apelacyjny wyda wyrok w procesie Beaty Sawickiej. Czego Pan oczekuje od rozstrzygnięcia w tej sprawie?

Maciej Wąsik: Spodziewam się, że główne decyzje sądu pierwszej instancji ostaną utrzymane. Wiem, że w tej sprawie apelację składała również prokuratura. Jednak w mojej ocenie najważniejsze, by zapadł wyrok skazujący, żeby sąd apelacyjny utrzymał decyzję sądu okręgowego w Warszawie. W mojej ocenie to była słuszna decyzja.

Ma Pan poczucie, że ten wyrok jest potwierdzeniem słuszności działań CBA?

Ja co do słuszności naszych działań nie miałem żadnych wątpliwości. Nie potrzebuję potwierdzenia przez sąd. Ja wiem, jak one były podejmowane. Wiem również, że musieliśmy się "kopać z koniem", ponieważ pani Sawicka złożyła swoje zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Wszystkie prokuratury i sądy, które się tą sprawą zajmowały, były jednak zgodne, że nie ma podstaw, by sądzić czy mówić, że nasze działania były niezgodne z prawem. Podobnie było w każdej sprawie, którą prowadziliśmy w Biurze. W mojej ocenie sprawa Sawickiej miała taką samą podstawę, jak sprawa np. afery gruntowej. Ale sprawę afery gruntowej wykorzystano do celów politycznych, by odwołać Mariusza Kamińskiego. Ja jednak sądzę, że w każdej sytuacji, w każdym procesie się wybronimy. Prawda zwycięży.

Dziś z jednej strony sądy wydają wydoki skazujące w sprawach prowadzonych za państwa czasów. Z drugiej strony jesteście Państwo ciągani przed sądy za domniemane nieprawidłowości. To spory dysonans.

Oczywiście. Mamy ogromny dysonans. W wyniku działań Donalda Tuska wysłano fatalny sygnał, że walczyć z korupcją można jedynie do pewnego poziomu, że działać można jedynie pod kontrolą partii rządzącej. Taki sygnał wysłali Donald Tusk i jego ludzie, doprowadzając do oskarżenia Mariusza Kamińskiego. Liczba przesłuchań, jakie miał Kamiński po odejściu z CBA, była zatrważająca. To było przynajmniej kilkadziesiąt przypadków. To jest sygnał - zawsze to powtarzam, który nie służy walce w korupcją. Najbardziej szkodliwa korupcja to ta, która ma miejsce na szczytach władzy. Za czasów Tuska nie ma przyzwolenia na walkę z korupcją pod jego bokiem.

"Dziennik Polski" pisze, że CBA zawarło kontrakt na budowę systemu informatycznego z firmą podejrzewaną przed kilku laty o korupcję. Przetarg w tej sprawie właściwie był tajny. Jak Pan to komentuje?

Nie znam szczegółów tej sprawy. Jednak na pewno należy powiedzieć, że CBA również powinna działać w sposób jawny. Są sprawy, które należy utajniać, są sprawy, które trzeba utajniać, ponieważ dotyczą spraw ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Rozumiem, że specyfikacje w danym konkursie można utajnić. Jednak samo postępowanie nie może być utajniane. Nawet jeśli nie stosuje się przepisów prawo zamówień publicznych należy działać w sposób maksymalnie jawny. Zarówno proponowane ceny, jak i wszystkie firmy uczestniczące w przetargu powinny być znane. Dzięki temu opinia publiczna będzie mogła ocenić, czy przetarg był prawidłowy, czy wygrała najlepsza oferta. CBA powinno być jak żona cesarza, zupełnie bez skazy. Sądzę, że w tej sprawie powinno nastąpić jakieś postępowanie kontrolne.

Czy fakt, że kontrahent CBA był podejrzany o korupcję powinien budzić zdziwienie?

Za czasów Mariusza Kamińskiego byłem odpowiedzialny za wdrażanie pewnych regulacji dot. przetargów niejawnych. Procedury CBA wymagają sprawdzenia potencjalnych współpracowników Biura. Dziwi mnie, że w tej sprawie doszło do takiej sytuacji. Szczególnie, że to przecież CBA musiało się zgłosić do firm, a nie opublikowało ogłoszenie o przetargu. To sprawa co najmniej dziwna. Jednak ostateczną ocenę należałoby wystawić dopiero po zapoznaniu się ze szczegółami.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook