Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Nie miałem wątpliwości, że mamy rację

26.04.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem CBA Maciejem Wąsikiem, radnym PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: Sąd apelacyjny wyda wyrok w procesie Beaty Sawickiej. Czego Pan oczekuje od rozstrzygnięcia w tej sprawie?

Maciej Wąsik: Spodziewam się, że główne decyzje sądu pierwszej instancji ostaną utrzymane. Wiem, że w tej sprawie apelację składała również prokuratura. Jednak w mojej ocenie najważniejsze, by zapadł wyrok skazujący, żeby sąd apelacyjny utrzymał decyzję sądu okręgowego w Warszawie. W mojej ocenie to była słuszna decyzja.

Ma Pan poczucie, że ten wyrok jest potwierdzeniem słuszności działań CBA?

Ja co do słuszności naszych działań nie miałem żadnych wątpliwości. Nie potrzebuję potwierdzenia przez sąd. Ja wiem, jak one były podejmowane. Wiem również, że musieliśmy się "kopać z koniem", ponieważ pani Sawicka złożyła swoje zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Wszystkie prokuratury i sądy, które się tą sprawą zajmowały, były jednak zgodne, że nie ma podstaw, by sądzić czy mówić, że nasze działania były niezgodne z prawem. Podobnie było w każdej sprawie, którą prowadziliśmy w Biurze. W mojej ocenie sprawa Sawickiej miała taką samą podstawę, jak sprawa np. afery gruntowej. Ale sprawę afery gruntowej wykorzystano do celów politycznych, by odwołać Mariusza Kamińskiego. Ja jednak sądzę, że w każdej sytuacji, w każdym procesie się wybronimy. Prawda zwycięży.

Dziś z jednej strony sądy wydają wydoki skazujące w sprawach prowadzonych za państwa czasów. Z drugiej strony jesteście Państwo ciągani przed sądy za domniemane nieprawidłowości. To spory dysonans.

Oczywiście. Mamy ogromny dysonans. W wyniku działań Donalda Tuska wysłano fatalny sygnał, że walczyć z korupcją można jedynie do pewnego poziomu, że działać można jedynie pod kontrolą partii rządzącej. Taki sygnał wysłali Donald Tusk i jego ludzie, doprowadzając do oskarżenia Mariusza Kamińskiego. Liczba przesłuchań, jakie miał Kamiński po odejściu z CBA, była zatrważająca. To było przynajmniej kilkadziesiąt przypadków. To jest sygnał - zawsze to powtarzam, który nie służy walce w korupcją. Najbardziej szkodliwa korupcja to ta, która ma miejsce na szczytach władzy. Za czasów Tuska nie ma przyzwolenia na walkę z korupcją pod jego bokiem.

"Dziennik Polski" pisze, że CBA zawarło kontrakt na budowę systemu informatycznego z firmą podejrzewaną przed kilku laty o korupcję. Przetarg w tej sprawie właściwie był tajny. Jak Pan to komentuje?

Nie znam szczegółów tej sprawy. Jednak na pewno należy powiedzieć, że CBA również powinna działać w sposób jawny. Są sprawy, które należy utajniać, są sprawy, które trzeba utajniać, ponieważ dotyczą spraw ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Rozumiem, że specyfikacje w danym konkursie można utajnić. Jednak samo postępowanie nie może być utajniane. Nawet jeśli nie stosuje się przepisów prawo zamówień publicznych należy działać w sposób maksymalnie jawny. Zarówno proponowane ceny, jak i wszystkie firmy uczestniczące w przetargu powinny być znane. Dzięki temu opinia publiczna będzie mogła ocenić, czy przetarg był prawidłowy, czy wygrała najlepsza oferta. CBA powinno być jak żona cesarza, zupełnie bez skazy. Sądzę, że w tej sprawie powinno nastąpić jakieś postępowanie kontrolne.

Czy fakt, że kontrahent CBA był podejrzany o korupcję powinien budzić zdziwienie?

Za czasów Mariusza Kamińskiego byłem odpowiedzialny za wdrażanie pewnych regulacji dot. przetargów niejawnych. Procedury CBA wymagają sprawdzenia potencjalnych współpracowników Biura. Dziwi mnie, że w tej sprawie doszło do takiej sytuacji. Szczególnie, że to przecież CBA musiało się zgłosić do firm, a nie opublikowało ogłoszenie o przetargu. To sprawa co najmniej dziwna. Jednak ostateczną ocenę należałoby wystawić dopiero po zapoznaniu się ze szczegółami.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook