Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: nie dopuścimy do powrotu pomnika braterstwa broni

18.06.2013

Warszawska Platforma razem z Hanną Gronkiewicz-Waltz nie rezygnuje z powrotu na Plac Wileński pomnika polsko-radzieckiego braterstwa broni, popularnie zwanego pomnikiem czterech śpiących. Ratusz wydał już na jego renowację 2 mln zł i wbrew protestom mieszkańców oraz organizacji kombatanckich, zamierza doprowadzić do jego ponownego ustawienia, choć już nie w tak centralnym punkcie placu. Co ciekawe, za usunięciem tego kontrowersyjnego pomnika z przestrzeni publicznej opowiedział się nie tylko Andrzej Kunert sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Walk, ale nawet wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski (PO) oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski (również PO). O dziwnym uporze składania hołdu oprawcom Polaków rozmawiamy z Maciejem Wąsikiem, szefem warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - Jaka jest obecnie sytuacja z pomnikiem. Kiedy oficjalnie ma wrócić na Plac Wileński?

- Z przekąsem mogę odpowiedzieć, że dzisiaj sytuacja z pomnikiem jest "idealna", a to z tej prostej przyczyny, że go po prostu na Placu Wileńskim nie ma. I to na pewno jest sytuacja pożądana.

Niemniej jednak, jak wiadomo, władze miasta przygotowują się do tego, żeby ten pomnik powrócił. Mało tego, pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, przeprowadziła nawet badanie wśród warszawiaków, czy chcą powrotu tego pomnika i nie trudno zgadnąć, że większość opowiedziała się za pozostawieniem pomnika. Wiadomo jednak, że odpowiedź bardzo często zależy od sposobu sformułowania pytania.

Dlatego nie ma wątpliwości, że Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie chciała, żeby pomnik wrócił na plac. Myślę jednak, że do jesieni, kiedy odbędzie się referendum w sprawie jej odwołania, nie będzie robiła żadnych gwałtownych ruchów i będziemy mieli do czynienia z takim stanem zawieszenia, tak, jak to miejsce teraz. Rozumiem, że pani Gronkiewicz-Waltz nie chce sobie budować teraz jakichś nowych konfliktów społecznych, także wewnętrznych, protestów przed referendum, żeby to referendum jak najbardziej ukryć i nie nagłaśniać.

Stefczyk.info: - I nie ma dla niej znaczenia stanowisko zarówno Andrzeja Kunerta, jak i jej partyjnych kolegów - wojewody mazowieckiego i ministra zdrowia?

- Co więcej, profesor Kunert jest nie tylko za usunięciem z przestrzeni publicznej tego pomnika, ale także innych komunistycznych reliktów, np. pomnika Berlinga. Ale to nie robi wrażenie na pani prezydent - Hanna Gronkiewicz-Waltz trwa w swoim uporze. Mam jednak nadzieję, że presja społeczna, środowisk akowskich, niepodległościowych doprowadzi do tego, że pani prezydent zmądrzeje.

Stefczyk.info: - A zdanie jej partyjnych kolegów nie robi na niej wrażenia?

- Nie, to jest decyzja samorządu i warszawskiej Platformy Obywatelskiej. Rada Miasta Warszawy niestety przyjęła uchwałę w sprawie powrotu pomnika i jego przesunięcia o kilkadziesiąt metrów od dotychczasowej lokalizacji.

Z tego co wiem, to pewne prace, pomimo znaczących protestów mieszkańców zostały już tam wykonane, wylano m.in. betonowy cokół, ale faktycznie w pewnym momencie zostały one w
Pprzyzna, że Plac Wileński to najlepsze miejsce żeby postawić Pomnik Bitwy Warszawskiej, która przecież uratowała Polskę a pewnie też Europę.
Stefczyk.info: - Zwłaszcza, że cokół pomnika czterech śpiących miał być przygotowany pod pomnik ks. Ignacego Skorupki...?

- Owszem, tak się mówi, ale nie wiadomo, czy to nie jest legenda. Ale to ładna legenda.

Stefczyk.info: - Co zamierzacie robić, żeby nie dopuścić do powrotu tego komunistycznego pomnika?

- Na bieżąco monitorujemy sytuację. Nasi ludzie są w społecznym komitecie sprzeciwu wobec tego pomnika i w momencie, kiedy cokolwiek będzie się działo, podejmiemy stosowną akcję protestacyjną. Myślę, że jesteśmy w stanie nawet zablokować pojawienie się tam tego pomnika. Mam nadzieję jednak, że środki dyplomatyczne i polityczne doprowadzą do tego, żeby ten pomnik postawić tam, gdzie on powinien stać, czyli na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury.

Stefczyk.info: - A w jaki sposób chcecie zablokować powrót tego pomnika?

- Zorganizujemy protest społeczny na tyle silny, aby do powrotu tego pomnika na Plac Wileński nie doszło.


rozmawiał kim
[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook