Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: nie dopuścimy do powrotu pomnika braterstwa broni

18.06.2013

Warszawska Platforma razem z Hanną Gronkiewicz-Waltz nie rezygnuje z powrotu na Plac Wileński pomnika polsko-radzieckiego braterstwa broni, popularnie zwanego pomnikiem czterech śpiących. Ratusz wydał już na jego renowację 2 mln zł i wbrew protestom mieszkańców oraz organizacji kombatanckich, zamierza doprowadzić do jego ponownego ustawienia, choć już nie w tak centralnym punkcie placu. Co ciekawe, za usunięciem tego kontrowersyjnego pomnika z przestrzeni publicznej opowiedział się nie tylko Andrzej Kunert sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Walk, ale nawet wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski (PO) oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski (również PO). O dziwnym uporze składania hołdu oprawcom Polaków rozmawiamy z Maciejem Wąsikiem, szefem warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - Jaka jest obecnie sytuacja z pomnikiem. Kiedy oficjalnie ma wrócić na Plac Wileński?

- Z przekąsem mogę odpowiedzieć, że dzisiaj sytuacja z pomnikiem jest "idealna", a to z tej prostej przyczyny, że go po prostu na Placu Wileńskim nie ma. I to na pewno jest sytuacja pożądana.

Niemniej jednak, jak wiadomo, władze miasta przygotowują się do tego, żeby ten pomnik powrócił. Mało tego, pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, przeprowadziła nawet badanie wśród warszawiaków, czy chcą powrotu tego pomnika i nie trudno zgadnąć, że większość opowiedziała się za pozostawieniem pomnika. Wiadomo jednak, że odpowiedź bardzo często zależy od sposobu sformułowania pytania.

Dlatego nie ma wątpliwości, że Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie chciała, żeby pomnik wrócił na plac. Myślę jednak, że do jesieni, kiedy odbędzie się referendum w sprawie jej odwołania, nie będzie robiła żadnych gwałtownych ruchów i będziemy mieli do czynienia z takim stanem zawieszenia, tak, jak to miejsce teraz. Rozumiem, że pani Gronkiewicz-Waltz nie chce sobie budować teraz jakichś nowych konfliktów społecznych, także wewnętrznych, protestów przed referendum, żeby to referendum jak najbardziej ukryć i nie nagłaśniać.

Stefczyk.info: - I nie ma dla niej znaczenia stanowisko zarówno Andrzeja Kunerta, jak i jej partyjnych kolegów - wojewody mazowieckiego i ministra zdrowia?

- Co więcej, profesor Kunert jest nie tylko za usunięciem z przestrzeni publicznej tego pomnika, ale także innych komunistycznych reliktów, np. pomnika Berlinga. Ale to nie robi wrażenie na pani prezydent - Hanna Gronkiewicz-Waltz trwa w swoim uporze. Mam jednak nadzieję, że presja społeczna, środowisk akowskich, niepodległościowych doprowadzi do tego, że pani prezydent zmądrzeje.

Stefczyk.info: - A zdanie jej partyjnych kolegów nie robi na niej wrażenia?

- Nie, to jest decyzja samorządu i warszawskiej Platformy Obywatelskiej. Rada Miasta Warszawy niestety przyjęła uchwałę w sprawie powrotu pomnika i jego przesunięcia o kilkadziesiąt metrów od dotychczasowej lokalizacji.

Z tego co wiem, to pewne prace, pomimo znaczących protestów mieszkańców zostały już tam wykonane, wylano m.in. betonowy cokół, ale faktycznie w pewnym momencie zostały one w
Pprzyzna, że Plac Wileński to najlepsze miejsce żeby postawić Pomnik Bitwy Warszawskiej, która przecież uratowała Polskę a pewnie też Europę.
Stefczyk.info: - Zwłaszcza, że cokół pomnika czterech śpiących miał być przygotowany pod pomnik ks. Ignacego Skorupki...?

- Owszem, tak się mówi, ale nie wiadomo, czy to nie jest legenda. Ale to ładna legenda.

Stefczyk.info: - Co zamierzacie robić, żeby nie dopuścić do powrotu tego komunistycznego pomnika?

- Na bieżąco monitorujemy sytuację. Nasi ludzie są w społecznym komitecie sprzeciwu wobec tego pomnika i w momencie, kiedy cokolwiek będzie się działo, podejmiemy stosowną akcję protestacyjną. Myślę, że jesteśmy w stanie nawet zablokować pojawienie się tam tego pomnika. Mam nadzieję jednak, że środki dyplomatyczne i polityczne doprowadzą do tego, żeby ten pomnik postawić tam, gdzie on powinien stać, czyli na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury.

Stefczyk.info: - A w jaki sposób chcecie zablokować powrót tego pomnika?

- Zorganizujemy protest społeczny na tyle silny, aby do powrotu tego pomnika na Plac Wileński nie doszło.


rozmawiał kim
[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook