Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Inspiro to rzeczywiście sukces?

18.11.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, radnym PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: Pamiętamy, jak wiele radości wśród warszawskich włodarzy wywołał zakup pociągów metra Inspiro, które jeżdżą w warszawskim metrze. Echo tej radości jeszcze nie ucichło, a mamy poważną awarię. Jeden z pociągów się zapalił, ratusz zawiesił kursy realizowane przez te pociągi. Jak Pan to ocenia?

Maciej Wąsik: Również pamiętam te radosne komentarze. Radość była wielka, przed referendum był wielki sukces. Jednak okazuje się, że w tym kontrakcie jest coś nie tak. Pociągi już przecież zdążyły się zepsuć kilka razy, a wczorajsza sytuacja daje wiele do myślenia. Ona była na tyle poważna, że władze stolicy postanowiły wycofać wszystkie pociągi Inspiro. To nakazuje zadać pytanie czy zakup był dobrą inwestycją, czy został dobrze przygotowany. Będziemy pytać Hannę Gronkiewicz-Waltz o wyjaśnienia tej sytuacji. Będziemy się jej przyglądać uważnie.

Możliwe, że ktoś nie sprawdził dostatecznie dobrze tych pociągów? Atmosfera przed referendum mogła sprzyjać takiej sytuacji?

Sądzę, że pewien nacisk na producentów mógł mieć znaczenie. Pamiętajmy, że podobna sytuacja jest na budowie drugiej linii metra. Tam też widać nacisk na wykonawcę, by wszystko skończyło się w odpowiednim czasie. Chodzi o to, by Hanna Gronkiewicz-Waltz miała czym się pochwalić przed wyborami samorządowymi. No i doszło do dwóch poważnych katastrof budowlanych, na Świętokrzyskiej oraz na Powiślu. Sytuacja związana z Inspiro mogła być taka sama.

Jednak zdaje się, że producent również powinien brać odpowiedzialność za swój produkt...

Oczywiście, to nie jest tak, że nowe pociągi powinny od razu być sprawdzane. One powinny mieć gwarancje producentów. Jednak jest pytanie, czy w tym przypadków również nie mieliśmy presji, by robić jak najszybciej, żeby tylko zdążyć przed referendum.

Sprawę zakupów Inspiro czy Pendolino w Polsce zawsze nadyma się do granic możliwości. Dlaczego wywołuje to taką radość?

Każda władza chce się chwalić. Powstaje jednak pytanie, czy sprawa pociągów Inspiro to jest rzeczywiście sukces. Władza być może nadużywa pewnych zakupów czy decyzji, które można pokazać jak sukces. Władza chwali się, czasem tym, co sukcesem nie jest.

Po referendum mamy falę kontrowersji związanych z działaniami ratusza. Jedna z ostatnich kontrowersji dotyczy tęczy, która kolejny raz została spalona. Władze stołeczne zapowiadają odbudowę tej instalacji. Co pan o tym sądzi?

Zawsze byłem przeciwnikiem tej tęczy. Ona jest paskudna. Co więcej, ona budzi ogromne emocje społeczne. Jestem przeciwnikiem odbudowy tej tęczy, co jednak oczywiście nie znaczy, że pochwalam chuligański wybryk, czyli jej podpalenie. To był czyn chuligański, w ten sposób spraw nie można załatwiać. Obecnie tęcza nie powinna jednak zostać odbudowana.

Może - jak proponują internauci - zamiast tęczy powinien stanąć biało-czerwony łuk?

Oczywiście ten pomysł to jest jakaś proteza. Ale architektonicznie ta instalacja jest okropna. W mojej ocenie ta budowa pasuje do placu Zbawiciela jak pięść do nosa. Jeśli ta budowla ma stać, to niech będzie biało-czerwona. Jednak uważam, że tego na placu nie powinno być.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook