Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Inspiro to rzeczywiście sukces?

18.11.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, radnym PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: Pamiętamy, jak wiele radości wśród warszawskich włodarzy wywołał zakup pociągów metra Inspiro, które jeżdżą w warszawskim metrze. Echo tej radości jeszcze nie ucichło, a mamy poważną awarię. Jeden z pociągów się zapalił, ratusz zawiesił kursy realizowane przez te pociągi. Jak Pan to ocenia?

Maciej Wąsik: Również pamiętam te radosne komentarze. Radość była wielka, przed referendum był wielki sukces. Jednak okazuje się, że w tym kontrakcie jest coś nie tak. Pociągi już przecież zdążyły się zepsuć kilka razy, a wczorajsza sytuacja daje wiele do myślenia. Ona była na tyle poważna, że władze stolicy postanowiły wycofać wszystkie pociągi Inspiro. To nakazuje zadać pytanie czy zakup był dobrą inwestycją, czy został dobrze przygotowany. Będziemy pytać Hannę Gronkiewicz-Waltz o wyjaśnienia tej sytuacji. Będziemy się jej przyglądać uważnie.

Możliwe, że ktoś nie sprawdził dostatecznie dobrze tych pociągów? Atmosfera przed referendum mogła sprzyjać takiej sytuacji?

Sądzę, że pewien nacisk na producentów mógł mieć znaczenie. Pamiętajmy, że podobna sytuacja jest na budowie drugiej linii metra. Tam też widać nacisk na wykonawcę, by wszystko skończyło się w odpowiednim czasie. Chodzi o to, by Hanna Gronkiewicz-Waltz miała czym się pochwalić przed wyborami samorządowymi. No i doszło do dwóch poważnych katastrof budowlanych, na Świętokrzyskiej oraz na Powiślu. Sytuacja związana z Inspiro mogła być taka sama.

Jednak zdaje się, że producent również powinien brać odpowiedzialność za swój produkt...

Oczywiście, to nie jest tak, że nowe pociągi powinny od razu być sprawdzane. One powinny mieć gwarancje producentów. Jednak jest pytanie, czy w tym przypadków również nie mieliśmy presji, by robić jak najszybciej, żeby tylko zdążyć przed referendum.

Sprawę zakupów Inspiro czy Pendolino w Polsce zawsze nadyma się do granic możliwości. Dlaczego wywołuje to taką radość?

Każda władza chce się chwalić. Powstaje jednak pytanie, czy sprawa pociągów Inspiro to jest rzeczywiście sukces. Władza być może nadużywa pewnych zakupów czy decyzji, które można pokazać jak sukces. Władza chwali się, czasem tym, co sukcesem nie jest.

Po referendum mamy falę kontrowersji związanych z działaniami ratusza. Jedna z ostatnich kontrowersji dotyczy tęczy, która kolejny raz została spalona. Władze stołeczne zapowiadają odbudowę tej instalacji. Co pan o tym sądzi?

Zawsze byłem przeciwnikiem tej tęczy. Ona jest paskudna. Co więcej, ona budzi ogromne emocje społeczne. Jestem przeciwnikiem odbudowy tej tęczy, co jednak oczywiście nie znaczy, że pochwalam chuligański wybryk, czyli jej podpalenie. To był czyn chuligański, w ten sposób spraw nie można załatwiać. Obecnie tęcza nie powinna jednak zostać odbudowana.

Może - jak proponują internauci - zamiast tęczy powinien stanąć biało-czerwony łuk?

Oczywiście ten pomysł to jest jakaś proteza. Ale architektonicznie ta instalacja jest okropna. W mojej ocenie ta budowa pasuje do placu Zbawiciela jak pięść do nosa. Jeśli ta budowla ma stać, to niech będzie biało-czerwona. Jednak uważam, że tego na placu nie powinno być.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook