Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: "FBI nigdy nie zerwała umowy z CBA"

03.01.2014

Znów czytamy w mediach, że w 2007 r. FBI miało zerwać współpracę z CBA po tym, jak ich agent został wykorzystany w operacji rozpracowywania posłanki Platformy Obywatelskiej Beaty Sawickiej, podając się za biznesmena z USA. O ostateczne wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do Macieja Wąsika, ówczesnego zastępcy szefa CBA, Mariusz Kamińskiego.

Stefczyk.info: - Wyjaśnijmy więc raz na zawsze - czy FBI, oburzone uwikłaniem swojego agenta w aferę korupcyjną posłanki PO Beaty Sawickiej zerwało współpracę z CBA?

Maciej Wąsik: - To jest po prostu nieprawda. Przypomnę, że CBA rzeczywiście skorzystało w 2007 r. z pomocy udzielonej przez FBI w trakcie realizacji operacji specjalnej, w wyniku której zostali zatrzymani burmistrz Helu Mirosław Wądołowski oraz posłanka PO Beata Sawicka. Natomiast nigdy nie otrzymaliśmy, ani w sposób oficjalny, ani nieoficjalny informacji ze strony FBI, jakoby zrywało ono współpracę z CBA. Kontakty z Federalnym Biurem Śledczym zostały nawiązane za czasów Mariusz Kamińskiego i współpraca ta bardzo dobrze się układała, aż do odwołania Mariusza Kamińskiego.

Dodam, że Mariusz Kamiński, już po zakończeniu sprawy Sawickiej, po 2007 r. spotkał się z bardzo sympatycznymi gestami ze strony Ambasady USA podczas oficjalnych uroczystości, które dobitnie świadczą, że ta sprawa nie wpłynęła w najmniejszym stopniu na jakiekolwiek pogorszenie stosunków.


Jednak dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej Robert Zieliński uparcie twierdzi, że Amerykanie tę umowę wówczas zerwali - powtarza to przy okazji obecnej współpracy CBA i FBI przy infoaferze, powołując się na źródła w Ambasadzie USA w Warszawie...

- W mojej ocenie, ten dziennikarz nie ma informacji z ambasady amerykańskiej a ma od obecnego szefa CBA Pawła Wojtunika, który stara się zdyskredytować swojego poprzednika – Mariusza Kamińskiego. Paweł Wojtunik zawsze próbował budować swój wizerunek na tym, że naprawia CBA po Mariuszu Kamińskim. Mówił, że musiał naprawić relacje z prokuraturą i rzekomo odbudować relacje z FBI, co jest po prostu nieprawdą - nie ma żadnego dowodu na to, że FBI czy to oficjalnie, czy nieoficjalnie zerwało z CBA współpracę.


Przypomnijmy jeszcze, że współpraca CBA z FBI była też pretekstem do ataku na Mariusza Kamińskiego ze strony Gazety Wyborczej i w następstwie donosu Donalda Tuska i Jacka Cichockiego do prokuratury w 2008 r. Współpracując z FBI Kamiński popełnił przestępstwo?

- Rzeczywiście pan minister Cichocki złożył takie zawiadomienie. Ja je traktuję, jako takie szukanie dziury w całym i szukanie haków na Mariusza Kamińskiego. Przypomnę, że premier zapowiadał, że w przypadku potwierdzenia się zarzutów, zdymisjonuje Mariusza Kamińskiego. Śledztwo zakończyło się umorzeniem dopiero w 2010 r., już po zdymisjonowaniu przez premiera Tuska Mariusza Kamińskiego, z tego powodu, że zarzucany Mariuszowi Kamińskiemu czyn nie nosił znamion przestępstwa.

CZYTAJ TAKŻE: Współpraca CBA z FBI nie była przestępstwem. Śledztwo umorzone

To była zresztą niezła historia, gdy Donald Tusk zarzucił szefowi służby, którą nadzoruje, podjęcie współpracy z FBI, służbą najważniejszego sojusznika Polski - współpracy legalnej, przewidzianej i umowami międzynarodowymi. To było kuriozalne.


A jak Pan dzisiaj ocenia tę współpracę?

Współpraca ta nie odbywała się na zasadzie "lubi - nie lubi" czy "podoba mi się - nie podoba", tylko na podstawie ustawy o CBA i umów międzynarodowych, które Polska zawarła. Ona nie odbywała się w sposób ciągły, tylko w zależności od potrzeb. Uważam, że była ona bardzo dobra i owocna.

 
not. zrk
[fot. Wikimedia Commons/domena publiczna]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook