Jedynie prawda jest ciekawa

Wąsik: "FBI nigdy nie zerwała umowy z CBA"

03.01.2014

Znów czytamy w mediach, że w 2007 r. FBI miało zerwać współpracę z CBA po tym, jak ich agent został wykorzystany w operacji rozpracowywania posłanki Platformy Obywatelskiej Beaty Sawickiej, podając się za biznesmena z USA. O ostateczne wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do Macieja Wąsika, ówczesnego zastępcy szefa CBA, Mariusz Kamińskiego.

Stefczyk.info: - Wyjaśnijmy więc raz na zawsze - czy FBI, oburzone uwikłaniem swojego agenta w aferę korupcyjną posłanki PO Beaty Sawickiej zerwało współpracę z CBA?

Maciej Wąsik: - To jest po prostu nieprawda. Przypomnę, że CBA rzeczywiście skorzystało w 2007 r. z pomocy udzielonej przez FBI w trakcie realizacji operacji specjalnej, w wyniku której zostali zatrzymani burmistrz Helu Mirosław Wądołowski oraz posłanka PO Beata Sawicka. Natomiast nigdy nie otrzymaliśmy, ani w sposób oficjalny, ani nieoficjalny informacji ze strony FBI, jakoby zrywało ono współpracę z CBA. Kontakty z Federalnym Biurem Śledczym zostały nawiązane za czasów Mariusz Kamińskiego i współpraca ta bardzo dobrze się układała, aż do odwołania Mariusza Kamińskiego.

Dodam, że Mariusz Kamiński, już po zakończeniu sprawy Sawickiej, po 2007 r. spotkał się z bardzo sympatycznymi gestami ze strony Ambasady USA podczas oficjalnych uroczystości, które dobitnie świadczą, że ta sprawa nie wpłynęła w najmniejszym stopniu na jakiekolwiek pogorszenie stosunków.


Jednak dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej Robert Zieliński uparcie twierdzi, że Amerykanie tę umowę wówczas zerwali - powtarza to przy okazji obecnej współpracy CBA i FBI przy infoaferze, powołując się na źródła w Ambasadzie USA w Warszawie...

- W mojej ocenie, ten dziennikarz nie ma informacji z ambasady amerykańskiej a ma od obecnego szefa CBA Pawła Wojtunika, który stara się zdyskredytować swojego poprzednika – Mariusza Kamińskiego. Paweł Wojtunik zawsze próbował budować swój wizerunek na tym, że naprawia CBA po Mariuszu Kamińskim. Mówił, że musiał naprawić relacje z prokuraturą i rzekomo odbudować relacje z FBI, co jest po prostu nieprawdą - nie ma żadnego dowodu na to, że FBI czy to oficjalnie, czy nieoficjalnie zerwało z CBA współpracę.


Przypomnijmy jeszcze, że współpraca CBA z FBI była też pretekstem do ataku na Mariusza Kamińskiego ze strony Gazety Wyborczej i w następstwie donosu Donalda Tuska i Jacka Cichockiego do prokuratury w 2008 r. Współpracując z FBI Kamiński popełnił przestępstwo?

- Rzeczywiście pan minister Cichocki złożył takie zawiadomienie. Ja je traktuję, jako takie szukanie dziury w całym i szukanie haków na Mariusza Kamińskiego. Przypomnę, że premier zapowiadał, że w przypadku potwierdzenia się zarzutów, zdymisjonuje Mariusza Kamińskiego. Śledztwo zakończyło się umorzeniem dopiero w 2010 r., już po zdymisjonowaniu przez premiera Tuska Mariusza Kamińskiego, z tego powodu, że zarzucany Mariuszowi Kamińskiemu czyn nie nosił znamion przestępstwa.

CZYTAJ TAKŻE: Współpraca CBA z FBI nie była przestępstwem. Śledztwo umorzone

To była zresztą niezła historia, gdy Donald Tusk zarzucił szefowi służby, którą nadzoruje, podjęcie współpracy z FBI, służbą najważniejszego sojusznika Polski - współpracy legalnej, przewidzianej i umowami międzynarodowymi. To było kuriozalne.


A jak Pan dzisiaj ocenia tę współpracę?

Współpraca ta nie odbywała się na zasadzie "lubi - nie lubi" czy "podoba mi się - nie podoba", tylko na podstawie ustawy o CBA i umów międzynarodowych, które Polska zawarła. Ona nie odbywała się w sposób ciągły, tylko w zależności od potrzeb. Uważam, że była ona bardzo dobra i owocna.

 
not. zrk
[fot. Wikimedia Commons/domena publiczna]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook