Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: CBA przykrywało aferę Nowaka?

16.12.2013

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. oświadczeń majątkowych Adama Hofmana. Stwierdziła, że brak jest uzasadnionego podejrzenia zaistnienia przestępstwa. Zawiadomienie o nieprawidłowościach w oświadczeniach majątkowych posła PiS złożyło CBA. O komentarz poprosiliśmy Macieja Wąsika, b. wiceszefa CBA, dziś lidera radnych Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia całą "aferę" wokół Adama Hofmana?

Maciej Wąsik: Przede wszystkim, jak już wiemy, zawiadomienie, które złożyło Centralne Biuro Antykorupcyjne wobec Adama Hofmana okazało się zupełnym niewypałem. Co więcej, z tego co wiem, to w samym CBA były poważne wątpliwości czy w ogóle składać takie zawiadomienie.

Przypomnę też, że CBA złożyło nie jedno a dwa zawiadomienia - jedno do prokuratury rejonowej a drugie dostał Prokurator Generalny. Nietrudno się domyślić, że zwłaszcza to drugie zawiadomienie zostało złożone po to, żeby sprawa została jak najbardziej nagłośniona. Było to w momencie, kiedy wybuchła sprawa oświadczenia majątkowego pana ministra Sławomira Nowaka - jego słynnych zegarków.

Opinia publiczna miała dostać sygnał, że i jedni mają problemy z łapówkarstwem i drudzy mają też takie same problemy. A to przecież jest nieprawda - Adam Hofman popełnił pewien błąd zaciągając pożyczki od przyjaciela (które zwrócił, żeby nie było wątpliwości), a których nie zarejestrował w urzędzie skarbowym. Okazało się to wykroczeniem i to przedawnionym. Adam Hofman zapłacił jednak przedawniony podatek od pożyczek i bardzo dobrze, bo podatki trzeba płacić, tym bardziej powinni je płacić posłowie. Tymczasem Sławomir Nowak nie potrafi wytłumaczyć w sposób przekonujący skąd tak naprawdę ma ten zegarek - wciąż wokół tego jest dużo wątpliwości.

Jednak w świadomości opinii publicznej zostało przekonanie, że i jedni i drudzy mają problemy z oświadczeniami majątkowymi, a to jak widać jest nieprawdą - Adam Hofman popełnił wykroczenie, a "gruba sprawa" jest wokół Sławomira Nowaka - co do tego, ja nie mam tutaj żadnych wątpliwości.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy CBA w sposób świadomy wpisało się w tę grę, czy w sposób przypadkowy.


No właśnie, część komentatorów uważa, że Biuro wyczuwa i reaguje zgodnie z zapotrzebowaniami politycznymi pozostającej u władzy Platformy Obywatelskiej. Czy coś takiego może mieć miejsce?


Coś w tym może być i proszę jeszcze pamiętać o jeszcze jednym elemencie - panu Wojtunikowi właśnie kończyła się kadencja i z tego co wiem, jeszcze parę miesięcy temu na salonach było głośno, że pan Wojtunik nie będzie pracował w CBA przez drugą kadencję. Skarżył się na to wielu osobom sam Wojtunik, ubolewając, że nie został doceniony. Jak już wiadomo, został jednak "doceniony" - już jest pytanie komisji ds. służb specjalnych o opinię w sprawie jego kandydatury na następną kadencję jako szefa CBA.


Ciekawe jest też tu zachowanie mediów mainstreamowych - natychmiastowe podjęcie tematu oświadczeń Hofmana i wyciszenie afery Nowaka. Wzajemne perfekcyjne porozumienie władzy, służb i mediów?


Myślę, że tak, że można mówić o takim porozumieniu. Oczywiście z mediami głównego nurtu. One tylko czekały na pretekst, żeby odwrócić zainteresowanie opinii publicznej i skierować ostrze swojej krytyki w stronę Prawa o Sprawiedliwości i taki pretekst dostały. Przypomnę że tytuły brzmiały: "100 tysięcy złotych przelewu na konto Adama Hofmana". Miały one sugerować, że Adam Hofman przyjął łapówkę. A to jest oczywista nieprawda i myślę, że niektórzy dziennikarze powinni teraz posypać swoje głowy popiołem.


Myśli Pan, że te media będą teraz wyjaśniać jak było naprawdę, czy uznają, że nie po to robiły szum wokół Adama Hofmana, żeby teraz to teraz "odszczekiwać"?


Mam nadzieję, że przynajmniej rzetelnie i uczciwie o tym poinformują, że Adam Hofman nie popełnił żadnego przestępstwa, że było to wykroczenie i to wykroczenie, z tego co wiem - przedawnione. Wierzę też, że zrobią to z taką samą intensywnością, żeby zatrzeć złe wrażenie, jakie powstało w opinii publicznej po poprzednich oskarżeniach, które przyniosły szkody zarówno Prawu i Sprawiedliwości jak i przede wszystkim samemu Adamowi Hofmanowi, który nie zasłużył na taki ostracyzm.


not. kim

[Fot. Facebook]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook