Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: CBA przykrywało aferę Nowaka?

16.12.2013

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. oświadczeń majątkowych Adama Hofmana. Stwierdziła, że brak jest uzasadnionego podejrzenia zaistnienia przestępstwa. Zawiadomienie o nieprawidłowościach w oświadczeniach majątkowych posła PiS złożyło CBA. O komentarz poprosiliśmy Macieja Wąsika, b. wiceszefa CBA, dziś lidera radnych Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia całą "aferę" wokół Adama Hofmana?

Maciej Wąsik: Przede wszystkim, jak już wiemy, zawiadomienie, które złożyło Centralne Biuro Antykorupcyjne wobec Adama Hofmana okazało się zupełnym niewypałem. Co więcej, z tego co wiem, to w samym CBA były poważne wątpliwości czy w ogóle składać takie zawiadomienie.

Przypomnę też, że CBA złożyło nie jedno a dwa zawiadomienia - jedno do prokuratury rejonowej a drugie dostał Prokurator Generalny. Nietrudno się domyślić, że zwłaszcza to drugie zawiadomienie zostało złożone po to, żeby sprawa została jak najbardziej nagłośniona. Było to w momencie, kiedy wybuchła sprawa oświadczenia majątkowego pana ministra Sławomira Nowaka - jego słynnych zegarków.

Opinia publiczna miała dostać sygnał, że i jedni mają problemy z łapówkarstwem i drudzy mają też takie same problemy. A to przecież jest nieprawda - Adam Hofman popełnił pewien błąd zaciągając pożyczki od przyjaciela (które zwrócił, żeby nie było wątpliwości), a których nie zarejestrował w urzędzie skarbowym. Okazało się to wykroczeniem i to przedawnionym. Adam Hofman zapłacił jednak przedawniony podatek od pożyczek i bardzo dobrze, bo podatki trzeba płacić, tym bardziej powinni je płacić posłowie. Tymczasem Sławomir Nowak nie potrafi wytłumaczyć w sposób przekonujący skąd tak naprawdę ma ten zegarek - wciąż wokół tego jest dużo wątpliwości.

Jednak w świadomości opinii publicznej zostało przekonanie, że i jedni i drudzy mają problemy z oświadczeniami majątkowymi, a to jak widać jest nieprawdą - Adam Hofman popełnił wykroczenie, a "gruba sprawa" jest wokół Sławomira Nowaka - co do tego, ja nie mam tutaj żadnych wątpliwości.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy CBA w sposób świadomy wpisało się w tę grę, czy w sposób przypadkowy.


No właśnie, część komentatorów uważa, że Biuro wyczuwa i reaguje zgodnie z zapotrzebowaniami politycznymi pozostającej u władzy Platformy Obywatelskiej. Czy coś takiego może mieć miejsce?


Coś w tym może być i proszę jeszcze pamiętać o jeszcze jednym elemencie - panu Wojtunikowi właśnie kończyła się kadencja i z tego co wiem, jeszcze parę miesięcy temu na salonach było głośno, że pan Wojtunik nie będzie pracował w CBA przez drugą kadencję. Skarżył się na to wielu osobom sam Wojtunik, ubolewając, że nie został doceniony. Jak już wiadomo, został jednak "doceniony" - już jest pytanie komisji ds. służb specjalnych o opinię w sprawie jego kandydatury na następną kadencję jako szefa CBA.


Ciekawe jest też tu zachowanie mediów mainstreamowych - natychmiastowe podjęcie tematu oświadczeń Hofmana i wyciszenie afery Nowaka. Wzajemne perfekcyjne porozumienie władzy, służb i mediów?


Myślę, że tak, że można mówić o takim porozumieniu. Oczywiście z mediami głównego nurtu. One tylko czekały na pretekst, żeby odwrócić zainteresowanie opinii publicznej i skierować ostrze swojej krytyki w stronę Prawa o Sprawiedliwości i taki pretekst dostały. Przypomnę że tytuły brzmiały: "100 tysięcy złotych przelewu na konto Adama Hofmana". Miały one sugerować, że Adam Hofman przyjął łapówkę. A to jest oczywista nieprawda i myślę, że niektórzy dziennikarze powinni teraz posypać swoje głowy popiołem.


Myśli Pan, że te media będą teraz wyjaśniać jak było naprawdę, czy uznają, że nie po to robiły szum wokół Adama Hofmana, żeby teraz to teraz "odszczekiwać"?


Mam nadzieję, że przynajmniej rzetelnie i uczciwie o tym poinformują, że Adam Hofman nie popełnił żadnego przestępstwa, że było to wykroczenie i to wykroczenie, z tego co wiem - przedawnione. Wierzę też, że zrobią to z taką samą intensywnością, żeby zatrzeć złe wrażenie, jakie powstało w opinii publicznej po poprzednich oskarżeniach, które przyniosły szkody zarówno Prawu i Sprawiedliwości jak i przede wszystkim samemu Adamowi Hofmanowi, który nie zasłużył na taki ostracyzm.


not. kim

[Fot. Facebook]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook