Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Czasu mamy coraz mniej

19.02.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, liderem PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że Warszawie grozi kryzys śmieciowy niczym w Neapolu. Wojewoda mazowiecki prowadzi bowiem postępowanie nadzorcze w sprawie zgodności z prawem przyjętego w styczniu przez stołecznych radnych regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Warszawy. Na ile poważna jest sytuacja?

Maciej Wąsik: Rada Warszawy, zdominowana przez Platformę Obywatelską, dotąd nie uchwaliła najważniejszych uchwał śmieciowych. Nie ustalono, w jaki sposób będą naliczane opłaty. Co więcej, nie rozpoczęto jeszcze przetargów na wywóz śmieci. A przecież od 1 lipca to miasto przejmuje odpowiedzialność za wywóz śmieci. Miasto powinno zacząć już organizować przetargi na wywóz śmieci. Jednak - z tego co wiem - tak się obecnie nie dzieje. Tych przetargów nie ma. Na najbliższą sesję Rady Miasta nie zostały również przygotowane materiały związane z opłatami za wywóz śmieci. To sprawia, że ostrzeżenia związane z kryzysem neapolitańskim są niestety zasadne. To zaskakujące, ponieważ sytuacja była znana. Wiadomo było od dawna, że Unia wymusza zwiększenie ilości przetwarzanych śmieci. Ta sytuacja nie jest dobrze przygotowana przez PO. Zarówno ustawa śmieciowa jest wadliwa, jak i prace nad uchwałami są prowadzone zbyt wolno.

Czym to będzie skutkowało?

Już wiadomo, że opłaty za wywóz śmieci będą wyższe. Platforma podeszła źle do tej sprawy i wiadomo, że będziemy mieli problem ze śmieciami.

Platforma popełniła już błędy?

Tak. Ustawa, którą przyjął Sejm, zakłada, że również za wywóz śmieci odpowiada samorząd. W Warszawie natomiast mieliśmy około 140 firm wywożących śmieci. To był dobrze działający, konkurencyjny rynek. To sprawiło, że wywóz śmieci był tani w naszym mieście. Obecnie władze Warszawy dzielą miasto na kilka stref. I w każdej z nich ma działać jedna firma wywozowa. To w sposób drastyczny ograniczy konkurencję. Co mają obecnie robić właściciele małych firm, którzy dobrze realizowali swoje zadania, ale nie mają szans na konkurowanie z potentatami śmieciowymi, jak np. z firmami z kapitałem miejskim, czy zagranicznym? Z tych przepisów cieszą się duże firmy, które będą w stanie wykonywać zlecenia miejskie, a małe firmy pójdą w odstawkę, zbankrutują.

Można jeszcze uratować sytuację?

Do tego potrzebne są zmiany na poziomie legislacyjnym. Gdyby samorząd zajął się jedynie przetwarzaniem śmieci, a nie ich wywożeniem, to cały proces można byłoby przeprowadzić. Obecnie od Hanny Gronkiewicz-Waltz zależy czy Warszawa pogrąży się w śmieciowym chaosie. Pytanie czy jej biurokraci zdążą na przeprowadzenie zmian. A zmian musi być wiele. Pamiętajmy, że należy również wymienić choćby pojemniki na śmieci. Tych zmian nie można wprowadzić w ciągu jednej nocy. Czasu jest coraz mniej. Nie słyszałem z kolei, by miasto przygotowywało się na tę zmianę. Co szczególnie bolesne, cały proces odbywa się bez konsultacji społecznych. Jestem zawiedziony, że Platforma Obywatelska nie szanuje tej obywatelskości. Nie próbuje nawet konsultować rozwiązań, które chce wprowadzać.

Rozmawiał Nal
[Fot. Piotr Drabik/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook