Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Czasu mamy coraz mniej

19.02.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, liderem PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że Warszawie grozi kryzys śmieciowy niczym w Neapolu. Wojewoda mazowiecki prowadzi bowiem postępowanie nadzorcze w sprawie zgodności z prawem przyjętego w styczniu przez stołecznych radnych regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Warszawy. Na ile poważna jest sytuacja?

Maciej Wąsik: Rada Warszawy, zdominowana przez Platformę Obywatelską, dotąd nie uchwaliła najważniejszych uchwał śmieciowych. Nie ustalono, w jaki sposób będą naliczane opłaty. Co więcej, nie rozpoczęto jeszcze przetargów na wywóz śmieci. A przecież od 1 lipca to miasto przejmuje odpowiedzialność za wywóz śmieci. Miasto powinno zacząć już organizować przetargi na wywóz śmieci. Jednak - z tego co wiem - tak się obecnie nie dzieje. Tych przetargów nie ma. Na najbliższą sesję Rady Miasta nie zostały również przygotowane materiały związane z opłatami za wywóz śmieci. To sprawia, że ostrzeżenia związane z kryzysem neapolitańskim są niestety zasadne. To zaskakujące, ponieważ sytuacja była znana. Wiadomo było od dawna, że Unia wymusza zwiększenie ilości przetwarzanych śmieci. Ta sytuacja nie jest dobrze przygotowana przez PO. Zarówno ustawa śmieciowa jest wadliwa, jak i prace nad uchwałami są prowadzone zbyt wolno.

Czym to będzie skutkowało?

Już wiadomo, że opłaty za wywóz śmieci będą wyższe. Platforma podeszła źle do tej sprawy i wiadomo, że będziemy mieli problem ze śmieciami.

Platforma popełniła już błędy?

Tak. Ustawa, którą przyjął Sejm, zakłada, że również za wywóz śmieci odpowiada samorząd. W Warszawie natomiast mieliśmy około 140 firm wywożących śmieci. To był dobrze działający, konkurencyjny rynek. To sprawiło, że wywóz śmieci był tani w naszym mieście. Obecnie władze Warszawy dzielą miasto na kilka stref. I w każdej z nich ma działać jedna firma wywozowa. To w sposób drastyczny ograniczy konkurencję. Co mają obecnie robić właściciele małych firm, którzy dobrze realizowali swoje zadania, ale nie mają szans na konkurowanie z potentatami śmieciowymi, jak np. z firmami z kapitałem miejskim, czy zagranicznym? Z tych przepisów cieszą się duże firmy, które będą w stanie wykonywać zlecenia miejskie, a małe firmy pójdą w odstawkę, zbankrutują.

Można jeszcze uratować sytuację?

Do tego potrzebne są zmiany na poziomie legislacyjnym. Gdyby samorząd zajął się jedynie przetwarzaniem śmieci, a nie ich wywożeniem, to cały proces można byłoby przeprowadzić. Obecnie od Hanny Gronkiewicz-Waltz zależy czy Warszawa pogrąży się w śmieciowym chaosie. Pytanie czy jej biurokraci zdążą na przeprowadzenie zmian. A zmian musi być wiele. Pamiętajmy, że należy również wymienić choćby pojemniki na śmieci. Tych zmian nie można wprowadzić w ciągu jednej nocy. Czasu jest coraz mniej. Nie słyszałem z kolei, by miasto przygotowywało się na tę zmianę. Co szczególnie bolesne, cały proces odbywa się bez konsultacji społecznych. Jestem zawiedziony, że Platforma Obywatelska nie szanuje tej obywatelskości. Nie próbuje nawet konsultować rozwiązań, które chce wprowadzać.

Rozmawiał Nal
[Fot. Piotr Drabik/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook