Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: CBA powinno się przyjrzeć konkursowi MSZ

02.04.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem CBA Maciejem Wąsikiem, radnym PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: „Gazeta Polska Codziennie” pisze, że CBA zajmie się sprawą konkursu na finansowanie działalności Polaków mieszkających na Wschodzie. Konkurs ten wygrała fundacja, która powstała na kilka tygodni przed konkursem i jest związana personalnie z jednym z wiceministrów MSZ, który ten konkurs organizował. Czy Biuro powinno się tą sprawą zająć?

Maciej Wąsik: Bez wątpienia CBA powinno się zajmować tego typu konkursami. Pytaniem otwartym jest, czy takie kontrole, czy działania CBA w takich sprawach mogą być skuteczne. Znając doniesienia medialne w tej sprawie należy uznać, że jak najbardziej ten konkurs nadaje się na kontrolę. Ją może przeprowadzić Biuro. Mam nadzieję, że Paweł Wojtunik nie stchórzy i to postępowanie zostanie przeprowadzone w sposób rzetelny.

O czym świadczy fakt, że do takiej budzącej wątpliwości sytuacji w ogóle doszło? Służby powinny im zapobiegać?

Oczywiście służby specjalne, szczególnie służby antykorupcyjne, powinny zapobiegać sytuacjom korupcyjnym czy korupcjogennym. Jednak równie oczywiste jest, że nie wszystkim takim sytuacjom można zapobiec. Służby nie obejmują całego życia publicznego. To niemożliwe. Służby powinny stale monitorować te obszary, które są najważniejsze dla bezpieczeństwa państwa, w których mamy do czynienia z największymi pieniędzmi, w których mamy najważniejsze zagrożenie korupcyjne. Powinny również reagować na każdą informację i sygnał o nieprawidłowościach. Jednak trudno kontrolować wszystkie konkursy w Polsce. To znaczyłoby, że żyjemy w państwie Orwella. Na pewno jednak służby powinny zajmować się takimi sprawami po, żebyśmy mieli pewność, że nie dochodziło przy takiej okazji do działań niezgodnych z prawem.

Można mieć pewność, że obecne CBA wywiąże się rzetelnie z kontroli takich konkursów?

Pewności takiej nie mamy. Ja mówiłem wielokrotnie, że CBA pod rządami Pawła Wojtunika oceniam niezwykle krytycznie. Niestety Pawła Wojtunika nie stać na odważne decyzje, na to, by odważnie zajmować się niektórymi sprawami. Wiemy, że do funkcjonariuszy wysyłane są sygnały, że szukamy korupcji na niskich szczeblach, a nie wysokich.

Taka walka z korupcją może być skuteczna?

Nie, absolutnie. Ryba psuje się przecież od głowy. Walkę z korupcją należy zacząć od wysokich urzędników, a nie tych niskiego szczebla. Trzeba kontrolować policjantów z drogówki, czy lekarzy, bo tu korupcja jest niezwykle szkodliwa społecznie, ale przede wszystkim trzeba walczyć z przestępstwami, które popełniają np. politycy, ministrowie. Trzeba kontrolować miejsca, w których zapadają najważniejsze decyzje dla państwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook